BIO produkty

Asi každý jsme se už s pojmem bio setkali. Bio mánie postihla kdejakou ženu, zajímající se o zdravý životní styl. Je bio opravdu tak zdravé, jak se říká? Jaké jsou jeho hlavní výhody a co byste měli o bio produktech vědět?

Bio produkty

Bio produkty začínají být populární mezi lidmi, kteří mají rádi zdravý životní styl. Avšak některé zprávy o bio produktech jsou občas kontroverzní. Jak se tedy vyznat v této problematice, co je a co vlastně není bio? Díky velkému bio boomu došlo v posledních letech k neuvěřitelnému rozmachu produktů na bázi ekologického zemědělství, ovšem i zde mají tendenci někteří obchodníci vydělávat na lidech nekalými technikami. Spotřebitelé musí být tedy při nákupech značně obezřetní.

Co je opravdové BIO?

Slovo bio pochází z řeckého bios a v překladu znamená život. Výroba biopotravin by tedy měla být v souladu s přírodou. Chová se šetrně k rostlinám, zvířatům, zkrátka ke všemu živému. Z ekologického zemědělství pak získáváme suroviny rostlinného nebo živočišného původu, které jsou určeny k výrobě biopotravin a dalších ekologických výrobků. Jedná se nejčastěji o zeleninu, ovoce, obiloviny, luštěniny, dále mléčné výrobky, maso nebo vejce.

Kde nakoupit BIO produkty?

Nejvíce se biopotraviny rozmohly v supermarketech a hypermarketech. Sortiment produktů se neustále rozšiřuje, a tak si spotřebitelé mohou přijít opravdu na své. Dále se nejvíce bio prodává přímo na internetu ve specializovaných e-shopech. Jedná se především o internetové bioobchody, stránky eko-zemědělců, internetové biofarmy nebo biotržiště, kde si můžete produkty objednat přímo u zemědělců, kteří vám o původu prozradí více. Vaše objednané zboží Vám je většinou zasláno poštou nebo dovezeno PPL nebo DHL službou. Také drogistické firmy prodávají biokosmetiku šetrnou ke pleti, spoustu druhů kosmetiky na této bázi naleznete jak v kamenných obchodech, tak i na internetu, kde je výběr největší.

Hledáte bio potraviny či jiné přírodní produkty? Doporučujeme Vám navštívit internetový obchůdek , kde najdete nejen kvalitní bio produkty, ale i jiné produkty, které Vás povedou cestou k Vašemu zdraví.

Biopotravina

Jedná se o takovou potravinu, která je vyrobena ze surovin, pocházejících z ekologického zemědělství. Výroba bio potravin probíhá vždy moderním, ale přirozeným způsobem. Vyznačuje se tedy, jak již bylo zmíněno, respektem k životnímu prostředí a zdravím životním stylem. Co se týká Bio označení jako značky, tak v České republice platí ustanovení o povinném označení produktů získaných z ekologického zemědělství. Evropská unie používá celoevropskou značku označující biopotraviny. Značka dále může vyjadřovat úroveň zpracování produktů jakou zemědělec při pěstování a zpracování používá. Zejména je používáno označení KEZ, které je používána zejména pro vývoz bioproduktů.

Výhody a rizika bio produktů

Češi utrácejí ročně neuvěřitelné peníze za nákup bioproduktů. Lidé chtějí být zdraví a stále více přihlížejí k dodržování zdravého životního stylu. Ale biopotraviny mohou mít i své nevýhody. Pojďme se tedy podívat na samotné klady a zápory biopotravin.

Výhody biopotravin

Biopotraviny se vyrábějí šetrným způsobem, při jejich výrobě se nepoužívá nebezpečných konzervantů a půda na které jsou plodiny pěstovány není zatížena chemickými prostředky. Samozřejmě hlavní výhodou je chuť potravin, zdravá barva a typická vůně, kterou jiné potraviny právě díky chemickým úpravám ztratily. Obecně by měli být lidé, kteří se stravují tímto způsobem zdravější a méně náchylní k různým civilizačním nemocem.

Nevýhody biopotravin

Mezi hlavní mínus patří cena. Většina bioproduktů je někdy dražší i o desítky korun. Cena je dražší díky výrobním technologiím, ale také nižší poptávce než je tomu u jiných potravin. Nižší doba trvanlivosti je tedy další příčinou, která cenu bio produktů zvedá. Nižší doba trvanlivosti je dána tím, že bio produkty nejsou ošetřeny chemickými látkami a proto se rychleji kazí. Náklady jsou pak pro zemědělce daleko vyšší, a proto musejí podle toho stanovovat i cenu. V případě, že poptávka po bio vzroste, je možné, že se ceny produktů sníží.

Nej bio produkty

Dnes získávají na oblibě nejvíce bio mléčné výrobky jako jsou jogurty nebo mléko. Dále je pak v oblibě Čechů maso, různé typy celozrnné mouky, bio vejce, čaje, třtinový cukr a další cereální výrobky. Zvyšuje se stále zájem o zeleninu a ovoce, které jsou vypěstovány na půdě ekologického zemědělství. Odhaduje se, že počet spotřebitelů biopotravin stále nepřekračuje ani 1% populace. Je to dáno především tím, že lidé se začínají o zdravý životní styl zajímat více až nyní, a stále zde panuje neznalost nebo mylné chápání značky BIO. Do budoucna se však předpokládá značný nárůst.

Shrnutí na závěrem

Pro ty, kteří se chtějí zabývat pěstováním biopotravin, je nutné vědět, že musí získat certifikaci platnou podle norem EU. Jedná se o splnění určitých kritérií, které se týkají především kvality půdy a ukazatele míry znečištění. BIO produkt poznáte podle obalu, který má na sobě bio zebru nebo podobný ukazatel. Prodávají se i bio produkty, které nejsou ověřené, na ty je potřeba si dát pozor a vždy sledovat, zdali si za peníze opravdu kupujete prověřený bio výrobek. Často se dnes setkáváme i z fastfood řetězci, které nabízejí různé "nezdravé" potraviny s nálepkou bio původu. Nenechte se zlákat. Bio potravina, která je mnohdy součástí nezdravého výrobku vám extra zdraví opravdu nepřinese. Pokud si chcete koupit prověřené výrobky, raději se soustřeďte na ověřené prodejny, u kterých si můžete zjistit původ potravin přímo. Samozřejmě největší kontrolu budete mít, pokud si své bio produkty budete pěstovat sami. Mnoho lidí si na zahrádkách pěstuje rajčata, papriky, okurky nebo chová slepice na vejce. Pokud máte možnost, zkuste to i vy. Třeba se stanete bio zemědělcem i vy sami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6217 (zahradnimagazin.cz#9839)


Přidat komentář