Skleníky a fóliovníky

Pokud na jaře provádíme výsadbu nových rostlinek, rozhodně bychom je měli chránit proti nepříznivým vlivům počasí. Mladé rostlinky jsou citlivé i na téměř neznatelné změny teplot, proto je vhodné je vysazovat do skleníku či fóliovníku.

Každý pěstitel, ať už velký či jen s malou zahrádkou, čeká netrpělivě na jaro, aby mohl konečně začít s pěstěním. Počasí je ovšem nevyzpytatelné a proto je jarní výsadba mnohdy velkým riskem. U některých rostlin může dojít k nenávratnému poškození i v pozdější době, pokud dojde k výraznějšímu výkyvu počasí. Především z těchto důvodů si pěstitelé pořizují skleníky či fóliovníky.

Skleníky

Důležitým krokem při stavbě skleníku je volba materiálu. Skleníky ze skla mají lepší propustnost slunečního záření (cca 92 %), ale současně je tento materiál nevýhodou z důvodu křehkosti skla. Skleníky z PC materiálu jsou oproti tomu téměř nerozbitné a mají i lepší tepelně-izolační vlastnosti, zejména pokud chceme v zimě skleníky temperovat a pěstovat zeleninu i v zimním období. Propustnost slunečních paprsků u tohoto materiálu je přibližně 80%.

Musí mít skleník podezdívku?

Většina z nás se většinou nechce trápit s budováním zděné podezdívky, což může být na jaře problém například kvůli polozmrzlé půdě, o vyšších realizačních nákladech nemluvě. Skleníky z těžkých konstrukcí opravdu musíme umístit na podezdívku zapuštěnou až metr do země. Na druhou stranu, lehčí konstrukční materiály jako hliník a polykarbonátové výplně umožňují vynechat výstavbu zděné podezdívky a skleník uchytit například pouze na betonových pilotech. Navíc je takový skleník poměrně lehký a manipulace s ním je jednoduchá. Samotné skleníky se dnes dodávají již jako předpřipravené stavebnice, ke kterým nejsou kromě základního nářadí potřeba další díly a jejich složení se tím stává stále jednodušším.

Fóliovníky

Fóliovník musí být dostatečně vysoký, aby se v něm mohl člověk pohodlně postavit. V dnešní době se fóliovníky používají zejména k mobilnímu zakrývání rostlin na záhonech. Protože je fóliovník velmi lehký, dá se podle potřeby přenášet na jednotlivé záhony. Konstrukce fóliovníku může být vyrobena ze dřeva nebo plastu. Ocelové konstrukce nejsou příliš vhodné, jelikož u nich dochází k propalování fólie v místě dotyku s konstrukcí. Svým tvarem fóliovníky připomínají skleníky; je možné setkat se i s tvarem do oblouku. Díky svojí lehkosti nevyžadují pevné základy.

Nevýhody fóliovníků

Největším problémem fóliovníků, který trápí pěstitele, je krátká životnost plachty, která je zpravidla 1–2 roky. Dosud se nepodařilo vyrobit fólii, která by měla dlouhou životnost a nemusela se po nějakém čase vyměňovat. I v případě, že se o fólii pečlivě staráme, postupně se snižuje její propustnost světla, ztrácí se pevnost a díky působení UV záření fólie křehne a praská.

Pořizovací ceny fóliovníků jsou příznivé, ale kvůli nutnosti kupovat stále nové a nové plachty nás fóliovník nakonec vyjde dráž než pořízení skleníku.

Je důležité vědět, že fóliovník není plně zaměnitelný se skleníkem. Fóliovníky v první řadě slouží k ochraně rostlin. Na druhou stranu však, stejně jako skleníky, urychlují jejich vegetativní růst.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6253 (zahradnimagazin.cz#9880)


Přidat komentář