Difenbachie - pěstování diefenbachie

Difenbachie je řazena mezi středně jedovaté rostliny. Zejména stonek, ale i jiné části rostliny obsahují krystaly šťavelanu vápenatého. Ty dráždí pokožku, oči (slepota) i sliznici. Na kůži vyvolává šťáva z rostliny podráždění, pálení, svědění.

Difenbachie - pěstování

Tato rostlina pochází z deštných pralesů tropické Ameriky. Dieffenbachia má veliké listy zbarvené žlutě a zeleně. Pěstování v našich domácnostech není zcela pro tuto pokojovou rostlinu bez problémů. Difenbachie má vysoké nároky na teplotu a vzdušnou vlhkost. V létě musíme diefenbachii chránit před přímým sluncem, naopak v zimě vyhovuje rostlině jasně osvětlené místo. Rostlina nesnáší průvan. V létě potřebuje diefenbachie vyšší teplotu, maximálně však do 30 °C, v zimě vyhovuje rostlině nejlépe teplota kolem 18 až 20 °C, starší rostliny můžeme pěstovat při 16 °C, ale teplota pod 14 °C již může vést k celkovému poškození rostliny.

Zalévání difenbachii

Na jaře a v létě by měla být zálivka častá, v zimě je dobré přísun vody poněkud omezit. K zálivce by měla být použita měkká odstátá voda pokojové teploty. Rostlině prospívá vyšší vzdušná vlhkost (70 až 80%), při nižší vlhkosti je nutné rosit.

Difenbachie - hnojení a substrát

Rostlinu hnojíme1 krát za 14 dní speciálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Diefenbachii přesazujeme 1x za 2 roky. Nejlépe je k přesazování použít směs hrubé listovky, drnovky, rašeliny a písku smíchané v poměru 2:2:1:1, pH substrátu by mělo být 5,5 až 6.

Difenbachie - množení

Difenbachii množíme vrcholovými řízky nebo řízky z kmínku o délce asi 5 cm. Vrcholové řízky zakořeňují v rašelinném substrátu při teplotách 22 až 24 °C za 4 až 6 týdnů. Po práci s řízky si nezapomeňte důkladně umýt ruce!!!

Difenbachie choroby

Měkký spodek stonku

Je způsoben nadbytkem vody a nízkou teplotou.

Vadnutí a žloutnutí listů difenbachie

Příčinou je nízká teplota nebo průvan.

Opad listů difenbachie

Příčinou je nízká teplota, průvan nebo příliš suchý vzduch. Opadávají-li však pouze spodní listy, je to normální jev.

Listy ztrácí barevnost

Rostlina je vystavena přímému slunečnímu záření.

Hnědé okraje listů difenbachie

Jsou způsobeny nedostatečnou zálivkou.

Škůdci difenbachie

Mezi nejčastější škůdce patří sviluška, třásněnka a mšice.

Dieffenbachia maculata

Difenbachie je řazena mezi středně jedovaté rostliny. Zejména stonek, ale i jiné části rostliny obsahují krystaly šťavelanu vápenatého. Ty dráždí pokožku, oči i sliznici. Na kůži vyvolává šťáva z rostliny podráždění, pálení, svědění, někdy i puchýře, dostane-li se do oka, může způsobit jeho poškození nebo i dočasnou slepotu. Difenbachie by se neměla pěstovat v bytech, kde se volně pohybují velmi malé děti nebo domácí zvířata.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6211 (zahradnimagazin.cz#8900)


Diskuze a zkušenosti

Pavla | 13.11.2014 23:34
Re: Difenbachie - pěstování diefenbachie mám difenbachii a ted na ní jsou kapky....je to vada, nebo to je normální projev? dá se tomu zabránit?

Venuše Hájková | 20.08.2015 17:50
Re: Difenbachie - pěstování diefenbachie mám difembachiji před 3 týdny jsem ji přesadila a ona bude mít 2 květy

Venuše Hájková | 20.08.2015 17:55
Re: Difenbachie - pěstování diefenbachie zajímá mne jestli někomu kvetla

Anonym | 03.09.2016 10:33
ano pravě mi vykvetla taky


Přidat komentář