Plíseň šedá - angrešt a rybíz

Při silnějším napadení jsou zdravé listy pouze na koncích letorostů. Plíseň šedá je houbová choroba. Na rybízech a angreštech štěpovaných na meruzalku zlatou je vstupem infekce místo, kde srůstá podnož se štěpem.

Choroby rostlin - plíseň šedá u angreštu a rybízu

Plíseň šedá (botrytis) se objevuje na listech (zejména na špičkách a okrajích) angreštu a rybízu. S postupem času se objevují hnědé skvrny, které se rozšiřují na celý list. Listy předčasně opadávají nebo zůstávají suché viset na větvích. Při silnějším napadení jsou zdravé listy pouze na koncích letorostů.

Největší škody vznikají při napadení zrajících plodů

V tomto období, kdy je zvýšená citlivost k infekci, dochází za příznivých podmínek, zejména u náchylných odrůd k rychlému šíření a k podstatnému snížení množství i jakosti sklizně. Velké škody také plíseň šedá způsobuje odumíráním výhonů, které následuje po infekci kůry, a to hlavně po jejím mechanickém prasknutí, ke kterému nejčastěji dochází při nadměrném tlaku mízy. Na rybízech a angreštech štěpovaných na meruzalku zlatou je vstupem infekce místo, kde srůstá podnož se štěpem.

Botrytis u angreštu a rybízu – ochrana

Účinné je odstranit všechny napadené části rostlin. Můžeme také použít fungicidy (přípravky na ničení plísní a hub). Botrytis si ovšem může časem vybudovat imunitu proti některým fungicidům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6173 (zahradnimagazin.cz#8850)


Přidat komentář