Papyrus - pěstování, hnojení, množení

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C až 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C. Cyperusy jsou rostliny vhodné do interiérů, některé druhy se mohou použít k osázení miniaturních rybníčků.

Papyrus - cyperus - pěstování

Tato bahenní rostlina pochází z Madagaskaru, kde roste na březích řek. Cyperus je znám již z doby starého Egypta, kdy se používal po úpravě jako podklad egyptských papyrusů. Dlouhé stvoly se řezaly na pruhy, překládaly křížem přes sebe tak, aby se překrývaly a pak se lisovaly na papír. Cyperusy mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne přímé sluneční paprsky. Vynášení na venkovní stanoviště se nedoporučuje. Na tmavém stanovišti rostlina řídne.

Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C až 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C. Cyperusy jsou rostliny vhodné do interiérů, některé druhy se mohou použít k osázení miniaturních rybníčků na balkóně nebo terase.

Papyrus - šáchor - zalévání 

Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty, nejlépe teplá. Cyperus má rád vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat okolo 85%.

Papyrus - hnojení a substrát

Od března do srpna šáchor přihnojujeme 1x za 14 dní speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Protože cyperus roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Papyrus - množení

Cyperusy množíme semeny, dělením rostliny nebo vrcholovými řízky. Odřízneme zvonec listů se stonkem po odkvětu. Listy ponoříme do sklenice s vodou. V krátkém období papyrusy zakoření a mohou se vysadit do pěstebního substrátu.

Papyrus - choroby a škůdci

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy - papyrus

  • Cyperus albostriatus
  • Cyperus alternifolius
  • Cyperus flabelliformis
  • Cyperus „Variegatus”
  • Cyperus diffusus
  • Cyperus esculentus
  • Cyperus gracilis
  • Cyperus naspunis
  • Cyperus papyrus
  • Cyperus pumilus

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6212 (zahradnimagazin.cz#9197)


Diskuze a zkušenosti

Volantik | 16.11.2008 21:25
Množení Přivezli jsme si z dovolené v Egyptě suchou rostlinku papyrusu, docela by mne zajímalo jestli by se dalo z této suché rostliny vypěstovat něco živého.

Hana Hurtigová | 18.09.2012 19:09
Re: Papyrus - pěstování, hnojení, množení na listech šáchoru jsou hnědé tečky z obou stran, nevíte co by to mohlo být, jaký škůdce, nikdy před tím se mi to nestalo. Děkuji


Přidat komentář