Hřbitovní květiny

Hřbitov je místem odpočinku našich zesnulých. Ať se jedná o hroby klasické nebo zakryté, vždy bychom se měli starat o jejich údržbu a vhodnou květinovou výzdobu. Řiďme se citem a vkusem.

Červená se kvítí po hřbitově. Snad ho sázela zde lidská ruka? Ba spíš myslím, že to pohrobená láska jest i její drahá muka.

Úryvek z básnické sbírky Jana Nerudy, Hřbitovní kvítí, vystihuje ponurou, pesimistickou náladu tohoto místa.

Zde jsou uloženy ostatky našich zesnulých, tady je vyprovázíme na jejich poslední cestě, dáváme Sbohem. Bohužel žijí mezi námi tací, kteří vandalstvím a krádežemi znesvěcují tato pietní místa. Stane se, že z námi udržovaného, osázeného hrobu zůstane spoušť, kterou napravíme jen znovu osázením.

Hrob klasický

Před prvním osázením nebo obnovou hrobu si musíme ujasnit, jakým druhem či druhy květin chceme hrob osázet. Vybíráme především** z nižších trvalek a skalniček.**

Macešky

Macešky (Violy) jsou dvouleté trvalky, které když zasadíme v červnu a červenci, vykvetou ještě téhož roku na podzim. Pokud je budeme sázet v srpnu nebo začátkem září, budou kvést v březnu, nejpozději v dubnu, následujícího roku. Pro své jemné sametové květy patří právem již mnoho let k oblíbenému hřbitovnímu kvítí.

Aksamitník rozkladitý

Oproti maceškám je aksamitník rozkladitý (latinský název tagetes padula, lidový název afrikány, ještě lidovější název smraďochy, pro jejich nelibý zápach) jednoletá nenáročná rostlina.

Aksamitníky sadíme ze semen do země, mladé rostlinky přetrháváme a přesazujeme** koncem** května. Jejich nádherné květy zdobí hroby překrásnou škálou barev od června až do října.

Vřes obecný

Pokud chceme pokrýt větší plochu hrobu, vybereme si z nižších keříků, ke kterým patří např. vřes obecný. Výsadbu provádíme na jaře i na podzim.Je to stále zelený zakrslý keřík, kvetoucí od července do září, fialkově zbarvenými drobnými kvítky. Po odkvětu je vhodné jej seříznout. Vřes obecný rovněž řadíme mezi nejméně náročné rostliny.

Rozchodníky

Rozchodníky jsou tučnolisté trvalky, jimiž také můžeme zaplnit větší plochy. Rozchodníky se dělí na nízké a vysoké, k osázení hrobu se lépe hodí nízké druhy. Rozchodníky kvetou** od** července do října, jsou mrazuvzdorné, nevadí jim sucho, lze je vysadit i do stínu.

Dlužicha

Velice hezky působí na hrobu dlužicha.Je to trvalka s celoročně ozdobným listem. V létě kvete drobnými kvítky. Nejlépe se jí daří v polostínu.

Druhy tařiček

Také některé druhy tařiček se na  hrobech vyjímají, např. Tařička zkřížená (Blue King) nebo Aubrieta hybrida. První z nich kvete drobnými modrými kvítky, Aubrieta hybrida má větší fialově zbarvené květy a ozdobně melírovaný list, který vynikne po seřezání. Seřezání se provádí po odkvětu.

Chryzantéma drobnokvětá

Chryzantéma drobnokvětá je podzimní trvalka, kterou můžeme sázet přímo do země,ale je vhodná i pro sázení do nádob.Podle odrůdy kvete od srpna do listopadu pestrými barvami. Chryzantémy musíme zaštipovat, nejdříve dva týdny po výsadbě a nejpozději v polovině července.

Odrůdy begónií

Dalšími překrásnými květinami, které vídáváme na hrobech jsou** begónie**. Begónie mají spousty odrůd, na hřbitovech se nejvíce uplatňují begónie voskovka a begónie hlíznatá.

Begónie voskovka: jedná se o drobnou rostlinku, která vytváří nízké keříčky. Její květy jsou jednoduché v bílé, růžové a červené barvě. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostliny, které nesnášejí mráz, sadíme je v druhé polovině května. Jsou nenáročné na zalévání, výborně snášejí sucho.

Begónie hlíznatá: na rozdíl od begónie voskovky se begónie hlíznaté dají předpěstovat. Hlízy na podzim vyjmeme ze země a uchováváme na chladném, suchém místě. Na hrob je stejně jako voskovku sadíme v druhé polovině května a pokud jim budeme odštipovat odkvetlé části budou kvést až do října.

Toto je výčet několika z mnohých rostlin vhodných k osázení hrobu. Dle našeho vkusu a estetického cítění osazujeme hroby buď jedním druhem rostlin, využívajíce jejich doby kvetení anebo vhodnými kombinacemi.

I když se většinou jedná o nenáročné rostliny, přece jen musíme hrob udržovat. Vytrhat plevel, rostlinám občas prokypřit půdu. Chceme- li si ulehčit i tuto práci, nasypeme kolem rostlin mulčovací kůru, která udržuje vlhkost a brání plevelu v růstu.

Hroby zakryté

V dnešní době Vám kamenické firmy zajistí kompletní jednohroby i dvouhroby nebo hroby urnové. Samozřejmostí je i doprava a montáž. Vybrat si můžete ze široké nabídky materiálu. Nejvíce používanými materiály pro náhrobní desky jsou různé druhy přírodního kamene, především** žula a mramor**. Dříve se hodně používal umělý kámen (teraso), ale dnes už je na ústupu.

Výhoda zakrytých hrobů spočívá v tom, že na nich můžeme** aranžovat** jakékoli druhy květin. Živé nebo umělé , suchou vazbu, vazbu s jehličnany či řezané květiny.

Živé květiny

K živým květinám v hrnkové úpravě patří všechny již výše zmiňované rostliny: macešky, aksamitníky, chryzantémy drobnokvěté, begónie, nevadlec hřebenitý a jiné. Tyto květiny sadíme do různých nádob- květináčů, truhlíků samostatných nebo do truhlíků s ohrádkou. Do truhlíku na jaře naaranžujeme třeba frézie s měsíčkem lékařským a s violkami nebo můžeme kombinovat tulipány s narcisy a maceškami. Nebo můžeme truhlíky a jiné nádoby osázet letničkami, kde použijeme šalvěj v kombinaci s aksamitníky a lichořeřišnicí.

Umělé aranžmá

Umělé aranžmá se týká snad všech květin. V květináčích či truhlících koupíte růže, gerbery, kaly, tulipány,frézie, gladioly, slunečnice a další a další. Umělé květiny jsou na první pohled k nerozeznání od živých květin a jejich velkou výhodou je, že pokud vlivem počasí vyblednou, zkrátka a jednoduše, je vyměníme.

Suchá vazba

Suchou vazbu si můžete vytvořit sami nebo ji zakoupíte v květinářství. K sušení jsou vhodné tyto druhy rostlin: slaměnky, bodláky, růže, hortenzie, dobromysl, pšenice, oves, asparágus, statice, rozmarýna.

Vazba s jehličnany

Základ tohoto druhu vazby tvoří smrkové chvojí v kombinaci s živými, umělými a sušenými květinami a přízdobami. Této vazby využíváme především v podzimních a zimních měsících.

Řezané květiny

Řezanými květinami doplňujeme předchozí kategorie. Jejich nevýhodou je , že nevydrží dlouho čerstvé, aletento fakt vyváží jejich krása a  barevnost. Na jaře vytváříme  kytice z narcisů a tulipánů, prvních poslů jara, ve vázách krásně vypadají snítky modro fialových nebo bílých šeříků, následují kosatce, hyacinty a nádherně také vypadá bohatá kytice z pivoněk. Z letních květin uveďme např. oranžové titanie, červené cínie, gerbery různých barev, bílé kopretiny velkokvěté, přenádherně zbarvené** lilie**. Na přelomu léta dáváme do váz královnu květin růži, kterou na podzim vystřídají nádherně vypadající kytice z jiřin, chryzantém, aster, gladiol a hortenzií.

Vyjmenovala jsem mnohé krásné květiny,trvalky, letničky, vnukla jsem Vám nápad, jakými druhy osázet hroby, aranžmá umělých květin, suché vazby, vazby z chvojí, z řezaného kvítí. Nezapomínejme však, že hřbitov je pietní místo a nevhodná kombinace květin by mohla působit nepatřičným dojmem. Vybírejme proto s citem a vkusem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6232 (zahradnimagazin.cz#9850)


Přidat komentář