Slaměnky

Slaměnky, jsou nádherné květiny, které lze výborně sušit a pak z nich vázat krásná aranžmá, která zdobí celoročně naše domovy. Klasické slaměnky znaly již naše babičky. Nové druhy se však používají krátce a ty již zažité výborně doplňují.

Slaměnky v čase

Klasické** slaměnky**, ty, které pěstovaly naše babičky, většinou přetrvaly až do dnešní doby. Některé druhy prošly novým šlechtěním, jiné naopak byly pro svůj výjimečný vzhled či barvu** zachovány.** Dnes slaměnky velmi často kupujeme jako již** hotová aranžmá.** Naše babičky a někdy i maminky však slaměnky pěstovaly na zahradách a pak je používaly do vánočních a smutečních vazeb. Klasické slaměnky, které již ve stadiu květu na zahradě šustí, dnes doplnily moderní květiny, které se suší na vzduchu. Nové rostliny k sušení často nedají ani příliš práce. Stačí je v příhodnou dobu vysít na určené místo a pak v pravou chvíli sklidit a usušit. Po usušení je nejlépe hned vytvořit krásnou kompozici, která ozdobí váš byt či stůl v zaměstnání.

Slaměnka

Patří mezi** nejčastěji** pěstované slaměnky. Původem je z Austrálie. Odtud se rozšířila do celého světa. V našich podmínkách roste jako** letnička,** je totiž velmi citlivá na mráz. První zmínky o jejím pěstování jsou již před sto lety u erfurtských zahradníků. Od té doby se se pěstuje v celé řadě barev. Osivo slaměnek lze vysévat od poloviny dubna přímo na vybrané místo v zahradě. Rostliny však nakvétají později. Proto pokud chcete docílit dřívějšího kvetení, je lépe předpěstovat sazenice ve skleníku či pařeništi. Zajímavostí je, že gram nažek postačí k dopěstování až dvě stě rostlin. Při pokojové teplotě osivo klíčí do deseti dnů a pak lze rostliny přepichovat. Po té je dobré snížit rostlinám teplotu na osm až čtrnáct stupňů celsia, aby nedošlo k přerůstání. Přerostlé rostliny se velmi často špatně ujímají a pak uhynou. Všechny australské slaměnky kvetou na dlouhém dni a předpěstované sazenice začínají kvést do šesti týdnů po výsadbě. Nevýhodou je, že pokud vysadíte sazenice později a je velké horko, dosáhnou úctyhodných rozměrů, ale květů se dočkáte až při nižších teplotách na podzim. Květenství slaměnek je nutné řezat ještě v době plného vybarvení uzavřeného květu. Později sklizené při sušení překvétají. Svazky slaměnek se suší zavěšené v temné a vzdušné místnosti. Vzhledem k tomu, že jsou náchylné k napadení plísněmi, které způsobuje na květech hnědé tečky, je lépe je před sklizní siřit. To pomůže i k jasnějšímu vybarvení květů.

Smilek

Je velmi podobný slaměnkám. Dokonce se jednu dobu spolu i zaměňovali. Jejich hlavním rozdílem je země původu. Smilky patří k jihoafrickým a euroasijským vytrvalým rostlinám. Pěstování u nás je však stejné jako pěstování slaměnek. Zapomenout byste však neměli na to, že slaměnka i smil potřebuje ke zdárnému růstu teplé slunné místo, které je chráněné před větrem a dobře propustnou půdu.

Statice nebo také limonka

Jde o krátkodobou trvalku, která se pyšní až dvě stě druhy. Jejich krásu tvoří listeny, které zůstávají po sušení krásně barevné. Samotné květy jsou nenápadné a při sušení odpadnou. Statici je nutné pro bezproblémové pěstování vysévat již v únoru. Pro vypěstování tisíce kusů rostlin postačí deset gramů tříděného osiva. Pokud však použijete semeno netříděné, které špatně klíčí, bude spotřeba semene mnohokrát vyšší. Vysoká horka způsobují špatné nakvétání rostlin. Pokud je na dobu dvou týdnů přestanete zalévat, tak při obnovení zálivky krásně rozkvetou.

Laskavec

Pochází z amerických subtropů. Dlouho byl považován za sterilní plevel. Své docenění našel v suchých vazbách.K dobrému růstu potřebuje lehčí, výživnou, vápnitou, teplou a dobře osluněnou půdu. Sazenice vysazené v květnu vzejdou do dvou týdnů. Na jeden metr čtvereční je možné zasadit pouze šest až deset rostlin. Vzhledem k robustnímu vzrůstu potřebují oporu. Kvetoucí laty se sklízí v plném vybarvení, dokud se netvoří semena. Suší se odlistěné v tmavých a vzdušných místnostech.

Černucha

Pochází ze Středozemí, kde je považována za plevel i koření. Svou krásu sušených rostlin získala až později. Ozdobné nejsou květy, ale plody, které mají podobu měchýřků různých barev. Černucha damašská se však dá sušit již ve stadiu poupěte stejně jako stračka. Vysévat černuchu je dobré již na podzim. Velmi špatně totiž klíčí. Rostlinky se vytrhávají se země celé a pak se suší. Aby dosáhly co největší krásy, nesmějí tobolky při sklizni zasychat.

Nevadlec

Má mnoho druhů a jeho zajímavé tvary jsou známy již ze středověké Indie.** Nevadlec** lze** vysévat** přímo na místo, ale lépe prospívá a kvete z předpěstované sadby. Vysazuje se v květnu do záhřevné půdy, která je plně osluněna. Vzhledem k tomu, že celá rostlina obsahuje velké množství vody,** suší se** odlistěná a nejlépe v teplovzdušné sušičce.

Stračka

Jejich domovem jsou maloasijské stepi, kde je dlouhé a suché léto. Klíčí proto již na podzim a na jaře pak rychle vykvétají. Pokud je chcete** sít** až na jaře, musíte si s výsevem pospíšit, jinak se nedočkáte květů. Od června pak lze sklízet květní stvoly, které je však lépe ošetřit glycerinem. Ten pomůže proti drolení a také udrží svěží barvy.

Ostálka či cínie

Známé zahradní ostálky vznikly před sto padesáti lety křížením dvou druhů Zinnia. Odtud se jim nesprávně říká také cínie. K dopěstování jednoho tisíce ostálek je zapotřebí pouze deseti gramů osiva. Vysévat byste měli v březnu do skleníku a po přepíchání sazenice dopěstovat při pouhých osmnácti stupních celsia ke květnové výsadbě.** Vysazují se** na slunná stanoviště do propustné půdy. Pokud se s výsevem opozdíte, budou ostálky nižší a také méně pokvetou. Suší se zavěšené a zbavené listů v tmavé vzdušné místnosti.

Vratič řimbaba

Vratiče patří k trvalkám asijských hor. U nás se však většinou pěstují jako letničky. K sušení se velmi dobře hodí levné odrůdy pěstované z výsevů. Vysévají se časně z jara do skleníku a ven je lze vysadit již v dubnu. Jen je třeba dát pozor na dostatek světla. Tyto rostliny ke klíčení potřebují světlo a tak se nesmí zasypávat. K sušení se používají plně rozvité úbory.

Pestrovka

Jejím domovem jsou tropy. Vykvétá v zářivé paletě barev. Je velmi citlivá na mrazíky a proto se každoročně** vysazuje** jako letnička. Pro výsadbu je lépe koupit drhnutá semena, jsou sice dražší, ale zase spolehlivě vzcházejí. Klíčí do dvou týdnů od výsadby a za pět týdnů po přepíchání se mohou sázet na stanoviště. Potřebují půdu bohatou na živiny. Před** sušením**, by se měli stonky dát regenerovat do glycerinu. To zamezí rozpadávání květů a pomůže to udržet déle jasné barvy.

Světlice

Jde o rostlinu se zajímavou historií, která dosahuje až ke starým Peršanům a Asyřanům. Již před třemi tisíci let byly Číňanům známy léčivé účinky světlice. Trvanlivost světlice dokazují nálezy ve faraonských hrobkách, kde zdobila věnce. V Etiopii zase rolníci ze světlice lisovali olej. Jinde se používala zejména k barvení textilií. Až dnes se pěstuje jako květina k sušení.Vysévá se časně z jara a suší se sběrem rozkvetlých úborů, které zavěšujeme v tmavé vzdušné místnosti. Pokud sušíte bílou světlici, je dobré ji siřit pro uchování bílé barvy.

Trávy a další rostliny

K velmi krátkému výčtu květin, které lze sušit patří také** trávy, obilí, čirok, okrasné dýně, kukuřice, pivoňky a mnohé další.** Vzhledem k jednoduchosti pěstování jistě stojí za to vysázet květiny na sušení na zahradu a pak si z nich vytvořit krásné dekorace pro svůj domov nebo i dárky pro přátele.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6219 (zahradnimagazin.cz#9852)


Přidat komentář