Prostředky na údržbu zahradního nábytku

Zahradní nábytek, obzvláště pak v letních dnech, poskytuje příjemné posezení v rozkvetlé venkovní zahradě. Taktéž může najít své využití v zimních zahradách. Víte však jak o tento typ nábytku správně pečovat?

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek se stal neodmyslitelným doplňkem mnohých zahrad. A to hlavně z toho důvodu, že nám dokáže ještě více zpříjemnit a zpohodlnit chvíle strávené v klidném venkovním prostředí. Vzhledem k tomu, že se zahradní nábytek ve většině případů nachází v exteriéru, je třeba mu věnovat náležitou péči a řádně ho ošetřovat prostředky k tomuto účelu vyrobenými. Jedině tak docílíte jeho delší životnosti a zachování stále pěkného vzhledu.

Vlivy, které působí na zahradní nábytek

Díky vnějším vlivům, kterými jsou vítr, déšť, sluneční záření a sníh zahradní nábytek stárne. Získává také nedostatky na svém povrchu a barva ztrácí svou stálost. Je třeba tedy zahradní nábytek proti těmto vnějším vlivům patřičným způsobem chránit. V podzimních a zimních měsících je vhodné ho také uschovat. Avšak není příznivým řešením zakrývat ho textiliemi či plachtami, mohla by se tam** hromadit vlhkost**.

Druhy zahradního nábytku a způsoby údržby

Na materiálovém provedení** zahradního nábytku** závisí jeho údržba.

Dřevěný zahradní nábytek

Na našem trhu se nachází mnoho druhů dřevěného zahradního nábytku. Materiálem mohou být jak tuzemská dřeva, ale i exotické dřeviny. Ze všech typů nábytku působí v zahradě nejpřirozenějším způsobem a má nenahraditelnou estetickou stránku. Na druhou stranu však nejvíce podléhá nepříznivým vnějším vlivům. Před ošetřením byste měli nábytek zbavit případných nečistot, nejlépe omytím přírodním mýdlem a vodou nebo postačí i vysokotlaká hadice. Po uschnutí je vhodné dřevěný zahradní nábytek ošetřit impregnačním olejem, nejlépe hned na jaře, pak alespoň 2 krát v letních měsících a taktéž i před zimním uskladněním. Naše dřeviny oproti těm exotickým vyžadují častější péči, jelikož neobsahují takové množství oleje a pryskyřic jako ty exotické. Pokud se na dřevěném nábytku objeví černé skvrny, je to známkou napadení dřeva plísní či houbou. Pro jejich odstranění využijte zakoupený čistící prostředek v rozprašovači, který je přímo určen na dřevěný povrch. Pokud se vám ani při opakovaném použití tohoto prostředku nepodaří zbavit plísní či hub, vezměte si na pomoc roztok chloru. Pokud je plíseň a houba v pokročilém stádiu, budete je muset odstranit pomocí smirkového papíru. Budete dřevo tak dlouho obrušovat, až se dostanete na zdravé dřevo.

Plastový zahradní nábytek

Předností tohoto typu zahradního nábytku je lehká hmotnost a široká paleta barevného provedení. Plastový nábytek nevyžaduje složitou údržbu. Při odstraňování nečistot si vystačíte s vlhkým hadříkem. Dávejte však pozor na sluneční záření, které u plastového materiálu dosti působí na barevnou nestálost.

Hliníkový zahradní nábytek

Hliníkový zahradní nábytek má lehkou, stabilní a odolnou konstrukci. Vyznačuje se velkou odolností proti korozi a můžete se spolehnout na jeho dlouhou životnost. Tudíž ho postačí pouze omývat vodou.

Kovový zahradní nábytek

Při volbě tohoto zahradního nábytku si ověřte, že má kvalitní antikorozní povrchovou úpravu, aby vám brzy nepodlehl rezivění. Pokud se začne objevovat rez, odstraníte ji smirkovým papírem. Obroušená místa pak přelakujete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6271 (zahradnimagazin.cz#9894)


Přidat komentář