Zahradní pergoly

Hledáte na Vaši zahradu něco, co Vám poskytne trochu soukromí, kde si budete moci odpočinout, posedět s přáteli nebo ugrilovat něco dobrého a přitom to svým stylem zapadne i do Vašeho okolí? Pak pro Vás máme řešení, kterým je zahradní pergola.

Pergola představuje stavbu mnoha tváří, mnoha uplatnění, ale také mnoha funkcí. Přitom se v podstatě jedná pouze o jednoduchou lehkou zahradní konstrukci, v mnoha případech pokrytou popínavými rostlinami, které vytvářejí její přírodní zelený či jinak barevný strop a stěny. Sama o sobě je pergola většinou sloupkovou konstrukcí, na které jsou uloženy trámy, které nesou vodorovný rastr stropu. Nosná konstrukce je ze dřeva, kamene, kovu anebo cihel. Vodorovná konstrukce však bývá hlavně ze dřeva.

Jaký materiál na pergolu?

Co se týká použití materiálu, tak jako nejvhodnější se jeví pro stavbu pergoly dřevo. Jednak proto, že je materiálově nejbližší zahradním rostlinám a popínavé rostliny se velmi snadno uchycují na jeho konstrukci, ale také proto, že je i pro nepříliš zručného kutila snadno zpracovatelné. Pracovní metody nejsou příliš složité a celkově se se dřevem manipuluje dobře. Proto bylo dřevo zvoleno jako základní konstrukční materiál pro stavbu pergoly.

Účel pergoly

Pokud necháte pergolu porůst popínavou rostlinou nebo vínem, nabídne Vám mimo klidného  a příjemného posezení taky stín a vůbec, velmi účinné útočiště před horkým letním sluncem. Poskytne Vám osvěžující místo, kde můžete v klidu odpočívat, nebo zde pravidelně zasedat k rodinnému letnímu obědu.

Kam pergolu umístit?

Pergolu můžete buď postavit na místo, aby stála samostatně, nebo ji, což se vidí ve většině případů, připevnit na zeď domu. Pergola je v zahradě neocenitelná, neboť je místem, ke kterému se upírá pozornost. A dobře postavená a krásně vypadající pergola si pozornost okolí zcela jistě zaslouží.

Návrh pergoly

Pokud jste se rozhodli pro pergolu z důvodu, aby Vám zastínila určité místo, kam byste se rádi schovali před horkým sluníčkem, zvolte polohu, kde sedáváte nejraději, nejčastěji. Pokud má však pergola zastřešit cestičku a stane se tak hned středem pozornosti, je potřeba umístění pergoly náležité zvážit. Pergolu je možné využít i jako zástěnu mezi dvěma odlišnými částmi zahrady.   A jaký vzhled pergoly zvolit? Nad tímto je dobré patřičně popřemýšlet, aby celkový sloh a materiál, který ke stavbě pergoly použijete, zapadl do Vaší zahrady a vůbec do okolí. Hlavně dbejte na to, aby byla pergola vyvážená, a aby její rozměry odpovídali celé zahradě. Výška pergoly závisí na tom, zda zastiňuje cestičku nebo místo k posezení.

Stavba pergoly

Pergoly se v současné době dají pořídit již ve formě stavebnice, nebo se taky nabízí možnost postavit si pergolu svou vlastní dle Vašich požadavků. Pergola by měla být vysoká zhruba 2,5 metru, aby se pod ní lidé mohli normálně pohybovat a nijak je výška pergoly neomezovala ve vzpřímeném postoji. Pergola nad místem, které je určené k sezení, může být trochu nižší. Pokud jste se rozhodli zakoupit si pergolu jako stavebnici a složit ji, záhy při skládání zjistíte, že takové pergoly jsou od výrobců připraveny velmi jednoduše a složení Vám nebude dělat žádný problém. Trámy pergoly postačí jen v křížení jemně zatlouci na svá místa. Musíte však předem zkontrolovat, zda máte všechny potřebné matky, šrouby nebo hřebíky. Pro bezpečné postavení pergoly na zemi se obvykle dodávají kovové nosiče sloupků. Jestliže však máte nějaké pochybnosti ohledně bezpečnosti stavby, můžete usadit sloupy do betonového základu na vrstvě štětu, který pomůže zabránit hnilobě.

Pergoly Vás krásně chrání před sluncem, umožní Vám vytvořit soukromí, oddělí architektonicky odlišné části zahrad, také v zahradě může nahradit vzrostlé stromy, ale hlavně poskytne Vám místo, kde si můžete s přáteli v klidu posedět a popovídat. To jsou snad dostačující důvody, proč si pergolu na Vaši zahradu pořídit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6270 (zahradnimagazin.cz#9890)


Přidat komentář