Zahradní poradce

Zahradničení je asi nejrozšířenější český koníček. Není divu, vždyť co může být krásnějšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina, slaďoučká broskev nebo jahoda, voňavá bylinka, večerní posezení s přáteli v kvetoucí zahradě...

Majitelé zahrad dobře vědí, že péče o zahradu představuje nekonečný každoroční kolotoč sezónních prací. Pár týdnů na zahradu zapomeneme a už na nás vykukuje všudypřítomný plevel, přerostlý trávník, spadané ovoce či uvadlé květy. Každé roční období

Zahradní poradce - přichází jaro

Jarní péče o zahradu začíná velkým úklidem. Nejlépe v březnu vyhrabeme zetlelé listí ze záhonů, mělce je prokypříme a obohatíme prosetým kompostem. Jsme-li pěstiteli růží, provedeme jarní sestřih růžových keřů. Odstraníme odumřelé části rostlin a pečlive zastřihneme loňské zdřevnatělé větvičky. Na zdravých větvičkách necháme dvě-tři očka, na slabě rostoucích keřících provedeme řez na tři očka, u silných exemlářů na pět až šest oček. Řežeme co nejhlouběji šikmým řezem. Počátkem léta se tak dočkáme bohatých květů na dlouhých stoncích. V březnu pohnojíme uleželým kompostem i okrasné keře a záhony trvalek a dříve než nasadí nové výhonky, odebereme tvrdé řízky ze všech keřů, které chceme namnožit. V prvním jarním měsíci vysazujeme cibuloviny a hlízy kvetoucí v létě. Provedeme řez angreštu a rybízu. Výhony maliníku a ostružníku, které jsou krátké a nedorostlé odstřihneme u země, ostatní zkrátíme asi na 120cm. I toto drobné ovoce pohnojíme kompostem. Můžeme začít s postřikem proti škůdcům u ovocných stromů. Nezapomeneme vyčistit trávník od zbytků loňského listí, větviček a pečlivě vyhrabeme případný mech. Nejdéle do května můžeme vysít trávník nový. V dubnu nastává čas na pěstování rané a rychlené zeleniny ve skleníčcích nejlépe systémem směsných kultur (např. mezi řádky salátů vysejeme ředkvičku, která se sklízí dříve než salát). Můžeme volně vysít otužilejší druhy a odrůdy jako je pažitka, petržel, špenát, mrkev, černý kořen, šalotku a jarní česnek. Choulostivější zeleninu, např. rajčata, okurky, cukety, květák, vyséváme do skleníku k pozdějšímu přesázení. Cibuli sazečku sázíme naposled, aby neprochladla.

Zahradní poradce – kouzelné léto

Pohled na bohatě** kvetoucí a voňavou zahradu** potěší každého, krásné letní zahrady však nerostou samy od sebe, vyžadují pravidelnou pozornost. V létě pravidelně odstraňujeme zvadlé květy, především u záhonových a keříkových růží a prořezáváme vytrvalé rostliny, hned jak přestanou kvést, obvykle se nám odmění novými květy. V létě je nejdůležitější hojná zálivka.** Rostliny** zaléváme ráno nebo večer, kdy slunce tolik nepálí, a to v místě, kde rostliny vyrůstají ze země nebo v blízkosti kořenů. Kropení listů se vyhneme. Pokud máme zahradu rozlehlejší, je k zalévání nejvýhodnější závlahový systém, především k zálivce zeleniny a trávníku. Díky pravidelnému zalévání nerostou „jako z vody“ jen užitkové a okrasné rostliny, ale i plevel. Toho se nejlépe zbavíme plecí motyčkou a necháme ho ležet na zemi. Zvadlý plevel poslouží jako mulčovací vrstva, která zabrání vysychání půdy. Pokud takto budeme postupovat pravidelně, plevelu se brzy nadobro zbavíme.

Zahradní poradce – voda, dřevo, kámen

V létě je vhodná doba (a také většinou máme více času) na změnu nebo zvelebení zahrady. Můžeme ji oživit vysázením jednoletých květin (měsíček, cínie) nebo ozdobit méně vzhledná zákoutí kombinací tónů různých vytrvalých bylin (šuškarda, okrasný česnek, flox, mák...). Dokážeme-li na plochu naaranžovat rostliny různých tvarů, výšek, rozmanitosti květů a barev, vytvoříme skutečnou pastvu pro oči. V zahradních centrech jsou takové kombinace včetně vyobrazení běžně k dostání, dokonce se prodávají i předpěstované „květinové koberce.“ K zahradě patří voda, s trochou představivosti si na zahradě můžeme vytvořit kousek vodního světa ve vodotěsných skleněných okrasných žardiniérách osázených žlutými kosatci, lekníny a papyry. K vytvoření malé vodní oázy stačí i nepotřebná koryta či dřevěné sudy s kombinací modráskou srdčitou, blatnicí bahenní a blatouchem. Další působivou dekorací mohou být tvarované kraje trávníku. Netradičními květinami osázené oblouky vyčnívající z nudných pravoúhlých tvarů trávníku, zapuštěné záhonky s variacemi rostlin nebo trsy keříků a stromků dodají trávníku kouzlo. Rozmanitost a rafinovanou ochranu před nežádoucími pohledy dodáme zahradě laťkovým mřížovým s popínavými rostlinami, různě tvarovanými zástěnami či paravány. Přírodní dojem vzbuzují i vhodně rozmístěné kameny, balvany, oblázkové nebo štěrkové cestičky.

Práce na konci léta

Konec léta je nejlepší doba začít s přípravami na další sezónu. Po** sklizni ovoce** už můžeme prořezávat větve ovocných stromů. Spadané nezralé, červivé nebo nahnilé ovoce nevyhazujeme na kompost-přilákali bychom včely, v červivém ovoci se často ukrývají housenky zimních můr, které přečkají zimu, na jaře vyšplhají ke květům a mohou nakazit další úrodu ovoce. Nepotřebné ovoce raději vyhodíme s organickým odpadem nebo vykopeme díru hlubokou na dva rýče a ovoce zakopeme. Na stromech nenecháváme ani uschlé nebo plesnivé ovoce. V této době můžeme kultivovat vytrvalé okrasné záhonové rostliny nebo víceleté okrasné trávy. Po několika letech růstu vytvořily bohatý porost s hustým kořenovým systémem. Tyto byliny se snadno rozmnožují dělením: trsy rodělíme rukama nebo podélně rozřízneme, včetně kořenů. Části rostlin sázíme na požadované místo a pravidelně je dobře zaléváme. Tak si zajistíme jejich nový a ještě bohatší růst. Nyní dopřejeme** záhonovým rostlinám** dostatek živin, aby i později rostly a kvetly. Jistě jsme je na jaře hnojili, ale v letním horku a vlhku se hnojiva, a to i ta dlouhodobá rychleji uvolňují a rostliny je dříve spotřebují. Nedostatek živin poznáme podle toho, že rostliny nekvetou nebo mají extrémně světle zelené listy a zažloutlé dolní listy.

Podzim: stříháme, řežeme, hrabeme

Začátkem podzimu zbavíme jahodníky šlahounů, keře drobného ovoce zkrátíme a dobře pohnojíme. Je čas** ostříhat i ostatní keře a křoviny**, protože teď natahují svou mízu zpátky do kořenů a bez ostříhání mohou uhynout. Na podzim nezapomínejme ostříhat i živé ploty a ovocné stromy-pokud jsme to neudělali hned po sklizni. Rozmyslíme si kam zasadit cibulky květin a zasadíme je do dvojnásobné hloubky než je jejich výška. Dlouhé doby jarního květu dosáhneme tak, že je nesázíme všechny najednou, ale ve dvou až čtyřech sadách v intervalu čtrnácti dnů. Jednotlivé sady pak vykvetou jedna po druhé. Péče o trávník většinou nepatří k nejoblíbenějším pracem, zdá se být nekonečná, zvláště před začátkem zimy. Opadané listy se mají z trávníku (ale i ze záhonků) pravidelně odstraňovat. Pokud je tam necháme, připravíme trávník o slábnoucí sluneční svit a umožníme tvorbu suchých tmavých fleků a růst mechu, kterého se později těžko zbavujeme. Trávník naposledy posekáme začátkem listopadu a použijeme některý typ zimního hnojiva. Zimní hnojivo má vyšší obsah draslíku, který trávu posiluje a zvyšuje její odolnost vůči mrazu. Co si počít s podzimním listím? Můžeme je navrstvit kolem stromů, keřů a křovin. Můžeme je i zapracovat do zeleninových záhonků a kolem jahodníků, kde vrstvu listí zasypeme zeminou, aby je neodvál vítr a urychlil se proces rozkladu. Listová pokrývka tak zaručí rychlou tvorbu kvalitního humusu a silná vrstva listí udržuje v zimě rostliny v teple. Na jaře však nesmíme zapomenout veškeré zbývající listí odstranit, aby k rostlinám mohl sluneční svit a čerstvý vzduch.

V zimě si zahrádkáři od zahradních prací jistě rádi odpočinou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6178 (zahradnimagazin.cz#9830)


Přidat komentář