Křovinořezy a vyžínače

Současný trh je nasycen nabídkou různých druhů sekaček, křovinořezů a vyžínačů od osvědčených i méně známých výrobců. V dnešním článku se zaměříme právě na použití křovinořezů a vyžínačů a podíváme se na zajímavé nástavce vyžínačů.

Aby byla Vaše zahrada opravdu upravená, je zapotřebí jí pravidelně udržovat. A to nejen pomocí sekačky na trávu. Je třeba se zaměřit také na nepřístupná místa nebo zvládnout přerostlou trávu. A mezi takové pomocníky patří také křovinořezy a vyžínače.

Co je křovinořez?

Křovinořez je ideálním a nenahraditelným pomocníkem k vyžínání trávy a divokého porostu, a to zvláště v obtížném terénu. Křovinořez tedy najde své uplatnění při sekání velmi vysoké trávy, přerostlé trávy a k vyžínání travin, které jsou na špatně přístupných místech, a kam se z běžnou sekačkou nedostanete, jako například pod keře, stromy, kolem zdí a plotů, schodů okolo záhonů apod.

Křovinořez – motorová kosa

Křovinořez se tedy výborně uplatní na svazích, v příkopech, na loukách, ale také na lesních pasekách - tam, kde nelze použít běžnou motorovou sekačku, ani ruční kosu. Proto se také křovinořezu někdy říká motorové kosa. Předchůdcem současných moderních křovinořezů byly motorové mačety, které se používaly za druhé světové války v Tichomoří, při prosekávání cesty vojenským jednotkám džunglí.

Jak křovinořez pracuje?

Pohon křovinořezu tvoří obvykle dvoudobý spalovací motor, který přenáší vysoký točivý moment na pracovní nástroj. Pracovním nástrojem pak může být žací nůž nebo pilový kotouč. Mezi motorem a pracovním nástrojem je vlastní tělo křovinořezu, které tvoří trubka. V ní se v ložiscích otáčí tyč, která spojuje motor s pracovním nástrojem. Vyšší kategorie křovinořezů jsou vybaveny na těle spojovacím zařízením, které dovoluje křovinořez rozložit a snáze jej přepravovat.

Bezpečnost práce s křovinořezem

Při práci s křovinořezem je třeba dávat pozor na bezpečnost práce. Je třeba si uvědomit, jaké nebezpečí hrozí svému okolí volně držený ozubený kotouč, který má otáčky kolem 10.000 ot.min-1, a který dokáže podřezat porost, keře nebo kmen stromku. Dříve křovinořezy používali pouze profesionálové.

Co je vyžínač?

Vyžínač je v podstatě stejné zařízení jako křovinořez, ale disponuje nižším výkonem. Někdy se vyžínačům říká lehké křovinořezy. Nejmenší vyžínače mají jen elektrický nebo dokonce akumulátorový pohon. Stejně jako křovinořezy, tak i vyžínače perfektně doplňují klasickou sekačku trávy, zejména v problematických místech zahrady, např. mezi záhonky, výpěstky, keři, a také u zdí, plotů a schodů. Pomocí vyžínače se strunovou hlavou je možné na loukách a stráních úspěšně sekat přerostlou trávu, a likvidovat kopřivy nebo keřové nálety.

Nástavce na vyžínače

K některým typům vyžínačů se prodávají také zajímavé a užitečné nástavce, které dokáží rozšířit jejich použitelnost. Místo strunové hlavy nebo řezného kotouče lze na vyžínač namontovat například plotostřih, kultivátor, řetězovou pilu pro odstraňování větví práci. Asi nejzajímavějším nástavcem k vyžínači je pak válcový kartáč k očistě cest a dlažby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6277 (zahradnimagazin.cz#9861)


Přidat komentář