Optimální sekačky na trávu

Sekaček na trávu existuje několik typů. Zásadním kritériem výběru sekačky je velikost zahrady, terén zahrady a také to, zda chceme trávu sekat několikrát do měsíce nebo jen dvakrát ročně. Některé sekačky jsou navíc multifunkční.

Chcete-li si pořídit novou sekačku na trávu, pak je třeba zamyslet se nad tím, jaký terén je na vaší zahradě, jak je zahrada velká a jak často chcete trávu sekat.

Druhy sekaček na trávu

Sekaček na trávu je několik typů. Můžeme je třídit z několika hledisek. Z hlediska zdroje energie existují sekačky na benzín, na elektřinu a pak také sekačky mechanické, čili takové, které benzín ani elektřinu nepotřebují. Stačí je pouze tlačit před sebou a vnitřní mechanismus se již o vše postará. Dále můžeme sekačky roztřídit podle toho, jakou trávu jsou schopny posekat. Některé se hodí na nízkou pravidelně udržovanou trávu ale jsou i takové, které zvládnou posekat plevely zarostlou louku sekanou jen dvakrát ročně. Sekačky lze třídit i podle nástroje, kterým sekají. Těmito nástroji mohou být struna, nůž nebo nože a pak sekací kotouč. Sekačky dělíme i na tyčové (takové, které musíme nosit), na pojezdové (mají kolečka a vodí nebo tlačí se před sebou) a na zahradní traktůrky. Nesmíme také zapomenout na třídění sekaček podle toho, zda se hodí jen na rovné zahrady, nebo zda zvládnou i hrboly a prudké svahy. V neposlední řadě můžeme sekačky rozdělit podle toho, zda jsou vhodné „pouze“ k sekání trávy anebo zda jsou multifunkční.

Vřetenová sekačka

Vřetenovou sekačku zná jen málokdo. Nejspíše to bude způsobeno tím, že vřetenová sekačka se hodí pouze na rovné zahrady (zahrada nemusí být nutně v rovině ale jde o to, aby na ní nebyly hrboly, vlny, krtince) a hlavně na zahrady, na nichž roste pravidelně udržovaný tzv. anglický trávník bez jakýchkoliv plevelů. Přerostlé trávníky by tahle sekačka rozhodně nezvládla. Vřetenová sekačka je vhodná spíše jako „udržovací“ sekačka, kterou projedeme trávník v době nejrychlejšího růstu trávy i dvakrát týdně. Pokud tedy pěstujeme nízký anglický trávník a máme rovnou zahradu, pak je pro nás vřetenová sekačka jako dělaná – oproti ostatním sekačkám má totiž tři nesporné výhody. Za prvé: její pořizovací cena je ve srovnání s ostatními sekačkami nízká a hlavně budete dále šetřit i při jejím používání protože je to sekačka mechanická – to znamená, že ji tlačíte před sebou vlastní silou – nepotřebuje ani benzín ani elektřinu. Nemusíte se bát, že by vás tlačení vřetenové sekačky vysilovalo, je to totiž velmi lehký stroj, takže práce s ní je fyzicky snadná. Za druhé: vřetenová sekačka je jednoduchý mechanický stroj (nemá žádný motor), takže pokud narazíte na kvalitní výrobek, může vám vydržet bez poruchy i desítky let. A za třetí: Vřetenová sekačka je díky absenci motoru velmi tichá. Díky tomu pro vás bude sekání zahrady opravdovým potěšením – mnoho lidí totiž nesnáší sekání zahrady právě kvůli vysoké hlučnosti sekaček. Vřetenová sekačka se jmenuje sekačka i přesto, že trávník neseká ale stříhá. To je oproti ostatním sekačkám její další plus. Konečky trávy díky tomu nejsou roztřepené a nezasychají. Trávník tak vypadá lépe.

Strunová sekačka

Strunová sekačka také patří mezi levnější typy sekaček. Je to sekačka tyčová – musíte ji tedy při sekání trávy nosit. Většinou funguje na benzín ale jsou i elektrické nebo akumulátorové strunové sekačky. Strunová sekačka seká strunou, která se rychle opotřebovává, takže se vám pak kousíčky ulomené plastové struny povalují po zahradě, což není ekologické ani estetické. Strunu je třeba pravidelně dokupovat a doplňovat. Vždy, když se kousek struny ulomí, je třeba přestat sekat a povytáhnout strunu ze zásobníku. Pokud máte velkou zahradu, pak na strunovou sekačku zapomeňte. Jednak vás totiž bude zdržovat časté povytahování struny ze zásobníku a pak, strunová sekačka má jen malý záběr. Sekání by tak u velkých zahrad trvalo velmi dlouho. Přesto strunovou sekačku někdy vlastní i majitelé velkých zahrad – používají ji na sekání obtížně dostupných míst, na která by se z větší sekačkou nedostali. Někdy seká tento typ sekačky i nožem, takže odpadává povytahování struny ze zásobníku a sběr ulomených kousků struny.

Rotační sekačka

Rotační sekačka už náleží do vyšší cenové kategorie.** Rotační sekačka** seká nožem. Je vhodná pro majitele středně velkých a větších zahrad a na pravidelně udržovanou trávu. Rovněž je pro pohodlné a účinné sekání trávy rotační sekačkou důležité aby na zahradě nebyly žádné výrazné hrboly a vlny. Pokud máte rotační sekačku nebo si ji chcete pořídit, nesmíte nechat trávu přerůstat, protože vysoká tráva by se vám s rotační sekačkou špatně sekala. Rotační sekačka má kolečka a tlačí se před sebou podobně jako třeba čtyřkolák. Rotační sekačku ovšem nemusíte tlačit. Tato sekačka má totiž motor, který slouží primárně k otáčení sekacího nože, jenže má taky plynový „pedál“, který je v tomto případě součástí řídítek. Díky tomu po zmáčknutí plynu jede sekačka sama a vy ji jen řídíte. Záleží ovšem na konkrétním modelu. Ne všechny rotační sekačky tuto funkci mají. Posekanou trávu můžete nechat volně ležet za sekačkou nebo ji sbírat do sběrného koše a koš s trávou pak vysypat třeba do kompostu. I u rotační sekačky si můžete vybrat pohon na elektřinu nebo na benzín. Benzínový pohon má tu výhodu, že nemusíte mít strach, že si přeseknete elektrický kabel, který vás navíc omezuje. Elektrický pohon tak není kvůli kabelu, který musíte pořád tahat za sebou, vhodný pro velké zahrady nebo tam, kde máte v trávníku hodně stromů, keřů či jiných překážek, na které by se kabel namotával.

Bubnová sekačka

Pokud máte hodně velkou zahradu nebo dokonce louku a to i v horším terénu (hrboly, terénní vlny, prudký svah), pak je pro vás ideální právě bubnová sekačka. Bubnová sekačka má silný motor (nezbytný pro sekání rozsáhlých ploch a prudkých svahů) a také velká kola s šípovým vzorkem (stejným jako na pneumatikách traktoru). Bubnová sekačka má největší sekací záběr ze všech sekaček, seká žacím diskem a dokáže si poradit i s vysokou přerostlou trávou a rovněž s tuhými plevely, takže ji využijí i ti, kteří svou zahradu nebo louku sekají jen dvakrát či třikrát do roka. Tato sekačka neseká trávu do zásobníku ale nechává ji za sebou pěkně seřazenou do řádků.

Mulčovač

Dalo by se říct, že mulčovač je bubnová sekačka s jednou důležitou funkcí navíc. Hodí se na stejné pozemky, jako bubnová sekačka. Na rozdíl do bubnové sekačky je však mulčovač vhodný pro ty, kteří nevědí, co si s posekanou trávou počít. Mulčovač totiž uvnitř ukrytými noži trávu ihned po useknutí rozseká na malé kousíčky, které následně zapraví do půdy. Takto zpracovaná tráva v půdě poslouží jako hnojivo. Mulčovač i bubnová sekačka jezdí zpravidla jen na benzín.

Zahradní traktůrek

Na vrcholu pomyslného řetězce pak stojí zahradní traktůrek, který kromě sekání trávy dokáže většinou také mulčovat a některé výkonnější modely mohou mít i funkce navíc – třeba provzdušňování půdy a orání. Pokud si pořídíte i přídavný pluh, můžete v zimě s traktůrkem odhrnovat sníh a to vše v sedě. Zahradní traktůrek jezdí samozřejmě na benzín.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6276 (zahradnimagazin.cz#9857)


Přidat komentář