Květinářství a Floristika - Praha

Floristika je způsob péče o řezané květiny, který nezahrnuje pouze jejich prosté aranžování. Pod tímto pojmem dnes najdeme také smuteční věnce, dekorace interiérů nebo různé sváteční vazby.

Květinářství a floristika Praha

Floristika je druh květinářství. Zaměřuje se především na vazbu a aranžování květin. Dříve se floristikou zabývali zahradníci, dnes jsou k tomuto účelu speciálně školeni floristé. Tento obor lze rozdělit na dvě hlavní skupiny. Tu první tvoří vazba květin. Mnohdy potřebujeme upravit kytici k nějaké konkrétní události. Může se jednat o svatbu, pohřeb, oslavu narozenin apod. Vázání květin se často provádí podle nějakého vzoru, který si zákazník vybere. Druhou skupinou je aranžování, které zahrnuje tvoření různých líbivých květinových formací.

Dějiny floristiky

S úpravou květin se můžeme setkat již ve starověkém Egyptě. Tam ke každé hodovní tabuli patřily ozdobné nádoby s kyticemi. Zde se také vyráběly zvláštní vázy s květinovými motivy. V Číně byl přikládán květinám zvláštní význam. Při různých obřadech se využívaly hlavně kytice tvořené květy stejného druhu. V Evropě květiny byly velmi oblíbené především v antickém Římě. Tady se staly součástí slavností a ozdobou domů a to buď formou kytice nebo girlandů. Zde se také poprvé objevují květinové trhy, které se nazývaly florimánie. Prokazatelné důkazy aranžování květin však poskytují až obrazy holandských mistrů ze 17. století. Zatímco v Ásii je kladen velký důraz při aranžování květin především na symboliku a náboženskou stylizaci, v Evropě je tomu však právě naopak. Dekorace květin zde představuje především výtvarnou záležitost. Přesto je některým druhům květin také v Evropě přisuzována symbolika.

Česká floristika

V minulém století se v tehdejším Československu konalo hned několik zahradnických výstav. Některé z nich se přímo zaměřovali na floristiku, jiné aspoň obsahovaly expozice věnované úpravě květin. Naše nejznámější zahradnická výstava Flora Olomouc byla poprvé uspořádána v roce 1958. Zúčastnily se jí tehdy komunální firmy z Olomouce, Prostějova, Přerova, Šumperka a Lipníka nad Bečvou. Její původní název byl Výstava květin podniků místního hospodářství. Ten se v roce 1960 změnil na Celostátní výstava okrasného zahradnictví. V současnosti se koná dvakrát ročně - na jaře a na podzim. Od roku 2013 je patrné její hlavní zaměření na zahradkáře a zahradníky. Kromě Flory Olomouc jsou pořádány v různých českých, moravských a slezských městech menší výstavy. V posledních patnácti letech se rozšířila praxe ukázkových akcí zdarma. Při nich mají zájemci možnost zakoupit si floristické materiály či se přihlásit do aranžerských kurzů. Dnes jsou nejrozšířejšími druhy floristiky u nás především vazba svatebních a pohřebních kytic, věnců či výzdoby státních úřadů k různým významným příležitostem.

Techniky úpravy květin Praha

Moderní technologie zasáhly i tento obor lidské činnosti. Mezi nejpokrokovější patří možnost psaní vzkazů na vnější okvětní plátky. K pokrokovým metodám v oblasti floristiky patří také využití tiskáren na stuhy, metalických fixů, plastových drátů, lepících pistolí a zapichovacích ampulí. Při sušení se využívá lyofilizační způsob. Tato metoda je založena na vakuovém vymrazování vlhkých předmětů. Jde o sublimaci zmrzlé vody při nízkém tlaku a teplotě. Takto upravené květy působí mnohem lépe než ty, které jsou ošetřeny pouze glycerynem. Na celkový výsledek úpravy květin však mají největší vliv schopnosti aranžéra.

Aranžovací hmoty Praha

Při aranžování květin se využívá speciální pěnová hmota, která má vynikající absorbční schopnosti. Díky ním nejenže vodu dokáže nasát, ale také ji bezpečně zadržuje. Původně se tato pěnová hmota používala při převozu květin. Jejím základem je derivát petroleje. Směs k výrobě pěnové hmoty se zahřívá ve formě, kde začíná postupně bobtnat. Vzniká blok odpovídající velikosti výrobní formy cca. jeden krychlový metr. Ten se pak rozřezává na požadované velikosti a tvary. Proto se můžeme setkat s aranžovací hmotou v rozličných formách. Nejčastěji to jsou kostky různých rozměrů, držáky na smuteční vazbu či svatební kytice, věnce a girlandy. Hmota se dá kompostovat, ale je nutno ji nejdříve rozmělnit. Recyklace do výchozí podoby však není možná. Aranžovací hmotu lze rozdělit na tři skupiny. První z nich je ta, která je určena pro úpravu čerstvých květin. Její jednotlivé druhy se liší především kvalitou. Polské výrobky jsou podstatně horší než produkty značek Oasis Economy nebo Ideal. Správná aranžovací hmota zvládne nasát okolo 95 % procent vody. Díky jejímu zadržení ji má rostlinný materiál stále k dispozici. Aranžovací hmota neobsahuje žádné bakterie, proto řez stonku zůstává nadále zdravý. Květiny můžeme zasadit do celého jejího povrchu. Aranžovací hmota je určena k jednorázovému použití. Po namočení se proto nedá usušit. Oasis Economy Standart je měkčí materiál, který se dobře hodí hlavně na stonky jarních květů. Důležité je správné namáčení hmoty, které se provádí položením kostky na hladinu. Počkáme až se hmota nasytí a klesne. Obvykle to trvá kolem 50 sekund. Nijak na ni nepůsobíme silou například stlačováním do vody a rovněž ji ani nedržíme pod spuštěným kohoutkem. Důvod je prostý. Takto by se totiž voda dostala pouze do vnější hmoty a uvnitř by se pak utvořila vzduchová bublina. Aranžovací hmota na sušené květiny se vyrábí na bázi polyuretanu. Má proto hrubší strukturu. Nenamáčí se a rostliny se umísťují do suchého materiálu. Tato aranžovací hmota je nejčastěji šedé barvy a je tvrdší. To nám občas způsobuje problémy při zapichování jednotlivých stonků, především pak pokud jsou jemnější. Další druh představuje barevná aranžovací hmota. Ta se vyznačuje variabilitou barev a dekorativností. Koupit ji lze také ve formě prášku. Je mnohem tvrdší a pevnějši než zelená hmota na čerstvé květiny. Protože hůř nasává vodu, trvá delśí dobu než je zcela nasycena. Rostliny se obtížně napichují po stranách kostky, ze shora dolů to však jde mnohem snadněji.

Floristické pomůcky Praha

Na úpravu květin budeme zcela jistě potřebovat nůž. Ten by měl mít ostří rovné a ostré, díky němuž bude řezná rána hladká a rovná. Nevhodný je zoubkovaný nůž, který způsobuje stlačení buněk v místech zubů, čímž dochází k jejich poškození. Správný floristický nůž je zavírací. Jeho ostří je nutno pravidelně brousit. K tomuto účelu se používá brousek. Jedná se o speciální kámen, který se před broušením namáčí ve vodě. Protože se při aranžování květin pracuje s různými dráty, nezbytnou pomůckou floristy jsou také speciální nůžky na drát. Při jejich výběru bychom měli dbát na to, aby měly pérko, které zaručuje automatické rozevírání. Pravděpodobně se neobejdeme ani bez zahradnických nůžek. Na našem trhu se setkáme s různými provedeními. Nejčastěji však narazíme na nůžky s prohnutými břity. Ty jsou ideální na stříhání silných větví i odstraňování drobnějších větviček.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id26905 (ck#553)


Přidat komentář