Údržba zeleně a trávníku Kolín

Krásná zahrada plná syté zeleně je jistě přáním každého majitele, ale ne každý má dostatek zkušeností s její výsadbou nebo údržbou. Velmi důležité je zejména správné založení zahrady.

Naše** zahrada** by měla být především místem odpočinku, oázou klidu a příjemným doplněním celého domu. Zahrada by rovněž neměla působit samostatně, ale měla by na dům přirozeně navazovat. Každý si představuje svou zahradu jinak, ale všichni sníme o tom, že bude naše zahrada krásná a zároveň funkční. Někteří z nás se jednoho dne odhodlají k velkému činu a začnou si ji** ** upravovat sami. Mnohdy ale nadělají víc škody než užitku. Je proto daleko lepší najmout si na tento složitý úkol** odborníky**, kterými jsou zahradní architekti.

Architektonické návrhy zahrad

Zahradní a krajinářský architekt je odborník, který dokáže z kousku zeleně vytvořit doslova ráj. Jeho cílem je vytvořit takový projekt, který bude plně odpovídat přáním a požadavkům zákazníka, tomu, co uživatel zahrady či parku očekává. Prvním krokem je vypracování studie podle vašich představ, požadavků a vašich reálných možností, kdy je nutné zohlednit velikost a polohu pozemku, půdní a klimatické podmínky apod. Druhým krokem je osazovací plán, což je detailně rozpracované osazení zahrady, které obsahuje seznam, počty a spony jednotlivých rostlin. Dalším dokumentem je technická zpráva, která popisuje současný stav a zásady řešení sadovnických úprav, specifikaci rostlin, výkaz výměr, technologii zakládání výsadeb a následnou péči o realizované dílo. Zkušený architekt vám také představí fotovizualizaci, kdy vám ukáže vzhled vaší zahrady po několika letech. Na základě osazovacího plánu a technické zprávy pak obdržíte rozpočet, kde jsou detailně zpracovány veškeré položky.

Jaké prostory lze realizovat?

Zahradní architekt vám navrhne a zajistí komplexní realizaci, která se týká od návrhu po výsetbu trávníků či vhodných typů stromků včetně** zavlažování**. Krajinářský architekt tvoří nejen ovocné zahrady, ale dokáže navrhnout a zrealizovat také okrasné zahrady a parky, navrhnout výzdobu** květinami, navrhnout** vybavení prostor architektonickými a funkčními prvky jako jsou lavičky či altány, doporučí vodní plochy, jezírka apod. Architekt zhodnotí současný stav zahrady, a s ohledem na charakter prostoru a světové strany vytvoří nejlepší možné řešení a po vlastní realizaci zabezpečí profesionální péči o zeleň. A tyto veškeré zahradnické služby můžete využít i v případě, že vám zahrada jaksi přerostla přes hlavu. Odborná firma totiž nabízí i rekonstrukce starých a zanedbaných zahrad.

Instalace závlahových systémů

Závlahový systém je zařízení, které na základě centrální programové jednotky zavlažuje rostliny. Může mít více variant, jedno však mají všechny závlahové systémy společné -** zavlažují rostliny efektivně** v době, kdy to nejvíce potřebují. Zavlažovaná plocha je rozdělena do několika částí, přičemž toto rozdělení vyplyne z potřeb zahrady. Každá část zahrady má totiž jiné podmínky na potřebu vody. Závlahové systémy umožňují nastavit pro každou část jinou délku zavlažování i jiné množství vody a také tlaku vody, pomocí kterého je voda rozstřikována. Moderní závlahové systémy pracují v nočních hodinách, kdy je hodnota výparu nejnižší a proto spotřebují až o 30% méně vody. Při aktivaci zavlažovacího systému se vysunou zavlažovače nad povrch a tam zůstanou po celou dobu zavlažování. Jakmile dostanou pokyn od centrální jednotky, ukončí zavlažování a zasunou se zpět pod povrch země. Automatizace zalévání vám tak odstraní nepříjemnou a zdlouhavou práci s konví či hadicí a ušetřený čas pak můžete věnovat vašim koníčkům nebo odpočinku.

Údržba zeleně

Pokud má být zahrada či zeleň opravdu funkční a hezká, pro krásný vzhled zahrady je nutná jistá péče. Není toho zrovna málo a proto stojí za zamyšlení, zda by nebylo vhodné péči o svoji zahradu svěřit do rukou odborníků. Péči lze rozdělit do dvou základních skupin a to péče o trávník a péče o stromy. Údržba zeleně je prováděna buď v pravidelných intervalech během celého vegetačního období, nebo nahodile 1 – 2 do roka dle přání zákazníka. Cena za údržbu zeleně se vždy sjednává individuálně dle velikosti pozemku a rozsahu prováděných prací.

Odborná péče o trávník

Péče o zeleň vyžaduje pravidelné sečení travnatých ploch sekačkou nebo křovinořezem, zálivku trávy ve správný čas a množství (doporučujeme použití závlahových systémů), hnojení, provzdušňování, chemické odplevelení travnatých ploch a odvoz zahradního biologického odpadu. To znamená, že běžné sekání trávníku nestačí. Odborná firma provádí také vertikutace, aerifikace a speciální postřiky.

Péče o stromy

Příjemné prostředí, vhodná skladba rostlin, keřů a stromů, svěží zeleň – to všechno působí výborně na lidskou psychiku. Ale zahrada vyžaduje dostatek péče a ne každý má dostatek času na její údržbu. Proto také s údržbou zahrad pomáhají profesionální zahradnické firmy, které se o ně dokáží postarat po celý rok. Součástí služeb je také odborná péče stromy, správné prostřihávání dřevin, případně řez živých plotů. Jedná ale zejména o řez stromů, která může být výchovný, zdravotní, bezpečnostní, redukční nebo speciální. Stromy samozřejmě neustále rostou a někdy je nutné přistoupit ke kácení stromů. Specializovaná firma vám pak může nabídnout i rizikové kácení, kdy došlo například k poškození stromu a hrozí jeho pád.

Zahradnictví a prodej rostlin

Pokud máte vlastní zahradu, zahrádku nebo alespoň balkon, jistě se o svoje rostliny snažíte dobře postarat. Ale sami jistě dobře víte, že zušlechťování zahrady zabere spoustu času, které zabere i vybírání ze sortimentu v zahradnictvích. Někdy také marně sháníte vaše oblíbené květiny nebo oblíbené odrůdy ovoce. Pokud chcete mít z čeho vybírat, podívejte se nabídku zkušeného zahradnictví, kde naleznete široký sortiment rostlin a dřevin nebo okrasných rostlin. Nabídka je tak široká, aby si mohl vybrat opravdu každý. Neomezuje se jen na pár nejznámějších druhů a odrůd ovocných dřevin, které se běžně pěstují, ale nabídka zahrnuje i alejové stromy, jehličnaté stromy, soliterní dřeviny, listnaté a jehličnaté keře, popínavé dřeviny apod. Pokud jste milovníky květin jistě vás potěší růže, rododendrony a azalky, vřesovištní rostliny, trvalky a skalničky nebo okrasné trávy či kapradiny. Aby byla nabídka úplná, nesmí chybět ani různé substráty, mulčovací kůra, travní směsi, hnojiva, chemické prostředky apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6239 (zahradnimagazin.cz#10039)


Přidat komentář