Zakládání trávníků a zahradnické služby Brno

Zahrada je okrasným okolím domu. Jak ji však uspořádat, aby byla vzhledná, funkční a podle vašich představ? Nejlépe uděláte, pokud si v samém počátku utváření zahrady přizvete na pomoc zahradnickou firmu.

Dnešní zahrady

Od těch dřívějších se dosti liší. Liší se v provedení, stylu, účelu, ale i v tom, jaké rostliny se pěstují. Dříve se na zahradě převážně pěstovala zelenina a ovoce. Posezení byla vyhrazena jen menší část zahrady. Dnes je to právě naopak. Pro pěstování zeleniny a bylinek je vyhrazena jen malá část pozemku. Ovocné stromy a keře doplňují často okrasnou výsadbu a převážná část zahrady je relaxační. Často je vytvořena v určitém stylu, který se majiteli líbí. Jindy je pojata jako rodinná obytná zahrada. Taková zahrada je vlastně prodloužením domu. Své místo si v ní najde každý. Většinou má vodní prvky v podobě jezírka nebo potůčku, bazén, nebo přírodní koupání. Pro děti zde najdete pískoviště, prolézačky, zahradní domek, nebo třeba pin pongový stůl. Ten rádi využívají i dospělí, kteří si potrpí i na kvalitní posezení s grilováním a přáteli. Každá zahrada má společné prvky. Ať jde o jakýkoli styl. Nejčastějším prvkem je trávník. Trávníků je celá řada. Liší se podle potřeb majitelů zahrady. Nejčastěji jde o trávník, který má rekreační účel. Jeho založení však není až tak jednoduché. Pomoci vám může odborná profesionální zahradnická firma.

Návrhy zahrad

Vzhledem k tomu, že každá zahrada je živý organismus, měla by se vytvářet s citem i profesionalitou a také s pohledem do budoucna. Krásná zahrada vznikne jen důsledným plánováním a zvažováním, jaká by vlastně měla být. Rozhodnutí o účelu, stylu a uspořádání zahrady by mělo vyplynout takzvaně od kulatého stolu. Tedy rodina by se měla sejít a každý by měl říci, co vlastně chce. Pak by se vše mělo dát do kupy a popřemýšlet o tom, zda přání jsou reálná k pozemku, který vlastníte. A pokud si budete jisti svými požadavky a rozhodnutím o charakteru zahrady, pak je nejlépe obrátit se na vybranou zahradní firmu. Ta pro vás vytvoří projekt zahrady, který bude korespondovat s okolím domu, s vašimi přáními a bude vytvořen tak, aby zahrada byla opravdu funkční. Navíc vytvoření projektu zahradnickou firmou má jednu velkou výhodu. Projekt uvidíte ve 3D provedení, v takzvané vizualizaci. Zde uvidíte zahradu ráno, v poledne, i večer, v ročních obdobích a také za deset, dvacet let. Utvoříte si tak představu o tom, jak vaše zahrada bude vypadat, až doroste do konečné podoby. Můžete provést ještě úpravy.

Realizace zahrad

Úpravy je často nutné udělat u požadavků na výsadbový materiál. Na první pohled je zahrada dosti prostorná, ale 3D pohled vás uvede na pravou míru a vy si náhle uvědomíte, že z té maličké rostlinky vyroste obrovský strom a zastíní své okolí. A tak je vhodné poslechnout rady projektanta a vybrat rostliny, které se časem nebudou utlačovat a nevytvoří na zahradě neproniknutelnou džungli. Každý projektant a zahradník vám poradí vhodné výplňkové rostliny, které vyplní mezery, než vyrostou trvalky, stromy a keře. Ostatně právě při realizaci projektu vaší zahrady se postará i o výsadbu a tedy také o to, aby výsadba měla správné odstupy. Samotná realizace zahrady začíná terénními úpravami, pokračuje instalací zavlažovacího systému a výsadou dřevin a rostlin, osázením vodních prvků, a končí založením trávníku.

Zakládání trávníků u soukromých zahrad

Trávník dnes zaujímá v soukromých zahradách dosti velký prostor. Ve velké většině je určený zejména pro aktivní odpočinek. Hrají si zde děti, zvou se sem na posezení přátelé. Trávník často slouží i k aktivní relaxaci cvičením, nebo pro provozování různých koníčků. A to je důvod, proč je tak důležité vybrat správný typ trávního porostu. Trávník je důležité vybrat podle zátěže, péče, ale i podle místa. A pak je nutné zvolit i způsob založení trávníku.

Kobercové trávníky

Jsou takovým malým zázrakem. Pokládají se na hotové travní pole a k položení stačí pouhý den. A již ten první den jsou s opatrností pochůzné.

Seté trávníky

Jde o klasický způsob zakládání trávníků. Připraví se půda a do ní se zapraví vybraná travní směs. Ta vzklíčí asi po 14 dnech a po měsíci lze poprvé trávník posekat. Ovšem trávník houstne pomalu, houstnutí podpoří právě sečení a je nutné s jeho používáním počkat. Většinou je plně pochůzný po 2 měsících.

Zakládání trávníků u průmyslových objektů

Pro průmyslové objekty se často hodí založení expanzivních trávníků, které se zakládají setím travního semene. Jde o trávníky, které se mohou sekat jen 2 krát ročně. Samozřejmě intenzita sekání může být i častější.

Realizace závlahových systémů

V dnešní době není od věci nechat si založit závlahový systém. Paradoxně právě závlahový systém uspoří vodu na zalévání a zajistí správný růst trávníku i ostatních rostlin. Závlahové systémy jsou uschovány v zemi a jsou plně automatické. Zahradnická firma se vám postará o vybrání závlahového systému přesně pro vaši zahradu, položí vám ho, uvede do provozu a pak, pokud si to budete přát, vám ho bude udržovat a i zazimovávat.

Zahrada účelná a krásná

Dnes v době plné stresu je zahrada balzámem na duši. Její život, vůně, zurčení vody přináší uvolnění a pomáhá nabrat nové síly. Velmi nápomocné pro uvolnění a odpočinek jsou i zahradní práce, kdy pečujete o své oblíbené rostliny, kterými se pak můžete pochlubit přátelům při zahradní party. Již toto je důvodem, proč se snažit, aby okolí vašeho domu mělo krásnou a účelnou zahradu. A s tím vám rádi pomohou pracovníci zahradní firmy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6193 (zahradnimagazin.cz#10038)


Přidat komentář