Správná doba sadby

Pěstování nejen ovoce, zeleniny, ale i okrasných rostlin a stromů přináší mnoha lidem radost z dobře vykonané práce. Je však potřeba znát spoustu důležitých zákonitostí, které jsou s výsadbou spojené, aby se nám zahrada odměnila svými plody a květy.

Rozkvetlá zahrada je pýcha každého zahradníka, ale málokdo ví, co všechno tomu předchází, aby všechny rostliny vypadaly krásně, nebyly zvadlé nebo napadené nějakou nemocí.  Pokud nejste zrovna nadšenými zahradníky, je nejlepší se poradit v odborných zahradnických centrech, nebo nakoupit sadbu přímo u pěstitelů.

Správná doba sadby

Každá rostlina má svůj životní cyklus. Pro ty z vás, kteří se chtějí radovat z rozkvetlé zahrádky brzy po výsevu, doporučujeme nákup jednoletých rostlin. Nejlepší doba výsadby je v květnu nebo začátkem června a již červenci nebo srpnu vás potěší krásně rozkvetlé kytičky. Na výsadbu raději nespěchejte a v žádném případě nevysévejte semena před tzv. svátkem zmrzlých, který je v polovině května. I když přes den bývá počasí teplé, v noci ještě hrozí přízemní mrazíky a vaše práce by byla zbytečná. Květinové truhlíky můžete osazovat dříve, ale na noc je musíte přenést do místnosti. Sortiment jednoletých rostlin je v současnosti obrovský a jejich výhoda je, že se mohou kombinovat s trvalkami, jehličnany nebo růžemi.  Také v truhlících a závěsných koších vypadají nádherně.  Každý rok můžete vyzkoušet jiné kombinace a vaše zahrada bude stále jako nová. Téměř všechny jednoleté rostliny snáší hodně slunce. Výjimkou jsou begonie, které raději vysazujte do stínu nebo na severní stranu domu. Nezapomeňte na časnější zálivku v prvních měsících po výsevu. Pokud jste však trpěliví a na rozkvetlou krásu si rádi počkáte, tak je zde možnost nákupu dvouletých rostlin. Ty v prvním roce vytvoří růžici listů a kvetou až ve druhém roce. Nákup této sadby je nejlepší na podzim od srpna do září.  Dvouleté rostliny se ve větší míře používají pro veřejné výsadby.

Výsev cibulnatých rostlin

Pokud jste majitel zahrádky, neumíte si jistě představit zahradu bez cibulnatých rostlin. Na jaře, když je ještě venku poprašek sněhu, očekáváte, kdy už konečně začnou vykukovat sněženky, bledule a barevné krokusy. Je to první známka toho, že brzy přijde jaro. Cibulnaté květiny kvetou od února do začátku června. Z jejich květů se můžete těšit celé čtyři měsíce. Při nákupu cibulek si pozorně přečtěte návod, kdy která rostlina kvete, aby se barevnost ve vaší zahradě střídala. Cibule vysazujte ve skupinách, aby jejich kvetoucí krása vynikla. Nejvhodnější doba výsadby je na podzim a daří se jim ve všech druzích půd. Pokud chcete mít rozkvetlou zahradu již brzy na jaře, vysaďte cibule raných druhů na jižní stranu. Důležité při výsadbě je pravidlo, že hloubka výsadby se má rovnat dvěma tloušťkám cibule. Sněženky, ale musíte zasadit do hloubky větší, aby přes léto cibule nevysychaly. Také tulipány nám dělají na zahrádce radost svou barevností. Po jejich odkvetení je třeba v červnu vyrýt cibule nechat je vyschnout a pak z nich odstranit uvolnit mladé cibulky. Takto ošetřené cibule uložte na chladné, tmavé a suché místo, kde budou odpočívat až do září. Pak budou připraveny k novému výsevu. V létě zahradu zdobí mečíky a jiřiny. Ty se vysazují kolem 1. května a nesmí vyrůst nad zem, pokud budou přetrvávat přízemní mrazíky. Jestliže je však půda příliš mokrá, počkejte s jejich výsadbou, hlízy by mohly být napadeny hnilobou. Jsou i cibuloviny, které kvetou na podzim. Je to například** ocún,** který na jaře vytvoří skupinu dekorativních listů a na podzim, když ze stromů opadává listí, nás potěší nádhernou fialovou barvou svých květů.

Růže – základní podmínky pěstování a výsadby

Růže je právem nazývána královnou květin a bez ní si zahradu nedovedeme představit. Růže mají mnoho podob, mnoho barev a mnoho vůní.  V současné době se zvyšuje počet jejich odrůd. Vyžadují slunná a vzdušná stanoviště, aby je nemohly napadnout mšice nebo jiné choroby. Pokud chcete mít v zahradě krásné a zdravé růže musíte mít velkou trpělivost. Vhodná doba výsadby je při jejich pěstování velmi důležitá. Růže vysazujte ve druhé polovině října. Jestliže jste to na podzim nestihli, tak je ještě možnost vysazování růží na jaře a ž do poloviny dubna. U růží je důležitý jejich hlubší sestřih. Nevadí jim noční mrazy, ale nikdy nesmí zmrznout jejich kořeny. Ty musíte chránit navršenou hlínou nebo zakrytím větvičkami z jehličnanů.  Nepodceňujte také přípravu půdy pro pěstování růží. Bohatě vás pak odmění lepším růstem a krásným květem. Velmi důležitá je také správná výživa. Na podzim k nim dejte chlévský hnůj.  V žádném případě nesmí být čerstvý, neboť velké množství amoniaku, které obsahuje, by mohlo spálit listy. Používejte proto starý hnůj, nebo sušený chlévský hnůj. Hnojení se provádí na podzim. Na začátku jara se provádí základní řez růží a během vegetace se musí růže prořezávat a sestříhávat zvadlé květy. ** Na podzim je seřízněte jen mírně, aby se zabránilo zamrzávání větví.** Růží existuje mnoho druhů a každý druh vyžaduje rozdílný způsob řezu.

Zelinářská zahrada – založení a výsadba

Vlastnoručně vypěstovaná zelenina je vždy chutnější a zdravější. Není nic jednoduššího, než si skočit do zahrádky pro zeleninu, kterou zrovna potřebujeme na náš stůl. Jakkoliv máte malou zahradu místo pro pěstování zeleniny se tam vždy najde. Nejlépe je si udělat na jaře plánek, kde si jasně nakreslíte, kde se bude co vysazovat. Druhy zeleniny by se měly střídat. Plánek si uschovejte na příští rok, abyste nesázeli stejnou odrůdu na stejné místo. Každý rok se musí odrůdy prostřídat. V odborném jazyce tomu zemědělci říkají střídání plodin. Na podzim půdu zryjte, aby se na jaře pěkně rozpadla a výsev byl jednodušší.  Zeleninu sejeme do řádků, ale ne příliš hustě, protože až semena vyklíčí, musíme rostlinky protrhávat, aby ty silnější měly místo pro růst.

Výsadba brambor

Nejčastěji pěstovanou plodinou na našich zahradách jsou brambory. Bramborovou sadbu byste však měli každý rok opatřit novou. Pak zabráníte její zdravotní závadnosti. Rané brambory, které jste si předpěstovali v truhlících, vysazujte ve druhé polovině dubna a stonky přikryjte vrstvou hlíny. Tím je ochráníte před nočními mrazíky. Brambory určené pro podzimní sklizeň se vysazují až ve druhé polovině května.

Výsadba cibule a česneku

Další důležitou zeleninou pěstovanou na našich zahrádkách je** cibule.** Vyséváme ji v březnu přímo do půdy. Nemusí se předpěstovávat. Sklízí se v září a musí se nechat proschnout, aby nehnila. Jednotlivé stroužky česneku se vysazují v dubnu. Na podzim se po sklizni uloží společně s cibulí na chladné a tmavé místo.

Výsadba mrkve, celeru a petržele

Bez kořenové zeleniny bychom si žádný pokrm nedovedli ani představit. Mrkev, petržel a celer jsou součástí snad každé polévky. Mrkev můžeme vysévat už od poloviny března přímo do půdy. Když vyroste, musí některé rostliny vytrhat, aby uvolnily místo pro ty silnější.  Celer rozlišujeme naťový, řapíkatý a hlíznatý. Semena lze vysévat už koncem února nebo začátkem března.  Petržel je rostlina dvouletá a rozděluje se na kořenovou a naťovou. Vysévá se také přímo do půdy a po vyklíčení se musí přetrhat.  Kořenová petržel se vysévá v dubnu a naťová od května do srpna. Kořenovou zeleninu většinou sklízíme na podzim.

Výsadba jahod

Jahody jsou součástí snad každé zahrádky. Jahody můžeme sázet od března do dubna, ale nejčastější doba výsadby je na přelomu července a srpna. Rostliny již v následujícím roce velmi dobře rodí. Rostliny je nejlepší zasadit do dobře prokypřené půdy a podložit je slámou, aby je podzimní deště příliš neznečistily. Slámu na jaře můžete zarýt do země. Také je můžete podložit černou fólií, ale ta nevypadá moc efektně. Nesmíte zapomenout na pravidelnou zálivku a pak už jen stačí čekat, až vás rostlina odmění chutnými plody.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6215 (zahradnimagazin.cz#9817)


Přidat komentář