Paprika - účinky

Kapsaicin posiluje obranyschopnost našeho organismu a pomáhá při žaludečních a střevních infekcích. Člověk tento alkaloid v potravě rozpozná i ve zředění 1 : 1 000 000. Pálivost papriky má na svědomí alkaloid kapsaicin.

Paprika a její původ

Paprika je zelenina, která pochází ze střední Ameriky (Mexika). V Evropě se poprvé objevila až v 19. století.

Paprika a její čeleď

Paprika patří k nejdůležitějším zástupcům čeledi lilkovitých, spolu s rajčaty nebo brambory.

Paprika a její charakteristika

Paprika je charakteristická svou značnou různorodostí tvaru, velikostí, barvou, chutí a vůní plodu. Dužnina papriky je silnější, což způsobuje, že slupka je někdy těžko stravitelná, ale zajišťuje tak paprice dlouhou trvanlivost.

Paprika a její pálivost

Pálivost papriky má na svědomí alkaloid kapsaicin. Ten se vytváří ve žlázkách plodů a odtud se rozšiřuje do okolní tkáně – zejména do semen.

Kapsaicin posiluje obranyschopnost našeho organismu a pomáhá při žaludečních a střevních infekcích. Člověk tento alkaloid v potravě rozpozná i ve zředění 1 : 1 000 000.

Paprika a její vitamíny

Paprika je vysoce bohatým zdrojem vitamínu C, B1, B2, E. Dále obsahuje kyselinu listovou, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a jód. Červené papriky obsahují dokonce třikrát více vitamínu C než pomeranče o stejné váze.

Paprika a její barvivo

Barvu paprikám poskytuje karoten (provitamín A), který chrání sliznici a podporuje dobrý zrak. V době červenání obsahuje paprika dvakrát více karotenu než mrkev.

Paprika a její účinky na organismus

  • Posiluje srdce, cévy, sliznici a krevní oběh
  • Mírní bolesti žil
  • Zpevňuje vazivové tkáně
  • Podporuje chuť k jídlu
  • Zlepšuje zrak
  • Pomáhá při žaludečních a střevních infekcích
  • Je prevencí migrény

Pro náš organismus je nejlepší konzumovat papriku v čerstvé stavu. Pozor bychom si měli dát na její přílišnou konzumaci, která může vlivem látek snižujících srážlivost krve, vyvolat krvácení z nosu nebo zpomalit léčení ran.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6225 (zahradnimagazin.cz#7282)


Přidat komentář