Ratanový nábytek - nákup online

Není se čemu divit, že v poslední době se nábytek z ratanu stává čím dál oblíbenějším. Jedná se o velmi elegantní nábytek, který vyniká svou pohodlností, nenáročností na údržbu a určitě je velmi vhodným doplňkem každého interiéru.

Ratan

Základní surovinou pro výrobu ratanového nábytku je liána Calamus rotang, která se pěstuje především v tropických asijských džunglích, zejména v Indonesii a Malajsii. Jedná se o rychle rostoucí rostlinu, což znamená, že její zpracování nepředstavuje pro deštné pralesy žádné nebezpečí, rostlina je navíc také pěstována na speciálních plantážích. Ratanový průmysl je v současné době jedním z nejvýznamnějších odvětví hospodářství Indonésie.

Ratan bývá často zaměňován s bambusem, protože na pohled jsou si obě rostliny velice podobné. Ratan je však oproti bambusu mnohem ohebnější.  Ratan je na rozdíl od bambusu masivní dřevina, kdežto bambus je velmi tvrdá, neohebná dutá rostlina. Ratan lze na rozdíl od  bambusu napařit a ohýbat do požadovaného tvaru. Existuje asi 600 druhů ratanu. Ratan dorůstá do velké délky, kdy nejdelší známý stonek měřil 175 metrů. Pro výrobu ratanového nábytku se sklízí tyče dlouhé 15 – 20 m a většina prací spojená s jeho zpracováním, od vysazování, sklízení až po samotnou výrobu nábytku se provádí ručně.  Ratan je velice starý prostředek používaný k výrobě nábytku, je známo, že se používal na výrobu nábytku již ve starověkém Egyptě.

V dnešní době je i nadále nábytek z ratanu velmi oblíbeným interiérovým i exteriérovým designovým doplňkem, který dokáže ozvláštnit a oživit nejen klasické, ale i velmi moderní obydlí. Jeho obliba spočívá především v jeho moderním a zároveň decentním designu.

Kam je ratanový nábytek vhodný

Vhodnost použití ratanového nábytku je v podstatě neomezená. Ratanový nábytek má tu úžasnou vlastnost, že dokáže v interiéru vytvořit klidnou atmosféru, navodit tzv. teplo domova a celkově zútulnit místnost. Je vhodný především do zimních zahrad, jídelen, ale i do obytných prostor jako třeba sedací nábytek, komody, postele, poličky, stolky, apod. Jeho použití je velice vhodné i jako zahradní nábytek. Jestliže chcete příjemné a opravdu odpočinkové posezení ve Vaší zahradě, pak rozhodně nemůžete zapomenout na ratanový zahradní nábytek. Jsou to ratanové stolky, židle, lavice, lehátka, ale třeba i květináče a různé jiné doplňky.  Správně zvolený zahradní ratanový nábytek dokáže velmi efektivně podtrhnout a zdůraznit celkovou atmosféru zahradního posezení, takového rozhodnutí pak určitě nebudete nikdy litovat.

Další materiály používané na výrobu ratanového nábytku

Vodní hyacint (eceng gondong, mendong)

Jak již název napovídá, roste tato rostlina v rybnících a jezerech. Materiál se suší na slunci a je pak dále zpracováván. Po vysušení má světle medovou až nahnědlou barvu. Ponechává se většinou v přírodní barvě, někdy se může i přibarvovat speciální technikou do tzv. wash barvy („vytřená černá barva“). Z tohoto materiálu jsou pak velice pěkné a zajímavé například rohové sedací soupravy a postele.

Banánové listí

Nábytek z tohoto přírodního materiálu může být elegantním doplňkem vašeho interiéru. K výrobě nábytku se používá banánová kůra, ta je získávána z kmene stromu banánovníku a je následně zpracovávána do provázků nebo do širších pruhů, tzv. larasan. Barva zůstává přírodní, to znamená různé odstíny hnědé. Po zpracování se lakuje bezbarvým lakem. Z tohoto netradičního materiálu se vyrábí sedací soupravy, ratanová křesla, židle, postele a různé doplňky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6264 (zahradnimagazin.cz#9866)


Přidat komentář