Zakládání trávníků a realizace zahrad - Liberec

I když to na první pohled může vypadat jednoduše, tak k dosažení kvalitního a hustého okrasného trávníku je zapotřebí mnoho znalostí a prací. Pokud necháte váš trávník založit odborníky, budete mít jistotu, že bude dokonalý.

Zakládání trávníků

Každý majitel okrasné zahrady je bezesporu pyšný na svůj pečlivě upravený trávník, který je většinou nedílnou součástí takové zahrady. Kvalitní a krásný trávník nachází své uplatnění nejen jako součást okrasné zahrady, ale také v městských parcích, na golfovém hřišti, apod. Aby byl váš trávník opravdu dokonalý, je důležitá nejen jeho pečlivá údržba, ale především jeho správné založení. Pro založení trávníku existují v současné době dva způsoby. Pokud si přejete mít hotový trávník v co nejkratší době, je možné využít výhod položení travního koberce. Díky travnímu koberci nebudete muset čekat, až tráva vyroste a můžete se tak v podstatě okamžitě těšit z nového krásně zeleného trávníku. Druhým způsobem založení trávníku je klasický výsev, kdy se musí čekat, až vyklíčí a zesílí travní semena. Při tomto způsobu je třeba pečlivě vybírat z nabízených travních směsí, kterých je dnes na trhu celá řada. Ať již budete volit kterýkoliv z těchto způsobů, je nutné napřed udělat terénní úpravy s přípravou půdy pro budoucí trávník. Aby byl váš trávník opravdovou chloubou, nabízí se zde možnost využít služeb odborné firmy, která se o vše za vás postará.

Založení trávníku výsevem

Založení trávníků výsevem je patrně častěji používaný způsob než použití travního koberce. Při použití této metody je nutné mít pečlivě připravenou a srovnanou půdu.  Jakmile je půda připravena, je možné začít s výsevem, přičemž je nutné dle druhu** travní směsi** spočítat množství semen na metr čtvereční. Poté co provedete výsev, ať již ručně či za použití secího strojku, se travní semeno lehce zahrabe. Po provedení výsevu je velice důležité udržovat půdu vlhkou, díky čemuž je možné již do dvou týdnů pozorovat první známky růstu. Poté, co tráva dosáhne výšky asi 5 cm, je možné ji trochu posekat, je ale nutné dbát na to, aby nedošlo k jejímu poškození. Výhodou této metody založení trávníku je především to, že je relativně levná, že není příliš fyzicky náročná a že je možné si vybrat s velkého množství různých travních semen. Pokud se na trávníku vytvoří nějaká prázdná místa, je možné je dodatečně znovu dosít.

Položení travního koberce

Jak je již zmíněno, položení travního koberce je určeno především pro ty, kdo si přejí mít nový krásný hustý trávník ve velice krátkém čase. Travní koberec je většinou k dostání v podobě vysetých čtverců, v různých cenových relacích. Před založením takového trávníku je nutné si pečlivě spočítat, kolik travních koberců je na danou plochu potřeba. I když se jedná o dražší variantu založení trávníku, má své neopominutelné výhody. Mezi největší výhody travního koberce patří téměř okamžitý vznik nového trávníku a také to, že je možné jej založit v podstatě v jakoukoliv roční dobu. Před zakoupením travního koberce jej nezapomeňte důkladně zkontrolovat, především, zda je hustě a kvalitně osetý. I před pokládkou travního koberce je nutné mít pečlivě připravenou půdu. Při zakládání trávníku tímto způsobem si dejte pozor, abyste včas zpracovali všechny travní dílce, protože se nedoporučuje jejich delší uskladnění. S pokládkou travního koberce vám zcela jistě odborně poradí prodejce.

Zahradnické služby

Dnešní profesionální zahradnické firmy nabízí pro své zákazníky velké množství rozličných služeb. Díky těmto službám může být vaše zahrada poctivě a pečlivě udržována a stane se tak vaší opravdovou chloubou. Některé firmy jsou schopné zajistit opravdu kompletní zahradnické služby, a které se tak postarají o veškeré práce na vaší zahradě. Nemusíte se starat například o stříhání živých plotů, o prořezávání stromů, o likvidaci plevelu, o úklid listí, apod. Mezi další nabízené zahradnické služby patří také péče o trávník, hrabání a odvoz listí, likvidace škůdců, výsadba rostlin a dřevin, odvoz a likvidace zahradního odpadu, práce s motorovou pilou, péče o zahradní jezírka a mnoho dalšího. Vzhledem k tomu, že práce na zahradě patří mezi poměrně fyzicky a časově náročné záležitosti, najde své uplatnění především u zákazníků, jež jsou pracovně vytížení, apod. Profesionální zahradnické firmy také nabízejí jako součást péče o zahradu, údržbu a nátěry zahradních staveb, plotů, opravu chodníčků, zídek, apod.

Okrasné a ovocné stromy

Asi žádná okrasná zahrada se neobejde bez stromů, ať již okrasných nebo ovocných. Každý vhodně zvolený strom dokáže zahradu zkrášlit, například na jaře, kdy je rozkvetlý, nebo na podzim, kdy má krásně zabarvené listy. Je možné kombinovat listnaté či jehličnaté dřeviny, přičemž je důležitá volba místa pro výsadbu. Při vysazování jakéhokoliv stromku musíte počítat s tím, že za několik let bude několikrát větší a že vám bude třeba stínit, nebo z něj bude na podzim opadávat listí. Při vysazování jehličnatých stromů je vhodné volit lesní druhy, jakými jsou například jedle, smrky nebo borovice. Velice okrasně působí i zakrslé jehličnany, ať už borovice kleč, smrk Conica či některé exotické jehličnany. Některé jehličnany je možné zastříhávat a tvarovat, proto často nacházejí své uplatnění při tvorbě živého plotu. Mohou to být různé druhy tújí, cypřišků apod. Mezi oblíbené listnaté okrasné stromy patří různé druhy javorů, lípy, vrby a další. I listnaté stromy je možné použít k tvorbě živého plotu, k čemuž je vhodný například habr, buk a jiné. Jestliže jste se rozhodli pro pěstování ovocných stromů, je třeba jim věnovat v podstatě celoroční péči. Takové stromy je nutné pravidelně a odborně zastříhávat nebo stříkat proti škůdcům a nemocem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6241 (zahradnimagazin.cz#10042)


Přidat komentář