Rizikové kácení stromů - Kladno, Praha a okolí

Máte na zahradě přerostlý strom nebo vám větve sahají, kam nechcete? Pak si nechte tyto dřeviny odborně pokácet. Pokud vám stromy vyrostou do příliš velké výšky, tak mohou způsobit hromadu obtíží.

Mít dřeviny na svém pozemku je sice pěkné, ale jakmile se vám jejich růst vymkne kontrole, tak s tím můžete mít pak problémy. Může se stát, že při větším větru mohou masivní větve létat a způsobit škody. A to už nezmiňujeme, kdyby se vyvrátil celý strom. Mějte proto pod dohledem bezpečnou výšku stromu, která zdobí, ale neohrožuje. V případě, že budete chtít strom upravit, tak se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou od nepříjemných přerostlých dřevin.

Rizikové kácení stromů – využití

Už jsme nadnesli, že rizikové kácení stromů se týká těch dřevin, které mohou být nebezpečné. Jedná se o případy, kdy mají stromy přerostlé větve, které se mohou pod vlivem větru odlomit a poškodit majetek. V nestřežené situaci pak mohou spadnout na silnici a způsobit tak dopravní nehodu, pokud se zapletou pod kola automobilu nebo ještě hůře motorky.

Nebezpečí pak vyvstává i v případě rostlého stromu, kdy jeho výška dosahuje takových rozměrů, že by v případě spadnutí mohl ohrozit nejen hmotný majetek, ale i váš život. I velmi stabilní dřevina může spadnout, a pokud v místě stojí váš dům, tak jej může srovnat se zemí, pokud se jedná o masivní strom. I v případě pádu na silnici pak může strom ohrozit životy projíždějících. Nejednou jsme slyšeli o situacích, kdy rozhodovaly vteřiny.

Jako další případ se nabízí sice ne zrovna nebezpečné, ale obtěžující situace, kdy vám přerůstají zejména větve. To se může týkat dřevin, které vám třeba sahají nad střechu a když je zima, tak nános sněhu se pak může zvětšit o to, co pojmou větve. V případě pádu na střechu pak toto zatížení samozřejmě není vhodné. Dále se nabízí, že vám větve mohou škrábat omítku, zasahovat do oken anebo z daných dřevin může padat ovoce. I když je třeba jedlé a chutné, tak pokud máte například třešeň, z níž padají plody na obecní cestu, musíte se jako majitel postarat o to, aby byla cesta uklizená. A to v případě neustálého padání třešní jde velmi obtížně, tak je lepší nechat některé větve osekat.

Jako další situace se pak nabízí stínění stromů. Pokud máte před okny strom, tak vám do místnosti nejde tolik světla, což minimálně způsobuje temnější místnost. Také ale neprůchodnost světla a potažmo tepla způsobí i vlhkost v daném místě, což pak není dobré pro stav stavby, proto zohledněte i toto.

Jak se kácí stromy?

Pokud si objednáte kácení stromů, tak seznamte odborníky s daným terénem a co potřebujete, aby si vzali potřebné vybavení. Kácení pak může probíhat několika způsoby. Jednak se může vzít vysokozdvižná plošina pro velké stromy, nebo bude stačit horolezecká technika. Pak záleží na tom, co si přejete.

Jestli je strom opravdu vzrostlý, tak se pořežou nejprve větve a postupně se seřeže i špička, aby nevznikly velké kusy odpadu a také, aby se eliminovalo riziko úrazu. Pak záleží na vás, zda si přejete strom pokácet úplně a využijete i toho, že se nakonec odstraní úplně i s kořeny anebo si část ponecháte, aby strom byl nadále na vaší zahradě, ale v bezpečných rozměrech.

Až se bude daná práce provádět, tak zajistěte, aby nikdo nebyl v dosahu, tudíž aby nikdo nebyl vystaven ohrožení úrazu. Rovněž z daného místa odstraňte věci, které by mohly padající větve poškodit (auta, stroje, nábytek apod.). Zároveň musíte zajistit i přístupovou cestu danému odborníkovi. Pokud by se měl prodírat metr a půl vysokými kopřivami, tak může nejprve požadovat přístupný terén.

Někdy můžete zajistit třeba i potřebné nástroje, což vás vyjde samozřejmě levněji, protože profesionál si pak s sebou nemusí brát své náčiní. Nejedná se přímo o pily, na ty se odborníci raději spoléhají sami, ale pokud je k dispozici i úklid, tak můžete nabídnout své nářadí. Někdy je také zapotřebí zajistit elektřinu, pokud se využívá elektrická pila. Pokud nemáte prodlužovací kabel, tak to sdělte, aby si firma přinesla svou.

Rizikové kácení stromů – opatření

Ne vždy je ale daný postup jednoduchý. I když se zdá, že pokud je strom třeba i nebezpečný, tak není o čem rozhodovat. Někdy ale vyvstanou situace, kdy se může jednat o problém. Jedním z případů je památkový strom. Ač jej můžete mít na svém pozemku, protože jste nabyli danou plochu i se stromem, tak v takovém případě nemůžete strom jen tak pokácet a musíte mít k danému úkonu souhlas.

Jiná situace zase vyvstane, kdy máte třeba ne úplně těsně před domem na obecní ploše velkou lípu. Pokud je opravdu velká, tak její spadnutí by mohlo ohrozit i váš dům. I v tomto případě ale musí o pokácení nebo zkrácení opět rozhodnout příslušné úřady.

Další problém pak může nastat s nepřizpůsobivými sousedy. Protože dřeviny jsou samorosty, tak se může stát, že třeba kořeny má strom na pozemku souseda, ale většina větví sahá k vám (nebo i část) a působí vám potíže (např. padající ovoce, které pak hnije, větve, které vám škrábou omítku apod.). Zde, pokud se nedomluvíte, tak pak jedině musíte podat na souseda stížnost a dokázat, že vám strom skutečně škodí.

Dbejte na pravidelnou údržbu své zahrady i z toho hlediska, že vás nebudou ohrožovat dřeviny. Na dané práce si pak sežeňte profesionály, kteří vám zajistí bezpečné zbavení větví. Tím budete mít klid od starostí na dlouhou dobu. Rovněž můžete využít kompletního zbavení se stromů, pokud už je nepotřebujete. Vždy je ale nutné dbát na bezpečí, proto je lepší, když dané práce jednou za čas provede profesionál.

Odstraňování pařezů

Pařezy mohou sloužit i jako dekorace. Pokud je nechcete, pak je nutné přemýšlet o jejich odstranění. Způsobů se nabízí hned několik. Některé jsou pracné, náročné a zdlouhavé, avšak levné, do jiných je potřeba investovat, ale je u nich zaručený efektivní výsledek poměrně snadno a rychle. Pozemek lze zbavit starých pařezů v zásadě 3 základními postupy: mechanickým, chemickým nebo biologickým odstraněním.

Pokud se rozhodnete pro mechanické odstranění, je nejvhodnější přizvat si na pomoc odborníky, kteří Vám pomohou a poradí. U mechanického odstraňování pařezů používáme sílu vlastních rukou, krumpáče, traktory nebo se většinou využívá speciální fréza, která dokáže pařezy odstranit i se všemi kořeny. Výhodou mechanického odstranění je, že nevnese žádné chemikálie na pozemek a nebudete muset čekat dlouhé měsíce, až se chemikálie dostane do celého sytému.

Chemický způsob využívá konkrétních vlastností určitých látek a umožní se tak jednodušší vytrhnutí nebo kompletní spálení pařezu i s kořeny. Jde však o dlouhodobější proces, který je zejména vhodný pro ty, kteří na odstranění pařezů nespěchají. Většina prostředků, které jsou na trhu k sehnání, obsahuje dusičnan draselný v práškové formě urychlující hnilobné procesy v pařezu. Před odstraněním pařezů tímto způsobem, je v prvé řadě nutné, aby jste se informovali ve své obci, zda místní vyhláška nezakazuje vypalování pařezů.

Jestliže na odstranění pařezů příliš nespěcháte, může Vám pomoci i příroda.** Biologická likvidace pařezů** je o nejekologičtější způsob, jak nechat pařez rozpadnout díky působení houby, hlívy ústřičné. Do pařezu se vyvrtá několik otvorů, do kterých se následně vloží podhoubí. O rozklad dřeva by se hlíva měla postarat v horizontu 2 let.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6183 (zahradnimagazin.cz#9897)


Přidat komentář