Mečík Gladiol - pěstování, výsadba a množení

Mečík – Gladiol. Měčík a jeho umístění. Zálivka pro mečíky. Množení mečíků. Výsadba mečíků. Hnojení mečíků. Přezimování mečíků. Choroby a škůdci mečíků - gladiol. Bortritida mečíků. Třásněnka mečíková. Septorióza mečíků. Suchá hniloba mečíků.

Mečík – Gladiol

Původní druhy, z kterých byly zahradní mečíky vyšlechtěny pocházejí z Jižní Afriky. První zmínky o pěstování zahradních gladiolů jsou z přelomu 19. a 20. století a ve větším rozsahu až po první světové válce. Je známo přes 200 druhů zahradních mečíků.

Měčík a jeho umístění

Rostliny vyžadují slunné stanoviště a humózní, písčitohlinité a dobře rozpustné půdy s dostatkem vláhy a živin.

Zálivka pro mečíky

Mečík potřebuje vydatnou spodní zálivku, především při tvorbě květů.

Množení mečíků

Pokud se chceme namnožit silné rostliny, odřízneme před odkvětem květenství těsně pod posledním květem, abychom nenechali rostlinu vysilovat tvorbou semen a necháme ji zatáhnout. Na rostlině se vytvoří malé dceřiné hlízky, kterými rostlinu rozmnožujeme.

Výsadba mečíků

Mečíky se vysazují na venkovní záhony s hluboko prokypřenou půdou obvykle v druhé polovině dubna, do hlouby 10 - 12cm, podle velikosti hlízy. Výsadbu pořádně zalijeme, a po 14 dnech začneme s přihnojováním mečíků.

Hnojení mečíků

Mečíky a v létě kvetoucí cibuloviny přihnojujeme plným tekutým hnojivem.

Přezimování mečíků

Rostlina začne žloutnout v polovině září až začátku října - podle počasí a v té době je nutné sklidit hlízy, protože pokud bychom tyto ponechali déle v zemi, riskujeme, že budou napadeny chorobami a škůdci. Sklizené hlízy musíme dva týdny sušit při teplotě asi 20 °C na dobře větraném místě a teprve poté je zbavíme zbytků zeminy a suchých slupek. Sklizené hlízy uložíme do suchého prostředí a uchováváme přes zimu při teplotě okolo 10 °C.

Choroby a škůdci mečíků - gladiol

  • Bortritida mečíků

    Botrytida se objeví obvykle až koncem léta, na listech se projevuje tmavohnědými, často červenohnědě lemovanými skvrnami. Nadzemní části rostliny odumírají. Proti botrytidě bojujeme preventivními postřiky v době vegetace přípravky, jako např. Zineb.

Třásněnka mečíková

Třásněnka mečíková je nejobávanějším a nejnebezpečnějším škůdcem mečíků. Saje na listech i na květech a tím je zcela znehodnocuje.Vysáté listy žloutnou a vadnou. V době vegetace stříkáme proto rostliny insekticidy. Napadené listy samozřejmě sebereme a všechny spálíme. Uskladněné hlízy musíme oloupat a prosypat Parathionem nebo Lindanem.

Septorióza mečíků

Septorióza je onemocnění způsobené braničnatkou mečíkovou. Podporuje ji přezimování hlíz ve vlhkém prostředí. Hlíza se svrašťuje a postupně její povrch tvrdne. Na listech se choroba projevuje kulatými červenohnědými skvrnami, s tmavším okrajem, které se postupně zvětšují. Při slabším napadení jsou účinné opakované postřiky organickými fungicidy. Napadený porost musíme zlikvidovat a spálit.

Suchá hniloba mečíků

Suchou hnilobu, jež napadá hlízy v době, kdy jsou rostliny asi dva měsíce staré, poznáte podle listů žloutnoucích od špiček, později zaschnou a celá rostlina odumře. Na hlízách se choroba projevuje drobnými černými vpadlými skvrnkami, které při silnějším napadení splynou ve velké skvrny. Sadbový materiál je nutné mořit rtuťnatými mořidly.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6206 (zahradnimagazin.cz#6345)


Diskuze a zkušenosti

Jankl | 25.09.2009 13:56
Třásněnka mečíková Třásněnku mečíkovou dobře znám. Jeden rok mi zničila celou výsadbu (asi 80 ks). Používám preventivně 2x - 3x postřik Karatem a úspěch je 100%. Po sklizni (asi kolem 1.10.) hlízy nechám 3 týdny proschnout a potom je "pořádně prohlednu) a jeli třeba i úplně oloupu. Zatím mi neshnil nebo jinak se poškodila ani jedna hlíza.

Jan Jirsa | 11.04.2010 21:43
třásněnka na hlízách Třásněnku na sklizených hlízách likviduji tak, že hlízy umístím do igelitového pytle a prostříknu přípravkem proti létajícímu hmyzu. Nechám půl dne a potom vyjmu. Loupu až na jaře a po třásněnkách ani vidu.

Dana Soukupová | 12.05.2010 18:07
Gladioly Prosím,mám dotaz.Je možné aby se hlízy po několika rokách zmenšovaly?Děkuji

pošvovahana | 26.09.2012 19:57
Re: Mečík Gladiol - pěstování, výsadba a množení miluji gladioly a bydlím v panelaku ,jak je nejlépe uskladnit . sklepa jsou teple.zatim sem je rosila ale docela i při této péči vysychaly.prosim poradte

Anonym | 26.04.2013 15:06
Re: Mečík Gladiol - pěstování, výsadba a množení Mám pred výsadbou hlízy mečíku oloupat?děkuji za odpověd

Zdena Burghoutová | 09.10.2013 15:19
Re: Mečík Gladiol - pěstování, výsadba a množení Muzete mi napsat, jak dlouho to trva, nez z malych dcerinnych hliz vyrostou plnohodnotne gladioly? Jak s nimi zachazet do te doby? Dekuji za radu, zkousim to prvnim rokem a nevim presne, co a jak. Dekuji,

Anonym | 06.08.2014 19:48
Re: Mečík Gladiol - pěstování, výsadba a množení V článku výše je uvedeno jako ochrana před třásněnkou mečíkovou prosypání hlíz přípravky Parathion nebo Lindan. Jak jsem zjistila, oba jsou silně karcinogení pro člověka a v ČR jsou zakázané. Nevím z čeho autor článku čerpal. Také bojuji s třásněnkou, částečně úspěšně. Snad se mi jí podaří zbavit, nikdy jsem neměla sebemenší problém s pěstováním mečíků, ale od loňska je mám vždy napadené.


Přidat komentář