Ploty - výběr a druhy

Vybrat plot, který se bude hodit právě k našemu domku není snadné. Je důležité vybírat nejen podle jeho vzhledu, ale především podle funkcí, které by měl splňovat, aby uspokojil naše požadavky.

Ke každé zahradě patří plot, který soukromý prostor oddělí od okolních pozemků. To však není jeho jediná funkce. Je také znakem vkusu majitele a dotváří celkový dojem ze zahrady. Jeho provedení je také třeba zvolit s ohledem na vzhled domu. Naprosto jinak bude působit klasický plot z dřevěných latěk u honosné vily a jinak u rekonstruované vesnické chalupy.

A jaké druhy plotů jsou používány nejčastěji?

Dřevěné ploty

Není nad přírodní materiál, který může být vhodným doplňkem prakticky jakékoli zahrady. Elegantní a příjemný přírodní materiál prostě na zahradu patří a skvěle se do ní hodí. Je třeba ho ale vkusně zkombinovat se sloupky a myslet na to, že vyžaduje častější údržbu. Odolnost dřeva je možné v dnešní době samozřejmě zvýšit pomocí speciálních nátěrů. Dřevěné ploty jsou stále v módě. Dřevěné latě je možné kombinovat jak s dřevěnými, tak i s ocelovými sloupky a také výborně působí v kombinaci se zděnými ploty.

Dřevěné ploty mohou být konstruovány s velkými rozdílnostmi, čímž lze dosáhnout vysoké variability, a to nejen co se týká designu. Základem každého dřevěného plotového systému jsou pole z dřevěných latí. Tato pole můžeme kombinovat s dřevěnými nebo s ocelovými sloupky. Dřevěné ploty je možno upevnit do země za pomocí betonových patek nebo sloupků do základu z betonu. Je jen na našem vkusu, jak bude náš dřevěný plot vypadat. Jestli bude použito jen dřevo, jako hlavní materiál nebo jestli ho zkombinujeme s jinými druhy plotu. Na celkovém dojmu z plotu se především podílí vzhled plotu, tedy jeho barva a soulad s okolím a ostatními doplňky.

Dřevěné ploty mohou mít povrchovou úpravu přírodní, mořenou anebo lazurovanou. Barev je mnoho a stačí si pouze vybrat tu správnou. Rozhodně je dobré myslet na to, že dřevěné ploty někdy nepotřebují barvu. Přírodní vzhled je naprosto dokonalý a většinou je nejlepším řešením, kdy stačí pouze ošetření proti škůdcům.

Kovové ploty

Kovové ploty skýtají nepřeberné množství variací. Od jednoduchých stavebnicových prvků tvořených mřížkou přes spletené pletivové varianty (poplastované nebo zinkové) a svařované ploty až k výrobkům kovářského umění. Možnost výběru máme i v materiálovém provedení.

Kovové ploty jsou zpravidla reprezentovány především ploty kovanými. Jde o díla kovářská a mají mnohdy povahu uměleckého díla. Dále se do kovových plotů plot z trapézového plechu a nebo vlnitého plechu. V tomto případě se jedná o neprůhledné ploty.

Zděné ploty

Pro ty z nás, kdo chceme být masivněji chráněni, ať už před sousedy nebo třeba povětrnostními podmínkami, je ideálním řešením plot kamenný, z betonových tvárnic barveného nebo přírodního vzhledu anebo plot cihlový. Vyplatí se použít betonové tvárnice ve velké škále barev na podezdívky a sloupky v kombinaci s některým jiným materiálem, například dřevem či plastovými plotovkami..

V posledních letech jsou zděné ploty stále vyhledávanější, ať už jako finální „tečka“ nově postaveného domu, ale také  při rekonstrukcích starších domů, kdy jsou ploty z pletiva nahrazovány zděnými pro jejich lepší funkčnost a vzhled.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6199 (zahradnimagazin.cz#9895)


Přidat komentář