Závlahové systémy

Krásná zahrada se sytě zeleným trávníkem je ukázkou nejen dokonalé práce, ale také šťastné rodiny. Volný čas v krásné zahradě si rádi užívají všichni členové rodiny. Předtím však musí být provedena precizní práce.

Zahrada je místem, ke kterému se dnes upíná velká pozornost. V nedávných dobách ještě sloužila jako skladiště nepotřebného materiálu, dnes však již slouží jako takový venkovní obývák. Lidé si toto místo zvelebují tak, aby jejich volný čas zde strávený byl nejen požitkový, ale i se zde cítili dobře. Sytě zelený trávník, architektonicky řešená zahrada, pohodlný zahradní nábytek jsou jen jakýmsi základem, jistou samozřejmostí. Aby však tráva zůstala zdravě zelená a dařilo se i jiným rostlinám, je potřeba zahradu pravidelně zavlažovat. Letní horké dny, zejména v období sucha však nejsou to pravé, co by Vaše krásná zahrada s dokonalým trávníkem snesla, proto je potřeba včas a dopředu myslet na schopný závlahový systém.

Realizaci závlahových systémů na zahradu

Existuje poměrně velké množství závlahových systémů, a zvolit ten nejvhodnější není pro laika zrovna snadné. Je nutné si uvědomit, jakou plochu potřebuji pravidelně zavlahovat, jaké jsou zde rostliny, tedy jestli jsou náročné na příliv vody nebo naopak jsou spíše suchomilné a mnoho vody je jedině zničí apod. Možností je spousta, a pokud netušíte, jak tuto otázku vyřešit, není nic lepšího, než si zavolat přímého odborníka. Firmy, které se zabývají realizací zahrad a vůbec tak realizací závlahových systémů, jistě dobře budou vědět, jak nejlépe situaci vyřešit.

Automatické zavlažovací systémy

Ač se nejedná zrovna o levnou záležitost, na rozdíl třeba od běžné konve, nebo zavlažovací hadice, za to však je tento automatický systém pro zavlažování, obzvlášť velkých ploch naprosto perfektní a jedinečný. Ušetří vám spoustu času a starostí se zavlažováním, i když budete třeba pár dnů mimo domov. Váš trávník zůstane stále zelený a dokonalý, aniž byste tím museli přerušovat práci a během dne jezdit domů na zavlažení dokonalého trávníku.

Počáteční investice do automatického zavlažování následně šetří nejen čas, ale i překvapivě peníze. Samo-zavlažovacím systémem se spotřeba vody na zavlažení snižuje o třicet až dokonce padesát procent.

Výběr vhodného zavlažovacího systému

Vždy záleží na tom, co se bude zavlažovat. Pakliže trávník, používají se tak zvané zadešťovače, naopak pro stromy a keře či květinové záhony je nutné kapková závlaha. Oba typy se vždy umisťují vždy přímo do země v souladu s povrchem země tak, aby nikdy nic nevyčnívalo. To znamená, že pakliže není závlaha aktivní, není ji vůbec vidět. Výsuvná část se v nastavenou a určenou dobu sama vysune, vytáhne a zavlažuje.

Založení travních koberců

Aby byl Váš trávník jako z katalogu, tedy zelený, rovnoměrný, hustý a zkrátka naprosto dokonalý, je potřeba si ten správný trávník koupit. Naštěstí dnes nemusíte čekat na to, až zasetý trávník zcela naroste, ale podle libosti si zakoupit hotové travní koberce, které se pokládají na předem připravenou půdu a po třech týdnech si pak lze užívat svůj dokonalý a hustý trávník naplno. Velkou výhodou oproti klasickému zasévání trávníku je to, že dopředu hustý trávník vidíte a nemusíte tak váhat, zda zakoupit ten či jiný osev, aby vám trávník vyrostl dle představ a přání. Navíc založení travního koberce není tak časově náročné.

Pokládání travních koberců od A po Z

V dnešní době se tudíž snad ani nevyplatí běžný osev kupovat, je s tím dlouhá a náročná práce, a na výsledný efekt se čeká hrozně dlouho a ani se ho člověk nemusí dočkat. To zakoupení travních koberců je sice finančně náročnější, ale zato mnohem rychlejší a jistější, že hustý a krásný trávník na zahradě budete mít.

Než však** travní koberec** zakoupíte, je prvně nutno předem připravit půdu. Pokud je totiž travní koberec zakoupen, je nutné jej do 24 hodin položit. Ideální příprava je travní koberce si vyhlédnout a případně objednat na určitý den. Poté se ihned vrhnout na půdu, kterou je nutno zbavit plevele a všeho, co tam nepatří, jako stavební materiál, nebo další materiál. Přípravky na hubení plevele se většinou nechávají působit čtrnáct dní, poté půdu dostatečně nakypříme, pohnojíme, rozprostřeme křemičitý písek a urovnáme. Takto upravený povrch se uválcuje a urovnají se tak drobné nerovnosti. V tuto chvíli je pravý čas na položení travního koberce. Pozor na vynechané mezery, stejně tak se vyvarovat na překrývání jednotlivých kusů. Na položený** travní koberec** se nestoupá, pro urovnání se tak používají prkna.

Takto položený travní koberec se zalévá, alespoň dvakrát, nebo třikrát denně, také v závislosti na počasí a doporučení prodejce. Po celou dobu není dovoleno na trávník stoupat a až po určených třech týdnech, od položení travních koberců, je trávník plně zakořeněn a je možno jej naplno užívat. Trávník je hustý, měkký a sytě zelený. Udělá z Vaší zahrady krásný kout ideální na odpočinek. Se sekáním trávy počkejte prvně ještě asi tak týden.

Péče o zahradu

Aby zahrada byla krásná a dokonalá, je nutné o ni pravidelně a řádně pečovat. Jestliže má váš soused sytě zelený a hustý trávník, dokonalé a voňavé květiny, okrasné stromky a v celkovém kontrastu se pak jedná o zahradu jako z katalogu, a vy si hlavu lámete, jak je to možné, že vám se tolik nedaří, není to ničím jiným, než ustavičnou a řádnou prací na ní. Také správná volba materiálu a techniky dokoná to nádherné dílo. Pod starým a pravdivým rčením, že bez práce nejsou koláče, tedy vstupte na Vaši zahradu a zvažte, co všechno chcete vylepšit a zdokonalit.

V případě, že si nejste jistí, jak problémy na zahradě vyřešit, nebo jak Vaši novou zahradu zařídit a plně o ni pečovat, zavolejte si odborníka na řemeslo kované. Zahradní architekti a smutníci zahradníci znají ty správné triky i postupy, jak se o jakou rostlinu starat, aby prosperovala a vám dělala jen radost. Základem je vždy správné hnojení a zavlažování. Pokud zvolíte klasickou formu** zavlažování,** připravte se na dennodenní práci, zejména tak na zalévání a pravidelné chození s konvicí. Navíc musíte počítat s tím, že nemůžete odjet na dovolenou, protože v tom případě by Vaše opečovávaná zahrada utrpěla razantní ztráty, ze kterých by se už ani nemusela dostat. Investice do automatického zavlažování se rozhodně vyplatí a díky tomu bude Vaše zahrada jen vzkvétat. Doplnění o rostliny, keře, květiny, stromy, ale i třeba jezírka, a jiné okrasné rostliny a další prvky, může i z fádní a nenápadné až mdlé zahrady udělat hotový ráj. Tolik péče, co do Vaší zahrady vložíte, tolik Vám také vrátí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6289 (zahradnimagazin.cz#10058)


Přidat komentář