Zavlažovací systémy

Máte větší zahradu a v létě se občas stává, že trpí nedostatkem vody? Chcete vypěstovat dokonalý trávník, ale Vaši snahu hatí letní sucha? Pokud se Vám nechce kropit zahradu hadicí nebo konví, vsaďte na automatické zavlažovací systémy.

Kdo má za úkol starat se o zahradu, ten jistě ví, že v létě není ničím výjimečným, když některé rostliny trpí suchem, horkem a nedostatkem vláhy. Pak přichází na řadu buď zalévání konví anebo kropení zahrady hadicí. Někdo tyto práce vykonává rád, avšak pokud si chcete ušetřit čas a námahu, anebo mít jistotu, že o zahradu bude postaráno i v době Vaší nepřítomnosti, zvolte pro zavlažování zahrady automatický zavlažovací systém.

Co je automatický zavlažovací systém a jaké přináší výhody?

Automatický zavlažovací systém má na starost zavlažování Vašeho pozemku a to i v době Vaší nepřítomnosti. Pakliže máte velkou zahradu, automatický zavlažovací systém Vám ušetří spoustu času, ale díky inteligentnímu nastavení také množství vody.

Rozstřikovací automatický zavlažovací systém

Nemusíte se obávat toho, že by automatický zavlažovací systém Vaši zahradu nějak hyzdil. Celý je totiž skrytý pod povrchem půdy a jeho malé části jsou viditelné jen ve chvíli, kdy se nad povrch terénu vysunou zavlažovací trysky. Ty mají na starost rovnoměrné rozstřikování vody po pozemku. Rozstřikovače mohou být buď rotační, které se otáčejí okolo své osy v úhlu 360 stupňů, případně v úhlu vymezeném podle potřeby, anebo rozprašovací, které nerotují, ale vodu rozstřikují do všech stran najednou, příp. také pouze do předem vymezeného úhlu.

Hadicový automatický zavlažovací systém – kapková závlaha

Jiným typem automatického zavlažovacího systému jsou hadice, které mají na starost kapkovou závlahu. Hadice jsou obvykle vedeny záhony, kde jsou schovány buď pod zemí anebo pod vrstvu mulčovací kůry, aby nehyzdily zahradu. Malé dírky se do nich dělají v místech, kde roste nějaká rostlinka, jež potřebuje zálivku. Aby se dírky nezanášely nečistotami a byly stále průchodné, je do každé vložen kapkovač. Z hadice tak ve vybraných místech neustále kapou malinké kapičky, jenž udržují místo vlhké.

Tento systém zavlažování záhonů je velmi úsporný a účinný zároveň, protože voda se neodpařuje ale jde přímo ke kořenům rostlinky. Zalévá tedy pouze ty rostliny, které mají zvýšenou potřebu vody a jsou méně odolné vůči suchu.

Další výhoda kapkovačů spočívá v cílené distribuci vody – kapkami jsou zavlažovány pouze zvolené rostliny, zatímco jejich okolí vodu nedostává, díky čemuž se nezalévají také plevele, jak tomu bývá při zalévání konví nebo kropení hadicí. Kromě úspory vody tak použitím kapkovací závlahy zároveň eliminujete růst plevelů.

Který typ automatického zavlažovacího systému vybrat?

Existují různé typy zavlažovacích systémů. Některé jsou přenosné a ty se hodí na malé zahrádky s využitím jen pro období sucha. Na stálo zabudovaný automatický zavlažovací systém s rozstřikovači se hodí pro velké plochy trávníků i záhonů, které zavlažuje komplexně, zatímco hadicová kapková závlaha je ideální tam, kde chcete zavlažovat pouze pruhy záhonů a v nich jen konkrétní proti suchu méně odolné druhy rostlin.

Jak funguje automatický zavlažovací systém?

Pakliže máte pozemek větší a chcete, aby závlaha probíhala zcela bez Vaší účasti, zvolte plně automatický zavlažovací systém s možností různých nastavení a inteligentních funkcí. Inteligentní automatický zavlažovací systém dokáže vyhodnotit potřebu zavlažování podle aktuálního počasí a vlhkosti půdy a tak dodat vodu jen tehdy nebo jen do těch míst, kde je to vhodné a navíc v potřebném množství a intervalech.

Automatický zavlažovací systém může spolu s vodou rozvádět také hnojivo.

Kde se používá automatický zavlažovací systém?

Automatický zavlažovací systém bývá k vidění na travnatých hřištích nebo rozsáhlých travnatých plochách parků.** Automatický zavlažovací systém** se však výborně hodí také na střední a větší zahrady rodinných domů, kde dokáže uspořit spoustu času a námahy s ručním zaléváním.

Pro někoho může být překvapivé, že automatický zavlažovací systém dokáže uspořit také vodu, ale je to tak. Ručním zaléváním totiž zpravidla použijete velké množství vody naráz. Tento způsob zalévání ale není efektivní, protože zbytečně plýtvá vodou.

Plusem automatického zavlažovacího systému je, že používá menší množství vody rovnoměrně rozložené do více dávek anebo stálou kapkovou závlahu, takže zalévá dostatečným množstvím vody a přesto úsporně.

Pravidelnost a správnost načasování zalévání automatickým zavlažovacím systémem

Kromě toho, že Vám automatický zavlažovací systém ušetří spoustu času a námahy, je jeho významnou předností efektivita zálivky. Ta je pravidelná a správně načasovaná anebo v případě kapkové závlahy stálá (samozřejmě s možností vypnutí).

Nejlepší dobou pro zalévání rozstřikovači je časně po ránu a večer, kdy ještě slunce není tak ostré, takže nehrozí spálení rostlin vlivem efektu lupy a rostliny neutrpí šok prudkým ochlazením studenou vodou. Také odpar vody je v těchto denních dobách nízký. Kapková závlaha může být spuštěná po celý den, případně i v noci.

Za takto poctivou, rovnoměrnou a vhodně načasovanou zálivku se nám rostliny odvděčí rychlým a zdravým růstem, odolností a vitalitou a v případě ovoce nebo zeleniny také vyšší plodností.

Pakliže dáte přednost modernímu automatickému zavlažovacímu systému s inteligentními funkcemi, uděláte nejlépe, protože takový systém dokáže určit, kdy a kolik závlahy je potřeba na konkrétním místě pozemku v závislosti na aktuálním počasí a vlhkosti půdy.

Automatický zavlažovací systém po technické stránce

Automatický zavlažovací systém je tvořen rozvody elektřiny, podzemními trubními rozvody vody, vysouvacími postřikovači anebo kapkovacími hadicemi, elektromagnetickými ventily, ventilovými šachtami, filtry, senzory počasí, které dokáží indikovat déšť, vítr nebo mráz a dalším příslušenstvím. Mozkem celého systému je ovládací jednotka.

Důmyslný systém rozstřikovačů

Automatický zavlažovací systém tvořený rozstřikovači je rozdělen do několika částí, takzvaných sekcí, přičemž jedna sekce obvykle zaopatří část pozemku o velikosti přibližně 50 metrů čtverečních. Ovládací jednotka spustí závlahu vždy jen do určitých sekcí. A proč se nespouští všechny rozstřikovače naráz? Důvody jsou dva:

1)      Málokterý zdroj vody má takovou vydatnost, aby se mohly v tomtéž okamžiku spustit všechny rozstřikovače naráz.

2)      Druhým důvodem je možnost ovlivnit množství vody v různých částech zahrady. Na zahradě se nacházejí různá místa – některá jsou spíše stinná, jiná zase vystavena plnému slunci. Některé rostliny jsou odolné a zavlažování nepotřebují vůbec anebo jen málo, jiné jsou náchylnější k poškození suchem a proto potřebují být zalévány častěji. Jednotlivé rozstřikovače lze proto nastavit tak, aby byly rostliny v jejich okolí zavlaženy potřebnou dávkou vody v optimálních intervalech a také v závislosti na denní době, počasí aj.

Uložení zavlažovacích potrubí nebo hadic v zemi

Rozvody vody jsou vedeny v plastových potrubích anebo v hadicích, které jsou standardně uloženy v hloubce přibližně 25 až 30 centimetrů pod povrchem půdy anebo v případě hadicí ukryty pod mulčovací kůrou. Jelikož se zavlažovací systém na zimu vypouští, neboť v zimě se zahrada nezalévá, nehrozí roztrhání potrubí nebo hadic ani při nejsilnějších mrazech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6197 (zahradnimagazin.cz#10059)


Diskuze a zkušenosti

JK | 18.04.2016 08:38
Co vše potřebuji k hadicové kapkové závlaze?

Coufal Miroslav | 11.05.2016 11:46
Chci si zřídit kapkovou zálivku a sháním potřené informace ke zřízení.

Mirek | 11.05.2016 11:47
Zřízení kapkového zalévání.

Miroslav | 11.05.2016 11:51
Kde se dostanou koupit, popřípadě kde je možné nahlédnout na rozvod kapkové závlahy


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat