Slunečníky

Kvalitní zastínění venkovní zahrádky je předpokladem k jejímu úspěšnému fungování. Zahradní slunečníky používané v restauracích a kavárnách, mají zesílené konstrukce, a někdy se označují jako profi či gastro. Jsou ale k dostání i pro běžného spotřebitele.

Zahradní slunečník je nedílnou součástí každé větší zahrady, která má vyhraněný kout pro relaxaci. Na co ale dbát při pořizování zahradního slunečníku? Hlavním faktorem a nejdůležitějším hlediskem, pro Váš výběr, by měla být UV ochrana daného slunečníku.

Bezpečně strávený čas na slunci s UV standardem 801

Přirozené** UV-světlo** ze slunečního záření je důležité pro tělo i pro duševní rovnováhu, avšak dlouhodobé vystavení slunečnímu záření bez patřičné UV ochrany může vést k vážnému poškození pokožky. Označení UV Standard 801 slouží při nákupu jako důležitá pomůcka. Pokud má slunečník např. UV ochranný faktor UPF 20, může se doba pobytu pod takovým slunečníkem prodloužit 20x oproti pobytu na přímém slunci, aniž by došlo k poškození pokožky. Slunečník ale nemůže ochránit pokožku před odraženým UV zářením, proto se doporučuje jako doplněk používat ochranné krémy.

ZAHRADNÍ SLUNEČNÍK, jaké by měl mít vlastnosti?

Dobrý slunečník musí mít pevnou konstrukci (buď kovovou, nebo dřevěnou), kvalitní potahovou látku, která bude dobře napnutá a nemačkavá. Jeho rozložení a složení by nemělo být soubojem o to, kdo je silnější – jestli zahradní slunečník, nebo Vy. Neméně důležitý je podstavec, jenž slunečník ukotvuje na vybraném místě. Měl by být dostatečně stabilní a udržet slunečník i ve větru. Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci – to platí i v případě pořízení slunečníku. Pokud má sloužit bez problémů mnoho let, vyplatí se investovat do typu s kvalitní konstrukcí a ovládáním, možná i s osvětlením umístěným v horní části konstrukce.

Podstavec slunečníku

Čím větší plocha slunečníku, tím důkladnější musí být ukotvení. Plastové stojany se nehodí pro velké typy, lepší je podstavec betonový nebo litinový (někteří výrobci nabízí i ozdobné varianty stojanů a podstavce z leštěného kamene v odpovídající ceně). Dobře zakotvený slunečník by měl odolat větru o rychlosti padesát kilometrů v hodině.

Ovládaní a manipulace zahradního slunečníku

S malým slunečníkem si poradíme celkem snadno. S takovým, který má několik metrů čtverečních, už by bylo horší pořízení, proto jsou pro snadnější ovládání velkoplošné slunečníky často opatřeny servomechanismem s protizávažím. Některé typy lze zavírat pomocí lanka taženého přes kladku, naklánění slunečníku v kloubu se ovládá kličkou.

Látka pro klobouk

Aby zahradní slunečník nejen dobře stínil, ale také dobře vypadal a odolal i dešti, používají se k zhotovení potahů tkaniny z polyesteru s bavlnou, impregnované textilie nebo laminované tkaniny.

Reklamní slunečníky s nápisy, logem výrobců a výrobků,  ponechte těm, kterým byly určeny – do rodinné zahrady se nehodí a nesvědčí o dobrém vkusu. Kvalitně upravená zahrada s velmi kvalitním zahradním nábytkem, by měla bát vybavena i kvalitním zahradním slunečníkem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6267 (zahradnimagazin.cz#9874)


Přidat komentář