Motorové pily - výběr a typy

Motorové pily jsou oblíbeným pomocníkem každého muže, obzvláště pokud bydlíte v rodinném domku nebo vlastníte chatu či chalupu. Jestliže však nemáte s motorovými pilami žádné zkušenosti, může být pro Vás výběr vhodné motorové pily oříškem.

Typy motorové pily

Před samotným nákupem motorové pily je důležité si udělat představu o tom, co všechno chcete s pilou dělat a na co ji budete potřebovat. Vyrábí se v několika kategoriích, z nichž každá má své určité vlastnosti, které jsou vhodné pro ten či onen účel. Motorové pily se vyrábějí ve dvou základních typech podle druhu pohonu. Jsou to benzínové motorové pily a elektrické motorové pily. Benzínové motorové pily se pak ještě dále dělí na varianty hobby, farmářské a profesionální motorové pily. V případě elektrické pily se vyplatí, aby příkon motoru byl co možná největší, nejméně 1200 W. Lepšího výsledku však docílíte, bude-li mít pila příkon 1500 až 1800 W .

Benzínová motorová pila

Benzinové pily se vyznačují poměrně složitou konstrukcí, což zvyšuje jejich poruchovost, ale i cenu. Benzínové pily také kladou podstatně větší nároky na jejich uživatele, a to jak z hlediska údržby, tak i obsluhy. Jedním z velice podstatných kroků při nákupu pily je odolat vábení různých reklamních sloganů, které slibují motorové pily za super ceny. Bohužel to je často na úkor kvality i bezpečnosti produktu. O kvalitě výrobku napoví i to, zda má podrobný český návod, včetně praktických rad pro kácení, atd. Podle oblasti využití lze motorové pily rozdělit do těchto kategorií.

Hobby pily – v této kategorii naleznete výrobky pro občasné používání, kdy se objem motoru pohybuje kolem 40 kubických centimetrů, čemuž odpovídá i výkon. Jestliže tedy máte v plánu čas od času pořezat pár prken nebo pořezat dřevo do krbu, je tahle kategorie tou správnou volbou.

Farmářské motorové pily – tyto pily mají objem motoru od 45 kubických centimetrů a dokážou se tak bez problému poprat i s větším množstvím dřeva. I přesto, jak výkonné motory obsahují, mají kompaktní rozměry. Jsou vhodné i pro občasné kácení v lese, tedy pro toho, kdo si chce sám doplnit zásoby dříví na topení.

Profesionální motorové pily – mají robustní konstrukci, velký objem motoru, vysoký výkon a komfortní ovládací prvky. Jsou vyrobené tak, aby odvedly maximální výkon i v těch nejtěžších podmínkách. Jejich použití je například při každodenním mýcení dřeva, apod.

Je dobré, aby benzínová motorová pila měla jen jednoho uživatele, proto radši dřevo pořezejte sami, než abyste pilu půjčovali. Majitel pily totiž svou pilu dobře zná, spolehlivě pozná i změny zvuku motoru, což může signalizovat poruchu.

Elektrické pily

Využitelnost těchto pil je srovnatelná s produkty motorových benzínových pil z kategorie hobby. Je schopná pořezat větve, menší kmínky, prkna a zvládne i drobné tesařské práce. Jsou vhodné tam, kde obsluze nevadí přívodní kabel elektrické energie, což někomu může vadit. Nikdy nepoužívejte přívodní kabel, který je delší než 50 metrů a raději volte větší průměr vodiče. Čím je kabel delší, tím víc dochází k úbytku napětí a k nárůstu proudu, ten se pak nadměrně zahřívá a může hrozit spálení motoru. Právě závislost na zdroji energie, tudíž limitovaná dosažitelnost místa je největší nevýhodou těchto pil. K výhodám naopak patří snadnější údržba a obsluha. Elektrické pily jsou relativně tišší a mají i menší vibrace, což oceníte zejména při delší práci. Řezání můžete kdykoliv přerušit a nemusí tak běžet na volnoběh. Také jejich konstrukce je mnohem jednodušší, a proto jsou i levnější. Jak již bylo zmíněno, v případě elektrické pily se vyplatí, aby příkon motoru byl nejméně 1200 W. Lepšího výsledku ale docílíte, bude-li mít pila příkon 1500 až 1800 W.

Nákup motorové pily

Při samotném nákupu je nejlepší navštívit specializovanou prodejnu, která Vám poskytne kvalitní servis a široký výběr produktů. V takové prodejně byste měli mít k dispozici prostor, kde si můžete pilu vyzkoušet a tzv. osahat. Prodejce musí být vyškolený, aby Vám byl schopen zodpovědět veškeré dotazy a svými znalostmi Vám garantoval, že kupujete opravdu takovou pilu, která je pro Vaše účely optimální. Musí Vám také poradit nejen to, co všechno potřebujte k bezpečnému provozu, ale také jaké další pomůcky jsou vhodné, zejména pak ochranné prostředky. Seriózní výrobek je vždy opatřen bezpečnostní brzdou, což je jedna z podmínek, která plyne ze zákona o bezpečnosti práce. U prodejce si v každém případě nechte předvést nejen ovládání přístroje, ale také i výměnu a vypínání řetězu. Nechte se prodejcem informovat o servisu, broušení řetězů, nabídce náhradních dílů, řetězů, apod.  Je dobré, aby pila, kterou kupujete, měla délku lišty s řetězem dlouhou 300 až 400 mm, podle charakteru práce. Při výběru pily, zejména pak benzínové, je lepší dát přednost známějším značkám. I když jsou o něco dražší, jsou dokonaleji zpracované, celkově lépe řešené a vynikají delší životností. Zároveň kupte pilu větší kubatury, motor se tak nedusí, jsou méně poruchové a oceníte je zejména při náročnější práci. Podívejte se také, zda je mazání olejem automatické, což vám práci zpříjemní.

Bezpečnost při práci s motorovou pilou

Při práci s pilou je nutné dbát zvýšené bezpečnosti. Pracujte s rozvahou a nepřepínejte svoje síly, je třeba mít na paměti, že pila se může v okamžiku změnit v nebezpečný stroj. Zvýšené opatrnosti dbejte, zejména pokud pracujete na kluzkém povrchu, ve sněhu nebo na ledu, ve svažitém nebo nerovném terénu.  Pokud pracujete s pilou dlouho, počítejte s únavou, případně poruchami prokrvení rukou způsobených vibracemi. Vibrace mohou být do jisté míry eliminovány u moderních pil antivibračními prvky a ochrannými rukavicemi. S benzínovou motorovou pilou nepracujte v uzavřeném prostoru, jelikož pila produkuje jedovaté zplodiny. Při práci mějte pevný, stabilní postoj a není špatné mít kalhoty, které používají profesionálové, tj. s protipořezovou vložkou. Určitě používejte ochranou přilbu s průhledovým štítem, chrániče sluchu a pevné boty. Nikdy neřežte horním okrajem špičky vodící lišty, kdy se pila může zaseknout a prudce zvrátit na obsluhu. Je dobré, když s pilou pracujete ve dvojici. Jestliže máte na přístroji poruchu, nikdy se jej nepokoušejte sami opravovat, a i občasné seřízení pily se spalovacím motorem raději přenechejte profesionálovi. Sami můžete opravovat jen drobnosti, které jsou uvedeny v návodu. Motorovou pilu startujte jen v pozici, kdy je umístěna na rovné podložce, levá ruka drží přední rukojeť a tiskne pilu k podložce (zemi) a špička pravé nohy je vložena do zadní rukojeti pily. Dnes již kvalitní moderní pilu nastartujete i bez nepříjemných škubavých pohybů, pokud je vybavena například řešením ErgoStart. To nabízí snadné a šetrné startování díky dodatečné pružině mezi klikovým hřídelem a kladkou spouštěcího. Pracujte jen s ostrým řetězem a není špatné mít dva i tři řetězy, abyste mohli tupý nahradit ostrým. Práce s tupým řetězem je zdlouhavá a přetěžuje jak obsluhu, tak i samotnou pilu a je také nejčastější příčinou poruch a poškození. Před použitím si vše nechte vysvětlit u prodejce a v každém případě si také důkladně přečtěte návod k obsluze motorové pily, kde naleznete mimo jiné obsáhlý návod pro jednotlivé kácení a jiné manipulační techniky, které vycházejí z praxe profesionálů a které Vám zcela jistě budoucí práci usnadní a učiní ji bezpečnou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6281 (zahradnimagazin.cz#9885)


Přidat komentář