Plži - ochrana a hubení

Umístěte skleničky nebo pohárky od jogurtu naplněné pivem do míst, kde se vyskytují. Dáváte-li přednost klasičtější obraně, opatřete si na tyto škůdce v obchoděgranulovaný jed. Dbejte na to, abyste ho zakryli střešní taškou nebo obráceným květináčem.

Jak plži škodí?

Plži, i když se to nezdá, dokáží v zahradě udělat velké škody. Okousávají klíčky, stonky, lodyhy, plody, hlízy, dužnaté kořeny, listy. Na listech rostlin se objevuje okrajový žír, v listech nepravidelné otvory, žilky listů nebývají poškozené. Plži likvidují převážně klíčící a mladé rostliny (zejména plodovou zeleninu, hlávkový salát, jahody, axamitník). V blízkosti rostlin, které byli napadeny plži bývá zaschlý sliz.

Jaké podmínky plžům prospívají?

Ideální podmínky pro výskyt plžů jsou vlhké prostředí, vlhké léto, mírně teplý podzim s dostatkem mlh a ros, mírná zima, těžší méně vysychavé půdy, bohatý pokryv předplodiny, nespálení slámy, zaorávky slámy, nesklizení obilní slámy, minimální zpracovávání půdy, vynechání orby.

Ochrana vaší zahrady před plži

Ve večerních hodinách je dobré slimáky a šneky posbírat a zlikvidovat, stačí je zlikvidovat pomocí hrstky soli. Na záhony a okolí záhonů nasypte vápno nebo saze, těmto vrstvám se slimáci vyhýbají. Také vápnění travnatých ploch omezuje výskyt plžů, stejně tak jako pravidelné sekání zahrady. Přirozeným nepřítelem slimáků jsou špačci, ropuchy, žáby a ježci. Podporovat jejich výskyt ve vaší zahradě je více než vhodné.

Další účinná pomoc proti plžům

Umístěte skleničky nebo pohárky od jogurtu naplněné pivem do míst, kde se vyskytují. Dáváte-li přednost klasičtější obraně, opatřete si na tyto škůdce v obchodě granulovaný jed. Dbejte na to, abyste ho zakryli střešní taškou nebo obráceným květináčem, neboť se při prvním dešti, zrovna ve chvíli, kdy hlemýždi a slimáci začnou vylézat, rozloží.

Biologická ochrana

Pokud nezabírají na vaší zahrádce preventivní opatření, je na řadě biologická ochrana rostlin. Můžete si například zakoupit přípravek obsahující parazitické hlístice a zalít s ním zahradu. Hlístice napadají plže pod zemí. Hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita se používají ve spojení s bakterií Moraxella osloensis.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6175 (zahradnimagazin.cz#8956)


Přidat komentář