Zahradní domek svépomocí

V dnešní době existuje řada produktů, které si můžete realizovat sami. Takto se nabízí i zahradní domky, které při troše šikovnosti jsou realizovatelné zhruba jako nábytek. Jen musíte vědět, jak na to.

Dnes již není výjimkou, že si lidé mohou postavit i dům. Pokud pomineme někdy lehkomyslný přístup, tak to neznamená, že by laik nemohl daný dům postavit. Zejména v oblasti dřevostaveb různé firmy nabízejí dodání materiálu a následné poradenství a supervizi nad stavením domku. Ten si pak může majitel realizovat sám, aniž by se nějak ohrozila bezpečnost stavby. A jedná se přitom o rodinný dům, který podléhá velkým nárokům. Zahradní domek musí samozřejmě také splňovat určité nároky, pokud jej chcete mít praktický. Ale jeho realizace je pak samozřejmě snadnější. Pojďme se do ní pustit.

Co je zahradní domek?

Zahradní domek slouží nejčastěji k uložení nářadí jako jsou lopaty, motyky, sekačka, pila a podobně. Rovněž se zde mohou uskladnit i přírodní prvky jako jsou třeba substráty a hnojiva. Někdo zde může mít i malou dílničku a pokud je domek větší, tak si z něj lidé vytvoří i menší altánek, která vytvoří přírodní zákoutí zahrady. Zahradní domek tak nemusí být jen strohá stavba, která nemá doplňky, ale není sem problém navést i elektřinu nebo třeba i přívod vody. Zahradní domek může mít klasický skladnící charakter, ale můžete zde trávit i více času jako třeba v dílně.

Proč si postavit zahradní domek?

Zahradní domek tvoří skladní místo pro ty potřeby, které by vám doma třeba překážely. Také, vzhledem k charakteru, by mohly zbytečně znečistit váš dům. Proto je dobré uskladňovat tyto pomůcky odděleně. Jednak si zde můžete vytvořit i menší dílnu, a pak se nabízí, že budete mít dané potřeby i blíže zahradě. Zahradní domek vytváří i daný prostor pro potřeby, proto nebudete zbytečně tápat, kam jste je doma umístili. Jestli máte dostatečné místo na zahradě, tak si vystavte domek, který bude nejen skladem, ale také i určitým soukromým útočištěm, kam se můžete schovat jako do dílny.

Jak postavit zahradní domek?

V oblasti stavění existuje pár zásad, které byste měli minimálně dodržet. Co se týká zahradních domků, tak máte z výchozích surovin několik možností. Dané komponenty ke stavbě vám může dodat určitá firma, kdy máte domek jako stavebnici nebo si můžete třeba nechat nařezat a upravit latě od dřevorubců či truhlářů. Také vám nikdo nebrání, abyste si dané komponenty připravili již sami. Pokud se bude kácet stromek na vašem pozemku, tak zbytkový materiál můžete využít i takto. S danými pracemi se pak řiďte našimi typy.

Ujasněte si rozměry

V oblasti rozsahu zvažte jednak to, co chcete do domku umístit. Zde se zohledňují zejména rozměry sekačky a větších předmětů. Pak se pracuje i s prostorem, který máte. Pokud nechcete příliš zastavit travnatou plochu, tak si vytvořte domek jen pro to nejdůležitější. Jestli máte více prostoru, tak můžete využít i jiných prvků. Můžete mít i pracovní plochu jako jsou stolky a zásuvné šuplíky. Pokud máte možnost více manipulovat s prostorem, tak si nechte vystavit větší rozměry, ať můžete do budoucna více manipulovat a uskladňovat.

Základní práce

Pokud máte jednotlivé komponenty připraveny, tak je možné, že je máte již nějak upraveny a stačí jen stavět. Jestli si jednotlivé částí děláte sami, tak nezapomeňte na některé úpravy.

Jednak je nejlepší si vytvořit plán, který ukáže, jak bude domek vypadat a dle toho se nařežou jednotlivé latě. Ty pak jsou o různých rozměrech a typech. Nezapomeňte na žádnou část a vše si překontrolujte, protože pokud během stavby budete nahrazovat další typ dřeva, tak stavba už nebude kompaktní.

Jednotlivé částí dřeva musí být obroušeny tak, aby se nezadřely třísky. Povrch dřeva musí být hladký i když na něj přijde nátěr. Dále nesmí být ani porušen. To znamená, že by se neměl štípat a neměl by být nalomen. Pevný základ je důležitý i v tomto, protože se jedná o oblast, která tvoří bytelnost dané stavby. Uvědomte si, že i v klasických rodinných domech se dbá na kvalitu základů. U zahradních domků pak existuje víceméně jen základní konstrukce, proto je důležité, aby byla pevná.

Mezi základní úpravy patří i impregnace. To znamená, že se zamezí pronikání zejména vody a jiných okolních vlivů dovnitř do domku, tudíž to není jen jednoduchý obal. Impregnace se aplikuje ve více vrstvách a to například formou nátěru, kdy se tak zajistí ochranná vrstva dané stavby.

Pokud se bavíme o základech, tak je zapotřebí zmínit i podklad stavby. Ten musí být pevný a odolný, tudíž by to měla být služba nebo betonový povrch. Rozhodně to nemůže být jen trávník nebo hlína, kam se domek mohl propadnout.

Až budete stavět zahradní domek, tak si vyčleňte den, kdy budete mít čas, aby vás spěch nenutil k nedbalé práci. Rovněž danou stavbu realizujte tehdy, až bude hezky. Déšť a jiné nepříznivé podmínky by jen narušily danou stavbu a pokud by se do základů třeba dostala voda, už by nebyl domek tak bytelný.

Postavení zahradního domku

Co se týká samotné realizace, tak se postupuje od základní konstrukce, která vytvoří podklad pro obložení danými latěmi. Pokud máte domek, který vám dodává firma, tak postupujte dle návodu. Jestli máte samotné latě, které vám nebo jste si sami připravili, tak tvořte danou kostru. Pomocí pojících materiálů jako jsou zejména hřebíky, pojící hmoty a podobně vystavte konstrukci, která bude pevná a nebude se nikde viklat. Jakmile bude tento základ hotov, tak postupujte dále.

Můžete ještě instalovat i elektrické vedení, pokud jej budete potřebovat či jiné rozvody, které se musí zasadit do základů. Začněte obkládat daný domek a stavte případné příčky. Vytvořte i střechu. Následně pak zatmelte případné otvory, aby dovnitř nepůsobily okolní vlivy. Vnitřek domku můžete i zateplit třeba netkanou textilií nebo pytlovinou. I když se nejedná o obytný prostor, tak zde můžete mít tepleji, pokud zde máte dílnu. Rovněž je lepší, když některé složitější stroje (např. sekačka nebo pila) jsou více v teple, aby se zbytečně neopotřebovávaly nízkými teplotami, což jim nesvědčí.

V dalších pracích pak pracujte s místem. Aplikujte zde přehledné úložné prostory, namontujte úchytné prvky, na které se na stěnu zavěsí žebřík a podobně. Nezapomeňte ani na zámek. V dnešní době se vykrádají i tyto menší stavby a v případě dražších strojů se může jednat i o větší ztrátu.

Zahradní domky nejsou tak složité na realizaci, proto není problém, když si je majitelé pozemku sami postaví. Poohlédněte se proto po tom, co se vám nabízí a dle svých možností a dispozic si zrealizujte menší stavbu, která bude chloubou vaší zručnosti. Uvidíte, že pak zde budete raději trávit čas, protože se bude jednat o něco, co jste vytvořili sami, vymysleli jste zde různé výhody a obměny, které jsou nápadité, praktické a pěkné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6200 (zahradnimagazin.cz#9906)


Přidat komentář