Typy skleníků, rady a inspirace

Chcete si splnit svůj sen a na své zahradě si vybudovat skleník? Výběr však není tak jednoduchý, jak by se zdál, protože skleníků je ve skutečnosti celá řada typů. Takže jaký si vyberete?

Co je skleník

Skleník je stavba, kterou si budují pěstitelé, zahradníci, farmáři, ale i soukromí milovníci rostlin k tomu, aby v nich mohli pěstovat takové rostliny, které ke svému růstu potřebují mnohem větší teplotu a vlhkost něž je u nás běžně. Nejstarší skleník u nás pochází z 18. století. Tyto skleníky mohou mít celou řadu vzezření a ty největší jsou označovány za arboreta či botanické zahrady. Jejich velikost předčí i velikost některých domů.

Základ skleníku tvoří nosná konstrukce, která je vyplněna průhlednými deskami – nejčastěji skla, ale také i speciálním plastem, či speciální fólií. Tímto se dostáváme k holému faktu, že skleníků je mnoho typů a záleží jen na vás pro jaký se rozhodnete.

Výběr skleníku

Při výběru skleníku se řiďte tím, co byste v něm chtěli pěstovat, kde by měl být umístěn a také se řiďte i finančním rozpočtem. Permanentně vytápěné skleníky jsou možná zajímavé, ale ve skutečnosti jsou velice nákladné, a proto si je může dovolit jen málokdo a naleznete je proto buď v botanických zahradách, či arboretech anebo profesionálních firmách zaměřených na pěstování různých exotických rostlin. Pokud si nevíte rady, neváhejte se zeptat odborníka, tedy prodejce, který vám může doporučit ideální skleník.

Dělení typů skleníků

Možnosti členění skleníků je celá řada, dělit je můžete podle konstrukce, využitého materiálu, střechy, vytápění, účelu a způsobu výroby.

Účel skleníku

Máte v plánu postavit skleník a co by měl splňovat? Co v něm chcete pěstovat? Chcete v něm pěstovat sadbu, vlastní pěstování, urychlení pěstování, celoročně pěstovat subtropické anebo tropické rostliny? To všechno je důležité a ovlivňuje to výběr skleníku.

Typ stavby a způsob výroby

O jaký skleník se jedná? Trvalý anebo přenosný? Jde o fóliovník, jehož životnost je pouze omezená? Vyráběli jste jej svépomocí anebo jste si ho koupili v obchodě, či oslovili nějakou specializovanou firmu, která vám jej vyrobila přímo na míru? Pak se jedná o členění na typizované a netypizované.** Typizované jsou přitom všechny skleníky vyráběny prefabrikovaně a netypizované všechny ostatní (svépomocí, na míru).** Zvláštní kategorii pak tvoří ty skleníky, které jsou vytvářeny jako přístavby k domu, mnohdy se pak využívají spíše jako zimní zahrada než k účelovému pěstování zeleniny.

Materiál užitý na výrobu skleníku

Skleník může být vyroben z různých materiálů. Nejčastěji se na jeho výrobu používá sklo. Mimo skla se však používá také speciální plast, či třeba speciální fólie. Tyto materiály se od sebe liší nejen cenou, ale i kvalitou a životností. Nejlevnější bývá fólie, která se užívá na speciální malé skleníky tunelového rázu. Životnost takových fóliovníků je však nízká a musí se proto v určitých časových ekvivalentech obměňovat.

Konstrukce skleníku

Konstrukce skleníku může být různá, kromě toho, že může být přenosná anebo pevně zapuštěná do země, či podezdívky, liší se i použitím materiálu. Konstrukce skleníku proto můžeme mít: ocelové, hliníkové, plastové, plechové anebo i dřevěné. Podle typu konstrukce se mohou lišit i typem střechy. Nejčastější střechou přitom bývá sedlová. Díky rozličným konstrukcím přičemž může vzniknout různé tvary skleníků. Další dělba by tedy klidně mohla být i podle tvaru skleníků. Tvar a velikost je důležitá podle toho, jak velkou máte zahradu, kam by měl přijít anebo co v něm chcete pěstovat.

Vytápění skleníku

Rozčlenění skleníku podle vytápění patří k dalším důležitým faktorům. Vytápění po celý rok se hodí všude tam, kde se chystáte k pěstování tropických rostlin, provozování zimní zahrady a podobně. Jinak se malým skleníkům doporučuje používat částečné přitápění, kdy se ve skleníku udržuje minimální teplota potřebná k životu pěstovaných rostlin. Tato** teplota se obvykle pěstuje od – 3 až po + 10 stupňů Celsia**. Poslední variantou jsou nevytápěné skleníky, tzv. studené, které se vyhřívají pouze sluneční energií. V těchto sklenících možnost pěstování začíná obvykle již o 4 – 6 týdnů dříve a doba pěstování se prodlužuje obvykle až o dva měsíce.

Dříve než se rozhodnete pro svůj skleník, je velice dobré rozmyslet si, co byste ve skleníku chtěli pěstovat a jak by daný skleník měl vypadat. Při výběru skleníku se můžete poradit nejen s prodejcem, ale také i se zahradníky, či se zahradním architektem, který vám poradí a pomůže vám vybrat ten nejlepší vhodný typ skleníku pro vás a vaši zahradu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6254 (zahradnimagazin.cz#9888)


Přidat komentář