Orchidej - jak o ni správně pečovat

Orchidej – výjimečná pokojová rostlina a hezký dárek. Nejste spokojeni, jak vaše orchideje prospívají? Dostali jste orchidej jako dárek a lámete si hlavu s tím, jak se o ni starat? Uvažujete o tom, že si ozdobíte domácnost exoticky vypadající květinou?

Orchideje jsou v současné době velmi populární – ať už jako pokojové rostliny, nebo jako součást květinových vazeb a kytic. Řada lidí touží mít doma krásnou kvetoucí orchidej, ale předpokládá, že péče o ni je velmi náročná. Ale tak tomu není -  při dodržení několika jednoduchých zásad a používání těch správných potřeb při jejich pěstování, Vám mohou Vaše orchideje dělat radost po mnoho let. Odborníci považují pěstování orchidejí za mnohem méně náročné než například pěstování kaktusů.

Jak se tedy o orchideje starat? Jak jim vytvořit nejvhodnější prostředí pro růst? Jak se vyvarovat nejčastějších chyb? Pro správnou péči o běžné druhy orchidejí nám pomůže, když si uvědomíme, v jakých podmínkách tyto rostliny vegetují v původních oblastech, odkud pocházejí. Orchideje obvykle rostou na kůře stromů v tropických pralesích. Jsou to takzvané epyfity, tedy rostliny, které žijí na jiné rostlině, ale neparazitují na ní (na rozdíl od jmelí například). Orchideje tedy díky tropickému původu vyžadují vyšší teplotu vzduchu i vzdušnou vlhkost. Důležité je také si uvědomit, že v přírodě nerostou na přímém slunci, a že jejich kořeny nerostou v půdě, ale po povrchu kůry stromů, a že k nim má tedy přístup vzduch i světlo. Když nyní známe přirozené prostředí orchidejí, můžeme si snadněji odvodit pravidla pro jejich pěstování.

Správné podmínky pro pěstování tropických orchidejí

Nejčastějším druhem orchideje, který je běžně k dostání v květinářstvích, je druh Phalaenopsis (falenopsis). Na jeho příkladě si ukážeme, kam květinu umístit v bytě a jak se o ni starat. Běžným orchidejím vyhovuje pokojová teplota nebo teplota o málo vyšší (obecně se považuje za minimální teplotu 18 stupňů, neměla by však přesáhnout 27 stupňů). Orchideje vyžadují stín, rozhodně tedy ne jižní okno. Trvalé vystavení přímému slunci vede až ke spálení listů, které poznáme podle černých skvrn. Pozor bychom si měli také dávat na průvan a to zejména v zimě. Ve svém přirozeném prostředí jsou orchideje zvyklé na vyšší vzdušnou vlhkost, čehož doma dosáhneme rosením nebo sprchováním kořenů a listů (nikoli však květů, na který pak vnikají černé skvrny). Ideálním místem pro orchidej je například koupelna panelákového bytu. Orchidej nesmí stát ve vodě. Zaléváme ideálně tak, že květináč necháme stát několik desítek minut ve vodě a pak vytáhneme. Po zalití by měl substrát v květináči během cca 7-10 dní proschnout. Znovu zaléváme vždy až po proschnutí, kořeny musí mít šanci na chvíli oschnout. Nadbytečná zálivka může způsobit hnilobu kořenů a úhyn rostliny. V zimě prosychání substrátu trvá déle, prodloužíme tedy i prodlevu mezi zálivkami. Orchideje se prodávají v průhledných plastových kontejnerech, které nám umožňují lépe kontrolovat vlhkost v kořenové části a sledovat, zda kořeny nejsou napadeny hnilobou (především špičky kořenů jsou k hnití náchylné). Pokud chceme plastový kontejner umístit do okrasného květináče, rostlině to nijak neuškodí. Ideální je, pokud je okrasný obal také průsvitný, aby ke kořenům mohlo světlo.

Častou chybou, kterou pěstitelé dělají, je přesazování orchidejí do běžného zahradnického substrátu. V „hlíně“ ovšem rostlina neprospívá a hyne. Orchideje vyžadují speciální substrát (ideální jsou kokosové čipsy nebo kvalitní piniová kůra), který je velmi vzdušný a je schopen udržovat vlhkost. Smyslem takového substrátu je rostlinu v květináči upevnit a napodobit její přirozené prostředí. Kdy přesazovat? Ideálně zjara a po odkvětu, rozhodně ne v době, kdy jsou na stvolech nerozvitá poupata. Z květináče mohou začít vyrůstat kořeny, které nikdy neodstřiháváme. Orchideje hnojíme speciálními hnojivy, která se přidávají do zálivky nebo se rozprašují na listy.

Květy orchidejí

Orchideje jsou populární především proto, že mají krásné květy exotického vzhledu. Květy mohou vyrůstat přímo z růžice listů nebo častěji vykvétají na dlouhé stopce. Květenství je praktické připnout k tenkým tyčkám, pak lépe vyniknou (speciální tyčky i sponky lez koupit v obchodě). Pokud květy odkvétají, není nutné je úplně odstraňovat, ale nechat dva až tři pupeny, ze kterých vyrazí další květy. Má-li rostlina příliš mnoho květenství, což ji vysiluje, můžeme celý stvol odstřihnout a dát do vázy, kde dlouho vydrží.

Jak v květinářství vybrat zdravou rostlinu

Běžně je k dostání velké množství druhů a kultivarů orchidejí. V květinářstvích se setkáte s názvy jako Vanda, Cymbidium, Draculla, Oncidium, Laelia, Dendrobium, Paphiopedilum, Epidendrum, Gongora, Masdevallia nebo již zmíněný – nejznámější druh Phalaenopsis. Jednotlivé druhy se liší především velikostí a tvarem květů. Mohou mít také rozdílné nároky na pěstování.

Orchidej dnes již dostaneme koupit téměř v každém květinářství. Personál by nám měl vysvětlit, jak se o daný druh nejlépe postarat. Zkontrolujeme, zda substrát orchideje není příliš přeschlý nebo naopak přemokřený. Rostlina nesmí nést známky hniloby a plísní. Na listech ani květech nesmí být černé skvrny. Přes průhledný květináč si prohlédneme stav kořenů. Důležité je orchidej (i v létě) zabalit před převozem do více vrstev papíru, aby se k ní nedostal chlad a průvan, což může vést až k opadání květů a dočasnému zhoršení kondice rostliny.

Pár zajímavostí o orchidejích

Na celém světě se vyskytuje přes 17 000 druhů orchidejí rostoucích převážně v tropických lesích. Nicméně i v České republice můžeme najít původní druhy. Nerostou však na stromech, ale v půdě. Mezi nejznámější patří zástupci rodu vstavač. Mezi orchideje patří také vanilovník, z jehož tobolek se připravuje koření známé jako vanilka, které používali už Aztékové. Původ slova orchidej vychází z latinského orchis, což znamená varle. Staří Řekové tento pojem používali už ve 3. století př. n. l. Hlízy, které mají některé druhy evropských orchidejí, jim totiž připomínaly mužské pohlavní orgány.

První písemné zmínky o orchidejích jsou známy z Číny z období před 2 800 lety. Do Evropy se tropické orchideje začaly dostávat v 17. století z Ameriky a v 18. století z Asie. K největším znalcům a objevitelům orchidejí patřil Čech – Benedikt Roezl (1824 – 1885) -  rodák z Horoměřic u Prahy. Procestoval Severní a Jižní Ameriku odkud odesílal nalezené rostliny do Evropy. Je mu připisován objev více jak 800 druhů rostlin. V domácích podmínkách se orchideje obtížně množí, protože jejich semena potřebují pro vyklíčení specifický druh symbiotické bakterie.

Na závěr

Kromě výše popsaného způsobu pěstování orchidejí, je lze také umístit do vytápěného skleníku nebo si vyrobit tzv. epyfitní kmen, tedy napodobeninu kmene stromu, na kterých tropické orchideje rostou v přírodě. Vyžaduje to už trochu více zručnosti a materiálu, ale výsledek přenese část deštného pralesa do vašeho obývacího pokoje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6216 (zahradnimagazin.cz#9819)


Přidat komentář