Příslušenství skleníků

Splnili jste si svůj sen a na své zahradě jste si vybudovali skleník?Nezapomeňte při tom na různé doplňky a příslušenství do skleníku, které vám mohou pomoci s pěstováním a také vám mohou být i jinak prakticky užitečné.

Historie skleníků u nás sahá až do 18. století, od těch dob se však jejich využití změnilo, dnes již netvoří pouze oranžérie, zimních zahrady a místa, kde se na zámcích pokoušelo o pěstování tropického rostlinstva. V současnosti jsou skleníky dá se říct běžnými prvky různorodých zahrad, kde slouží k všemožným účelům. Hojně je využívají soukromníci – hobby zahradníci jak k pěstování zeleniny, tak k předpěstování sadby, či slouží jako zimní zahrada, kam chodí celá rodina relaxovat. Profesionálové je využívají k pěstování tropických květin, zeleniny, sazenic a podobně.

Je jedno z jakého důvodu a jaký typ skleníku jste si vybrali, dozajista oceníte různé šikovné doplňky, které tvoří příslušenství skleníku.

Příslušenství skleníku

Proč je dobré si pořídit příslušenství do skleníku a nemít jen holou kostru? Příslušenství do skleníku vám totiž usnadní a urychlí vaši práci. Vaše práce navíc bude více kvalitní a váš skleník díky příslušenství může také získat i na prostoru.

Ptáte se, jaké máte možnosti při nákupu příslušenství a jaké vlastně máme skleníkové doplňky a příslušenství? Skleník má ve skutečnosti celou řadu doplňků, které jsou pro pěstování rostlin ve skleníku velice praktické. Jde o různé** teploměry (vzduchu, půdy), vlhkoměry, klimatizace, poličky, regály, otvírače oken, okapy, stínící síta, stoly chodníky, vytápění, zavlažovací systémy, stínovky a třeba i různé lampy.**

Otvírač oken

Otvírače oken ve skleníku mohou být automatické, přičemž těmi nejvyužívanější jsou kapalinové automatické otvírače. Automatický otvírač oken u skleníků patří k tomu nejoblíbenějšímu a nejvyužívanějšímu příslušenství. Dokáží se totiž podle potřeby samy otevřít i zavřít. Pohodlí větrání je skvělé nejen u vzdálenějších skleníků, ale je to praktickou záležitostí u všech skleníků, kde se bojíme, že zapomeneme anebo, když v průběhu víkendu odjíždíme na návštěvu a podobně. Automatický otvírač oken je naší pojistkou pro každý případ, když my nebudeme zrovna na dosah. Na jakém principu automatické otvírání pracuje?

Kapalinové otvírače

U kapalinových automatických otvíračů nebudete potřebovat žádný zdroj energie, stačí jim změna teploty ve skleníku. Funguje to na principu dutého kovového válce s kapalinou, která přímo anebo prostřednictvím pákové konstrukce nadzvedává okno. Při vyšší teplotě se kapalina ohřátím rozpíná a tím pádem vytlačuje a otvírá okno. S chladem se kapalina stahuje a okno se zavře.

Elektrické otvírače oken

Kromě kapalinových existují také i elektrické, které se využívají spíše ve velkých sklenících, sklenících botanických zahrad a také v průmyslových zahradách. Tyto otvírače mohou být propojeny s různými dalšími systémy jako třeba teploměry a vlhkoměry. U elektrických otvíračů oken je skvělé, že si zde můžete nastavit teplotní hranici, kdy se mají okna otevřít a zavřít. Obvykle tomu tak bývá při teplotě 50 stupňů Celsia a 18 stupňů Celsia.

Vlhkoměr

Vlhkoměr je velice důležitým prvkem každého skleníku, stojící si vedle teploměru na stejné úrovni. Tento měřící přístroj měří relativní vlhkost vzduchu, kdy se podle něj řídí další odvětrávání místnosti a řízení vnitřního tepla. Vlhkoměry jsou nejčastěji závěsné a v některých případech mohou obsahovat i teploměry.

Půdní teploměry

Některé rostliny potřebují skutečně tropické prostředí a teplá půda je pro ně nezbytná. Není obvyklé, že některé rostliny potřebují k tomu aby prospívaly i teplotu vyšší než 11 stupňů Celsia.

Zavlažovací systémy skleníku

K příslušenství do skleníku náleží i okapy a sběrné nádoby na dešťovou vodu, která je skvělou pro zavlažování. Závlahu ve skleníku můžete obstarávat sami, avšak pokud si chcete usnadnit svou práci a zajistit pravidelnou a jistou závlahu, určitě oceníte řízený zavlažovací systém. Tímto zavlažovacím systémem si můžete zajistit pravidelnou a dostatečnou závlahu rostlin ve skleníku.

Skleníková klimatizace

Skleníkové ventilace anebo také skleníkové ventilátory mají obdobnou funkci, zajišťují větrání skleníku a jsou obzvláště výhodné u malých skleníků. Pomáhá tak zahradníkům s udržováním stabilní teploty a vlhkosti ve skleníku.

Skleníkové stoly

Rostliny můžete pěstovat rovnou na zemi v půdě anebo můžete k pěstování používat i speciální stoly. Tyto stoly vám ušetří vaše záda, ale zároveň umožní, abyste pod stolem mohli pěstovat třeba hlívu anebo žampiony. Na stoly se dává speciální textilie, která udržuje vlhkost a na ní se rozprostře hlína. Tímto způsobem můžete zcela významně zvýšit kapacitu skleníku.

Poličky a regály

Police a regály mohou až mnohonásobně znásobit kapacitu skleníku. Využití skleníku je skvělé třeba v tom případě, když potřebujete i nějaké rostliny předpěstovat. Police můžete mít jak po celé délce skleníku, tak i jen po některé z jeho částí. Police můžete využít i pro letnění rostlin a v případě potřeby je můžete odmontovat.

Stínění skleníku

Někdy je zapotřebí rostliny před sluníčkem chránit, k tomu slouží tzv. stínovky. Stínovky mohou být buď vnitřní anebo vnější. Vnitřní stínovky jsou výhodnější pro snazší manipulaci. Ke stínění se pak slouží různé speciální tkaniny, polyuretanové sítě anebo stínovky z rákosí, či bambusu. Bambusové stínovky mají přitom vyšší životnost, protože lépe odolávají povětrnostním vlivům.

Vytápění skleníku

Už víte, co chcete pěstovat ve svém skleníku? Existuje několik možností ohledně vytápění skleníku. K ohřevu skleníku přitom můžete využívat slunce, vodu, elektřinu a vzduch.

V prvé řadě je možné skleník nevytápět vůbec a spoléhat pouze na slunce, čímž se daný skleník stává sezónním. Jeho využití obvykle začíná tak o 4 – 6 týdnů dříve než v běžné přírodě a sezóna mu pak končí až o dva měsíce později než v přirozeném prostředí.

Pokud byste rádi něco lepšího,můžete si vybrat z trvale vytápěného systému anebo s využitím** elektrického ohřívače a topidla**. Trvale vytápění vám umožňuje celou řadu pěstitelských možností i přes zimu, avšak jeho pořizovací hodnota není nejnižší a je nutné počítat i s provozními náklady. Nejvíce využívaným vytápěním je proto částečné a regulované přitápění, kdy se dá teplota uvnitř skleníku udržovat okolo 10 stupňů Celsia.

Víte však, že třeba u kvalitních polykarbonátových skleníků je vyhřívání zbytečné? Tyto skleníky totiž mají perfektní izolační schopnosti.

Izolace skleníku

Proto, aby bylo co nejlepší vytápění skleníku je důležité mít kvalitní izolaci.** Pro dosažení této izolace je důležité o jaký typ skleníku jde a z jakého materiálu byl vyroben. Na doplnění těsnění se využívají speciální hmoty a silikony s vysokou odolností vůči vlhku**.

Příslušenství využijete u všech skleníků, ať už je to skleník postavený svépomocí, na míru anebo továrně vyrobený. Mimo toto vyjmenované příslušenství si můžete pořídit různé drobné doplňky, jakými jsou třeba závěsné háčky.

Příslušenství do skleníků určitě ocení každý milovník květin a zahradnické práce, protože jsou příjemným a praktickým doplňkem, které vám usnadní práci a výsledky vaší práce budou více efektivní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6255 (zahradnimagazin.cz#9889)


Diskuze a zkušenosti

Eva Tomášová | 19.02.2014 16:47
Re: Příslušenství skleníků,otvírač oken skleníků, zavlažování skleníku Vážení, mám na Vás velkou prosbu, zda-li nemáte katalog na uvedené výrobky. Příští měsíc začínáme stavět skleník, Mnohokráte Vám děkuji za odpověď Tomášová

j. Dostál | 14.03.2014 00:21
Re: Příslušenství skleníků Dobrý den. Chci zalévat skleník vodou ze 300 l sudu asi 50 cm nad zemí. Ze sudu povedu polyetylénovou trubku do skleníku, tam rozbočím na dvě větve a buď přímo do trubek navrtám trysky, nebo slabšími hadičkami (na konci tryska) rozvedu k jednotlivým rostlinám. Poradíte mi jaký typ zavlažovacích hodin (elektronické s nastavením 2 zavlažování na 1 týden, na baterii) by byl vhodný s ohledem na minimální tlak vodní hladiny 50 cm. Všechny mně známé výrobky pracují s minimálním tlakem 0,5 baru, což je 5 m vodního sloupce. Má někdo zkušenost s provozem takových hodin při tlaku 0,05 baru?


Přidat komentář