Pěstování tropických rostlin

Bez květin si svůj interiér snad ani neumíme představit. Tropické pokojové rostliny jsou ideální dekorací, která nás potěší exotickou krásou listů, květů i plodů. Zpříjemní a prozáří naše obydlí a překvapí naše hosty.

Tropické rostliny oživí náš interiér a dodají mu zvláštní kouzlo, proto se těší značné oblibě. V dnešní hektické době někdy váháme si je pořídit z obavy, že jim neumíme nebo nedokážeme dát správnou péči a o vzácnou rostlinu přijdeme.

Pěstování tropických rostlin – správný výběr rostlin

Hned v začátku našich představ si musíme uvědomit, zda chceme pěstovat rostliny okrasné listem nebo květem a kolik místa jsme ochotni tropickým rostlinám poskytnout, aby nás v budoucnu v bytě neutlačovaly. Při rozhodování hraje roli i čas, který jsme schopni a ochotni jejich péči poskytnout. Tropické rostliny jsou náročné na dostatek a stálost slunečního svitu, tepla a světla, proto si musíme dobře vytipovat místa v bytě, která tyto podmínky pro jejich pěstování splňují.

Tropické rostliny okrasné listem

Mezi u nás nejznámější pěstované rostliny patří prostorově náročnější** fikusy.** Přesto, že pocházejí z deštných pralesů, na suchý vzduch z ústředního topení si obdivuhodně zvykly. Spokojí se i s menším osvětlením. Kromě vysokých druhů, ke kterým patří i fikus Dienfenbachia jsou stále oblíbenější fíkusy drobnějšího vzrůstu: fikus Elastica, Benjamina, Lyrata a drobný plazivý Pumila. Všechny fikusy potřebují pravidelnou zálivku a občasné přihnojení. Podobné podmínky pro pěstování vyžadují Yuky a Dracény. Tyto rostliny zpočátku tvoří velké nálevkovité listové růžice, s dorůstáním dalších a dalších růžic se tvoří kmínek a právě pro tento zajímavý tvar se tyto tropické rostliny v interiérech často pěstují. Vyžadují celoročně pokojovou teplotu a pravidelnou, ne však nadbytečnou zálivku. Z tropických lesů Jižní Ameriky pochází Maranta, Calathea, Ctenanthe, Stromanthe a další. Mají velmi atraktivní, často i několikabarevnou listovou kresbu. I jim vyhovuje celoroční pokojová teplota. Bude jim však chybět vysoká vzdušná vlhkost, proto jim musíme dopřát vlhčení vzduchu rosením a mlžením. Citlivější druhy je lépe pěstovat v** pokojových skleníčcích**. Do čeledi áronovitých patří bezpočet dekorativních druhů pokojových druhů a kultivarů: aglanoemy, anturia, kaladia, monstery, alokázie, syngonia další. Většinou dobře snášejí nižší vzdušnou vlhkost, ale za rosení jsou vděčné.

Tropické rostliny okrasné květem

Z čeledi paznehtníkové je oblíbená** Afelandra,** původem z Jižní Brazílie. Mohutné kvetení vyžaduje teplé a velmi světlé stanoviště. Kvete v létě a přes zimu se méně zalévá. Daří se jí v humózním a slabě zásaditém substrátu. Na jaře je vhodné ji přesadit a dlouhé stonky seříznout. Ze stejné čeledi je** Chmelníček**, původem z Mexika. Tato rostlina je vhodná do závěsných nádob, má totiž převisající květenství. Pokud má dostatek světla, kvete po celý. V zimě ji přemístíme do chladnější místnosti o teplotě 12 – 15°C. Starší rostliny můžeme na jaře upravit řezem. Do stejné čeledi patří i pachystachys, původem z Peru. Má ráda světlo a kromě zimních měsíců kvete po celý rok. Vyhovuje jí pokojová teplota, rašelinový substrát a hnojení během léta. Na jaře po přesazení se snadno množí řízky.** Akalyfa** z čeledi pryšcovitých pochází z Nové Guiney. Je okrasná svým bohatým květenstvím, které při dostatku světla a tepla kolem 20°C kvete po celý rok. Vyžaduje kyselý rašelinový substrát, hojnou zálivku a v létě přihnojování. Snadno se množí řízky. Hořepník z čeledi hořcovitých je jednoletá krátkokvětá rostlina původem ze Sokotry. Je oblíbená jako letnička do květináče i truhlíku pěstovaná spolu s jinými druhy rostlin. Vyžaduje hodně světla, větrání, propustný substrát a méně živin. Spatyfilum, vděčná pokojová rostlina pochází z Venezuely a patří do čeledi áronovitých. Snáší méně světla a při vyrovnané denní a noční teplotě kvete po celý rok. Daří se jí ve vzdušném rašelinovém substrátu, vyžaduje dobrou zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost. Do stejné čeledi patří Auturium-toulitka, původem z Jižní Ameriky. Má neobvyklé květenství, palici podepřenou různě zbarveným toulcem. Má ráda hodně světla bez přímého slunce, vyšší teplotu, vysokou vzdušnou vlhkost a hojnou zálivku odstátou vodou. Substrát má být rašelinový s příměsí kůry (popř.polystyrénu nebo keramzitu). Během léta toulitku přihnojujeme. Gardénie-čeleď mořenovité je stálezelený keř, původem z Číny. Jedná se o náročnou, většinou krátkokvětou pokojovou rostlinu. Vyžaduje hodně světla, nižší teplotu, jen 15-17°C a vyšší vzdušnou vlhkost. Nesnáší suchý ani přemokřený substrát, který má být kyselý. Zálivková voda má být měkká. Při jakékoli změně podmínek jí opadávají poupata.

Pěstujeme tropické plody

Pěstování tropických plodů se v poslední době stává stále oblíbenější nejen ve sklenících, ale i doma. Pravda, v interiéru spíš pro okrasu, ovšem i v květináči můžeme úspěšně vypěstovat jedlé exotické plody. Jak na to? Především správným poměrem živin. Tropické rostliny spotřebovávají velké množství živin, proto je musíme často doplňovat hnojivou zálivkou, a to vždy do vlhké zeminy. Nehnojíme pouze v zimních měsících a dva měsíce po přesazení. Mladým rostlinám dopřejeme každých 10 – 14 dnů 0,1% roztok hnojiva, starším již rodícím rostlinám 0,3% roztok hnojiva. Zejména citrusy mají v různých obdobích různé nároky na obsah dusíku, draslíku a fosforu. V období kvetení převládá vyšší potřeba dusíku a fosforu, v období růstu plodů převažuje vyšší potřeba dusíku a draslíku. V době dozrávání plodů převládá příjem draslíku. Citrusy dokážou přijímat živiny rozpuštěné ve vodě i pomocí listů. Listová hnojiva aplikujeme při zvýšené vzdušné vlhkosti aby postřik nevyschnul.

Banánovník

Banánovník původně pochází z Austrálie, Filipín a Indie. Potřebuje vysoké teploty, v létě 25-30°C, v zimě kolem 20°C. Je náročný na vysokou vzdušnou vlhkost, vyžaduje časté rosení a pravidelnou zálivku čirou odstátou vodou. Banánovník vždy jednou za rok přesazujeme do většího květináče s drenáží (zabraňuje přelití rostliny) a do těžší humózní zeminy. Při nedostatku vody nebo živin hnědnou listy. Banánovník časem vypouští postranní výhonky, které můžeme využít při jeho množení. Výhonky opatrně vydloubneme a zasadíme. Při pěstování banánovníku si dáváme pozor na škudce, kterými jsou svilušky, třásněnky a štítěnky.

Ananas si dává na čas

Vypěstovaný meloun v našem podnebném pásmu přestal být raritou, ale vypěstovat** ananas** je zatím umění s nejistým výsledkem. Můžeme to však zkusit. V obchodě vybereme plod se zdravými listy a středem růžice, seřízneme ji, očistíme od dužiny smočíme ve stimulátoru (nebo v drceném dřevěném uhlí) a necháme pořádně zaschnout (při nedostatečném zaschnutí nám shnije) alespoň dva týdny při teplotě 22-25°C a růžici zasadíme. Kořenění trvá asi 12 týdnů. I když se nám řízek ujme, na nový plod si ještě pořádně dlouho počkáme.** Ananas** v našich podmínkách vykvete nejdříve po pěti letech. Můžeme mu však pomoci a dočkat se prvních květů už za tři roky. Jak? Zasazený ananas ihned umístíme na stálé slunečné místo, nejvhodnější je jižně orientované okno. Od jara do podzimu ho přihnojujeme tekutými hnojivy (např.Harmavitem) do půdy i do růžice a v zimě podstatně omezíme zálivku. Zásadně na jaře, aby se plody vyvíjely v průběhu léta, použijeme acetylénovou vodu (rozpuštěním 8 g karbidu vápníku v 1l vody). Jednou za pět dnů nalijeme do středu listové růžice jeden dl – za jeden až dva měsíce po tomto zásahu by se měl objevit první květ. Ideálně roste při teplotě 25-32°C, přezimuje při teplotě 15-20°C. Ananas zaléváme v době růstu až po mírném zaschnutí zeminy, zaléváme i střed listové růžice. Ananas časem vytvoří odnože, které použijeme pro rozmnožování, nejkvalitnější odnože jsou při zemi. Směrem k vrcholu vyrůstají menší a méně kvalitní odnože. Ananas u nás netrpí škůdci ani chorobami.

Tropických rostlin se u nás pěstuje tisíce, od miniaturních sukulentů přes kapradiny, orchideje, masožravé rostliny až po palmy, stačí se rozhodnout, na kterou si troufneme.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6228 (zahradnimagazin.cz#9820)


Přidat komentář