Klematis plamének - pěstování

Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu klematisu je jaro. Rostliny vypěstované v kontejnerech můžeme vysazovat od jara do podzimu. Sázíme je tak, aby nad kořenovým krčkem bylo 5 – 8 cm kypré zeminy a přidáváme k nim oporu.

Klematis plamének - pěstování

Latinské pojmenování rodu vzniklo z řeckého slova klema, což znamená úponek. Rod má kolem 230 planě rostoucích druhů vyskytujících se v mírném i teplém pásmu naší Země. Více o pěstování plaménku (klematisu) naleznete zde.

Klematis plamének – vhodné stanoviště

Rostlina má ráda světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Nejlépe se klematisu daří na stinnějších místech např. u vchodu domů apod.

Klematis plamének – vhodná půda

Plamének (Klematis) má na stanoviště, zejména na půdu, minimální nároky a roste i ve štěrkovité, chudé půdě. Nesvědčí mu příliš kyselá půda bez vápníku, proto před výsadbou půdu podle potřeby upravíme mletým vápencem.

Klematis plamének – výsadba

Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu klematisu je jaro. Rostliny vypěstované v kontejnerech můžeme vysazovat od jara do podzimu. Sázíme je tak, aby nad kořenovým krčkem bylo 5 – 8 cm kypré zeminy a přidáváme k nim oporu, například kolík, k němuž je přivážeme.

Klematis plamének – množení

Plamének množíme roubováním, semeny, případně řízkováním. Nejvhodnějším a nejrychlejším způsobem množení, je zakoupení rostliny v zahradnictví.

Klematis plamének – hnojení

Rostlina nevyžaduje hnojení. Živiny si klematis bere z půdy, kterou jsme před výsadbou řádně vyhnojili.

Klematis plamének – druhy

  • **Clematis montana - plamének horský
    **
  • **Clematis patens - plamének otevřený
    **
  • **Clematis tangutica - plamének tangutský
    **
  • Clematis viticella - plamének vlašský

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6259 (zahradnimagazin.cz#9732)


Diskuze a zkušenosti

alena | 14.11.2008 13:35
klematis Může mi někdo poradit jestli ostříhat klematis na pozim,nebo až zjara?Mám sazenici od jara.díky

Miloš | 01.05.2009 22:36
Zastřižení klematisu Také by mne velice zajímalo, kdy je třeba zastřihávat klematis a jak mnoho? Děkuji.

alena | 19.04.2010 14:31
klematis klemetis nestriham vubec a z jara v kolenkach zase puci jen ocistim suche listy

lenka | 11.08.2010 11:15
klematis Já klematis na podzim ustřihnu až u země a každé jaro znovu krásně vyroste.

Savel | 16.05.2011 19:34
Klematis Absolutně nic nedělám, jenom zalévám, žádné stříhání obíraní suchých listů.


Přidat komentář