Pěstování brambor

Brambory nechte růst nad úrovní země ve vyvýšených záhonech obehnaných bedněním, které by nemělo být vyšší než 50 centimetrů. Zhotovíme jej snadno z metrových prken. Vyhloubíme jámu, nad ní sestavíme bednění a dovnitř nasypeme substrát.

Pěstování brambor - předklíčené brambory

Na uhrabaný záhon položíme řádek posekané trávy ve vrstvě asi 20 až 30 centimetrů. Předklíčené hlízy klademe 35 centimetrů od sebe do hnízd, kde je do trávy vmáčkneme, hnízda zasypeme trochou kompostu, aby se hlízy schovaly. Navrch položíme další vrstvu trávy. Během vegetace se původní nastýlka slehává, proto musíme ještě přibližně dvakrát či třikrát přidat další trávu.

Pěstování brambor - černá fólie

Kompostem nebo hnojivem obohacenou půdu nakypříme a uhrabeme. Položíme tenkou černou fólii, ve které vystřihneme otvory ve tvaru kříže. Délka střihu by neměla být větší než 4 centimetry. Otvory jsou od sebe a od okrajů fólie vzdálené 30 až 40 centimetrů. Pod každým otvorem uděláme jamku, vložíme naklíčenou hlízu, zahrneme a přiklopíme rozstřiženými cípy. Ty si asi po 15 dnech začne rostlina sama nadzvedávat.

Pěstování brambor - bedny na brambory

Brambory nechte růst nad úrovní země ve vyvýšených záhonech obehnaných bedněním, které by nemělo být vyšší než 50 centimetrů. Zhotovíme jej snadno z metrových prken. Vyhloubíme jámu, nad ní sestavíme bednění a dovnitř nasypeme substrát. Ten se odspoda skládá z hrubého a pomalu se rozkládajícího organického materiálu a větví, z drnů, trávy a kuchyňského odpadu. Poté dáme do bedny vrstvu listí a nakonec kompost promíchaný se zeminou. Dole hrubší, navrchu jemnější. Do záhonu o straně 100 cm umístíme 4 hlízy asi 15 centimetrů pod povrch. Půda uvnitř bude mít v průběhu vegetace vyšší teplotu než běžný záhon, a proto brambory častěji zavlažujeme.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6209 (zahradnimagazin.cz#8791)


Diskuze a zkušenosti

Nečesaný Bohumil | 06.07.2009 16:10
Čerň na hlíze brambor Na povrchu některých hlíz se vyskytly černé skvrny /cca 4 až 10 mm2 /.Na slupce dosti lpí,ale je možné je,i když obtížněji,smýt.Po pečlivém umytí je slupka hlízy normální.O jakou chorobu se prosím jedná? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.


Přidat komentář