Skleníky z polykarbonátu

Rádi byste pěstovali zeleninu či různé květiny již v jarních či v pozdně podzimních měsících? Tak to jistě uvažujete o stavbě skleníku a je možné, že právě řešíte problém z jakého materiálu jej postavit. Vhodným řešením může být polykarbonát.

Skleníky – charakteristika

Skleníky mohou sloužit různým účelům a záleží jen na jejich majiteli, k čemu je přednostně využívá. Někdo používá skleník zejména k rychlení zeleniny, jiný se zaměřuje na květiny, na možnost pěstování rostlin v chladnějších měsících či na přezimování některých květin. V základě existují tři typy skleníků, a to nevytápěné, přitápěné a vytápěné.

Nevytápěné skleníky jsou nejčastějšími, které lze na zahradách najít. Jejich výhodou je prodloužení jarní sezony cca o měsíc a prodloužení podzimní o cca 2 měsíce. V zimě je využití skleníku malé a může sloužit jen jako místo k přezimování mrazuvzdorných rostlin. V přitápěném skleníku je již možné přes zimu nechat některé ne příliš mrazuvzdorné rostliny, jelikož jeho teplota může dosahovat i 10 °C. Vytápěné skleníky pak většinou na běžných zahradách nenajdeme, jelikož se jedná o značně nákladné stavby, které nemá smysl financovat.

Obecně o materiálu

Skleníky jsou stavěny z různých druhů materiálu. Rozlišuje se materiál použitý na konstrukci a materiál použitý na pokrytí této konstrukce. Konstrukce se nejčastěji zhotovuje z hliníku, ocele, plechu, plastu či dřeva. Krycí materiál je pak většinou sklo, plexisklo nebo polykarbonát. Ten poslední se stal velmi oblíbený zejména z důvodu vysoké odolnosti.

Polykarbonát

Polykarbonát je jedním z materiálů, které se nejčastěji používají na výplně skleníků, bazénů, ale i jiných přístřešků. Tento materiál je zajímavý svou odolností proti prasknutí (vyrábí se i neprůstřelné polykarbonátové desky), proti úniku tepla a je možné jej vyrábět i s UV filtrem. Existují různé typy** polykarbonátových desek**, u skleníků se nejčastěji využívají** komůrkové polykarbonátové desky nebo plné polykarbonátové desky**.

Plné polykarbonátové desky

Možná jste plný polykarbonát již několikrát zahlédli a ani jste si to neuvědomili. Tento materiál totiž vypadá jako sklo a můžete jej za něj snadno zaměnit. Tím ovšem jeho podoba končí, jelikož má úplně jiné vlastnosti. Zásadní je ta, že je velmi odolný vůči nárazům a skoro nerozbitný. Většinou se používá jako výplň stěn u bazénů, k některým zastřešením či k výplni stěn zimních zahrad. Jeho využití na skleníky není příliš časté.

Komůrkové polykarbonátové desky

Polykarbonátové výplně použité pro stavbu skleníku jsou nejčastěji z** komůrkového (dutinkového) polykarbonátu**. Jedná se o desky, které  jsou tvořeny určitými „komůrkami“ a nemají již vzhled skla. Standardně se vyrábějí s UV filtrem a mají výborné tepelně izolační vlastnosti, malou hmotnost a samozřejmě značnou propustnost světla. Důležitá je také vysoká odolnost vůči prasknutí či nárazu. Tento typ se používá nejen pro výplně skleníků, ale i k zastřešení bazénů, teras, zimních zahrad a dalších.

Skleník – možnosti pořízení

Pokud si chcete pořídit skleník, máte v zásadě tři klasické možnosti. Můžete si jej buď vyrobit úplně sami z materiálů dle Vašeho uvážení, nebo je možné zakoupit od specialistů různé skleníkové díly a ty pak sestavit podle Vašich představ, nebo si nechat skleník zhotovit na zakázku. Poslední možnost lze doporučit jen  v případě, že máte určité speciální požadavky, jelikož „stavebnicových skleníků“ je na trhu k sehnání velké množství a často za velmi příznivé ceny.

Stavebnicové skleníky

Nejčastěji prodávané jsou právě skleníky, které si můžete v klidu sami sestavit doma. Zakoupíte pouze požadovaný počet dílů - tedy kromě konstrukce a výplní i větrací okna a dveře - a můžete se pustit do montáže. Ta je velmi snadná a měl by jí zvládnou každý. Konstrukce je nejčastěji hliníková nebo pozinkovaná a výplně jsou z komůrkového polykarbonátu s UV filtrem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6252 (zahradnimagazin.cz#9879)


Přidat komentář