Zahradní sekačky, traktory

Součástí téměř každého rodinného domku a chaty je pozemek různé rozlohy a uspořádání. Může jít jen o malý trávník před domem, zahrádku, ale i o velkou zahradu se stromy, keři a dalšími okrasnými květinami.

Vlastní zahrada je zejména v létě pravým rájem a místem, kde mnozí rádi relaxují, pořádají různé party a oslavy, pěstují své koníčky, apod. Stejně tak jako zkvalitňujeme a vylepšujeme naše bydlení v interiérech našich bytů, je potřeba postarat se i o tyto travnaté plochy, které nám přinášejí mnoho radosti, ale i práce. Vždyť pěkně upravená zahrádka či trávník působí příjemným dojmem a dotváří tak celkový obraz domu a okolí.

Údržba trávníků pomocí zahradní techniky

Nejvíce času zabere udržování trávníků. Pokud chcete mít opravdu pěkný trávník na svém pozemku, vyžaduje to spousty práce od jara až do podzimu. I v případě, že nehodláte váš pozemek nijak zvlášť upravovat, osazovat, nebo jinak zdokonalovat, nevyhnete se základnímu požadavku, kterým je pravidelné sečení trávy. Navíc musíte posečenou trávu nějakým způsobem odklidit.

V dnešní době již samozřejmě není problém sehnat kvalitní sekačku či traktůrek, který vám tuto náročnou práci usnadní. Tyto stroje jsou na trhu zastoupeny v mnoha typech, kvalitách a nabízejí různé funkce. Sečení vašeho pozemku s pomocí moderní zahradní techniky se pak může jednoduše stát vaší oblíbenou činností.

Jak si vybrat sekačku vhodnou pro vaši zahradu

Zahradní sekačka je výborným pomocníkem při zvelebování a udržování vašeho trávníku. Zahradní sekačky na trávu se liší zejména výkonem a konstrukcí. Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a pořizujete si zahradní techniku poprvé, je nasnadě poradit se ve specializované prodejně s vyškoleným odborníkem, který vám vysvětlí a ukáže možnosti jednotlivých strojů a zařízení. Dostanete informace o nových moderních a výkonnějších typech sekaček a traktorů vhodných konkrétně pro váš pozemek.

Jak tedy postupovat při výběru zahradní sekačky. V prvé řadě musíme zvážit velikost či rozlohu sečné plochy a členitost terénu. Každý pozemek je jiný a je rozdíl, zdali sečeme jen rovné plochy, nebo musíme sekat kolem stromků, kamenů, skalky a dalších předmětů, které máme v prostoru zahrady. Zde se doporučují lehké modely, které mají velká kola, protože umožňují lepší manévrovací schopnosti. Nebo můžete použít sekačky s natáčecími předními koly. Pro malé plochy postačí i elektrická sekačka, naopak velké benzínové sekačky s pojezdem jsou výhodnější pro sečení louky a větších zahrad.

Dalším hlediskem je typ sekačky, zdali dáme přednost** elektrické**, nebo benzínové sekačce. Rovněž výbava hraje u zahradních sekaček důležitou roli při rozhodování. Doplňky, jako je koš na trávu, nastavitelná ergonomická řidítka, nastavení výšky sečení, sekačky s pojezdem, vám zpříjemní a zjednoduší péči o váš trávník. Zejména u košů na sběr trávy existuje množství variant a typů, od velikostí až po materiál, ze kterého je koš zhotoven. Koše mohou být z plastu, tkaniny, případně jejich kombinací, mohou se prát a připevňovat svrchu či zezadu. Koše zabraňují tomu, aby travní prach nešel přímo na obsluhu sekačky. Také bezpečnost je zde nanejvýš důležitá a proto by mělo při vyjímání sběrového koše dojít k automatickému vypnutí motoru.

Některé sekačky také disponují funkcí mulčování. Jde v podstatě o to, že je tráva několikrát rozsekána na malé kousíčky a přímo slouží jako přírodní zelené hnojivo. Nyní si blíže představíme dvě základní varianty, a to sekačky benzínové a elektrické.

Elektrické sekačky trávy

Elektrické sekačky jsou lehké a snadno ovladatelné, mají minimální nároky na údržbu, nižší hlučnost a menší provozní náklady než benzínové. Jejich nevýhodou však je omezení právě v přívodu elektrického proudu. Také jejich dosah záleží na délce prodlužovacího kabelu, který navíc musíte neustále popotahovat a dávat si dobrý pozor, abyste jej sekačkou nepřesekli. Jinou variantu** elektrických sekaček** představují tzv. strunové sekačky, které jsou velmi lehké a jsou konstruovány tak, aby se daly zavěsit na rameno a snadno ovládat. Sekačku tak udržujeme mírně nad zemí a sečeme podle potřeby. Tyto sekačky mívají sice menší záběr, ale zato se s nimi dostaneme na těžko přístupná místa a hůře dosažitelná zákoutí.

Benzínové sekačky

Další variantou jsou benzínové sekačky, které bývají robustnější a hlučnější, nicméně jsou výkonnější a mívají také širší záběr. Před prvním sekáním je důležité seznámit se s návodem k obsluze a údržbě sekačky a rovněž nesmíme zapomenout na doplnění benzínu a oleje do nádržky. Benzínové sekačky bývají též často vybaveny dalšími funkcemi, jako je mulčování, boční výhoz a také pojezdem, což je velkou výhodou v případech, kdy je terén nerovný a členitý.

Při výběru sekačky dobře zvažte svou investici. Možná se vám sekačky budou zdát příliš drahé. Zejména ty od známých zavedených firem. Počáteční náklady se vám v budoucnu vrátí tím, že vám stroj bude dlouho bezproblémově sloužit, náhradní díly jsou snadno dostupné, stejně jako servis. Přestože se dají zahradní sekačky pohodlně pořídit přes internet, doporučujeme vám spíše navštívit tradiční kamenné obchody renomovaných firem, kde vám školená obsluha poradí s výběrem zahradní techniky a neposlední řadě vám jej předvede třeba i rovnou na vašem pozemku.

Zahradní traktory

Existují však travnaté plochy větší rozlohy, například fotbalová hřiště, dětská hřiště, parky. Sekání těchto pozemků zahradní sekačkou by bylo příliš zdlouhavé a namáhavé. Pro tyto případy doporučujeme využít zahradní traktory. I v tomto případě však existují různé typy na odlišné povrchy a terény. Například v parcích a loukách, kde roste vysoká tráva, se doporučuje cepový nůž. Ten ovšem není vhodný na zahradu, tam obvykle požadujeme rovný a hezký sestřih. Pokud máme pozemek s nerovným a kopcovitým terénem, volíme traktor s náhonem na všechny čtyři kola, tzv. 4 x 4 nebo traktor s uzávěrkou diferenciálu. Stejně jako u sekaček existují i typy zahradních traktorů s malým poloměrem otáčení. U těch oceníte jejich výbornou ovladatelnost na plochách, kde je množství překážek v podobě stromů, keřů apod. Zahradní traktor představuje rozhodně více, než jen stroj na sekání trávy. Tento silný pomocník vám pomůže pečovat o trávník i v zimě, při odklízení sněhu pomocí radlice nebo sněhové frézy. Za traktor lze také připojit další zařízení, jako například vozík či kultivátor.

Nyní si řekneme něco k údržbě zahradních sekaček a traktorů. Údržba se provádí proto, aby se předešlo případným závadám a abychom prodloužili životnost stroje. V návodu od výrobce naleznete rady a pokyny, jak se o sekačky a traktory starat, abyste je nepoškodili. Pořiďte si kvalitní příslušenství pro vhodnou údržbu a dlouhou životnost zahradní sekačky na trávu. Zejména po sezóně nebo po zimě je třeba nabrousit a vyvážit nůž, seřídit motor, případně vyměnit řemen a u benzínových sekaček před uskladněním odčerpat olej i benzín.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6282 (zahradnimagazin.cz#9902)


Přidat komentář