Navržení a zrealizování zahrady Brno

Zahrada je místo k relaxování a k nabírání nových sil. Jestliže se rozhodnete svou zahradu zvelebit, aby vám přinášela jen radost, zkušení zahradní architekti vám poradí s rozmístěním nejen květin a stromů, ale i s rozmístěním různých zahradních prvků.

Procházka krásně rozkvetlou a voňavou zahradou uvolní vnitřní napětí snad v každém člověku. Tato velmi příjemná zkušenost pak v nejednom z nás vyvolá touhu vlastnit alespoň kousek zahrádky, záhonku nebo skalky, kde bychom mohli relaxovat. Mnozí z nás však bydlí v bytech, tak si alespoň pořizují výsadbu muškátů nebo begónií na balkóny. V současné době se však rozmáhá stavba rodinných domů v satelitních městech. Tam se při zakládání zahrady raději poraďte se specialistou, aby vaše zahrada byla v souladu s okolím.

Návrhy a realizace zahrad Brno

Ještě před tím, než si pozvete zahradního architekta, měli byste popřemýšlet, jaký druh zahrady vlastně chcete a k jakému účelu má sloužit. Jestli to bude zahrada okrasná nebo tam budou záhony se zeleninou, či vysadíte ovocné stromy. Také je důležité vědět, kolik času se hodláte zahradě věnovat. Údržba zahrady je totiž na čas dost náročná. Také výběr rostlin je zcela zásadní. Některé rostliny totiž vyžadují místo slunné a jiné mají rady stín. Poloha vaší zahrady je proto pro výběr rostlin velmi důležitá.

Navržení a zrealizování zahrady Brno

Je Vaším přáním mít krásné okolí Vašeho domu, terasy nebo zahrady? Chcete, aby Vaše zahrada byla působivá po celý rok a stala se místem příjemného odpočinku?

Plán rozvržení prvků v zahradě Brno

Pokud svěříte plánování zahrady architektovi tak s výsledkem budete určitě spokojeni. Ten po předběžném pohovoru s vámi, kdy mu sdělíte svá přání, co chcete a co nechcete na své zahradě mít, vypracuje studii zahrady. Rozvrhne prostor budoucí zahrady s návrhy umístění základních zahradních prvků, jako jsou terasa, venkovní krb, jezírko, záhony, prostor pro děti, houpačka a hlavně zatravněná plocha. Při projektování musí samozřejmě vycházet z toho, že dobře navržená úprava zahrady respektuje vztah budoucí zeleně k domu a okolnímu prostředí. Musí brát v úvahu také polohu zahrady z hlediska světových stran. Také je důležité vhodně propojit obytný prostor s prostorem venkovním. Není totiž nic krásnějšího, než ranní snídaně na terase s výhledem do zeleně. Celý den pak budete příjemně naladěni. Také umístění venkovního posezení nebo grilu by mělo být v dosahu domu, abychom s každým talířkem nebo skleničkou nemuseli běhat do domu z druhého konce zahrady. Terasa je například místo, kde chce každý mít své soukromí. Je proto dobré vědět jak daleko budete mít sousedy a jestli chcete, aby na vás nebylo moc vidět. Pak je dobré naplánovat výstavbu okrasné zídky, nebo vyšších stromů a keřů. Do připravené studie také naplánujte chodník, altán nebo houpačku a zároveň také stromy, keře a květiny. Toto už je základ pro osazovací plán, podle něhož budete zahradu realizovat. Ať už se rozhodnete zakládat zahradu svépomocí nebo využijete rad odborníků, hlavně zvažte prostorové, osobní a finanční podmínky.

Trávník – důležitá zelená plocha kolem domu

Správným založením zahrady si do budoucna ušetříte mnoho starostí a také času na její údržbu. Trávník by měl být vysázen na rovné ucelené plochy, aby umožnil plynulý pojezd sekačky. Zpevněné plochy kolem trávníku, jako jsou například obrubníky, by měly být ve stejné výšce, aby nám nepřekážely při sekání. Také okolo okrasných keřů, které máte vysazeny v trávníku, by měla být nasypána například mulčovací kůra. Keře by se mohly při sekání poškodit. V trávníku proto raději solitérní keře vysazujte jen minimálně. Pokud si založíte trávník anglický, počítejte s tím, že údržbě budete muset věnovat hodně času. Vypadá sice nádherně, ale musí se často sekat, zalévat, hnojit, provzdušňovat, čistit od plevele a válcovat. Krása prostě potřebuje dokonalou údržbu. Jestliže chcete více odpočívat, než pracovat, pak je pro vás vhodný trávník bylinný. Tento druh trávníku se nesmí sekat moc nízko ani moc často. Je to totiž směs travin a bylin, které když vyklíčí a vykvetou, nádherně voní.  Zalévat ani hnojit jej nemusíte.  Založení takového trávníku je velmi jednoduché. Namíchanou směs si koupíte ve specializované prodejně, vysejete a pak už jen čekáte, až si do rozkvetlé louky dáte lehátko a můžete relaxovat.

Živé ploty Brno

Při návrhu zahrady je velmi důležité vědět, kam živý plot umístíte. Jeho výsadbou můžete oddělit prostor mezi zahradou okrasnou a zeleninovou nebo oddělit sousední pozemek od vašeho. Mějte na paměti, že živý plot zabere více místa a bude třeba ho tvarovat ze všech stran. Musíte si proto nechat určitý manipulační prostor u plotu, aby v budoucnosti nedocházelo k sousedským sporům. Živé ploty se vysazují buď z jehličnanů, nebo z listnatých keřů. Jehličnany vám budou dělat radost i v zimním období, naopak listnaté keře opadají.

Zahradní chodníky a cestičky Brno

Celá zahrada by měla být propletena množstvím chodníků a cestiček. Při jejich zřizování mějte na paměti, že pokud zvolíte cesty travnaté, budou na údržbu velmi náročné. To stejné platí o cestách štěrkových, které zarůstají plevelem. Ten se ze štěrkových cest odstraňuje velmi těžce. Další způsob je použití různých druhů dlažeb. Příprava na pokládku dlažeb by měla být provedena ještě pře výsadbou trávníků nebo květinových záhonů, protože zemní práce by tuto výsadbu mohly poškodit.

Terasa – její nejvhodnější umístění

Terasa je místo, kde v letním období budete jistě trávit velmi mnoho času. Proto je důležité zvážit, na jakou světovou stranu ji umístíte. Za horkého letního dne, vám bude jistě nejlépe ve stínu. Součástí každé terasy by měl být zahradní nábytek a houpačka. V blízkosti terasy pamatujte na pískoviště pro děti. Dětem vyhovuje kontakt s dospělými a vy je budete je mít na očích.

Zahradní osvětlení Brno

Osvětlení v zahradě je velmi důležité nejen z důvodu ochranného, ale i estetického. Nejdůležitější je vhodné rozmístění svítidel. U hlavního vchodu je světlo samozřejmostí a také u schodišť a cestiček. Vše musíte předem naplánovat, aby se včas natáhly kabely k místům, které bude třeba osvětlit. Musí to být samozřejmě před výsadbou. Kabely zakopejte nejméně 60 cm hluboko, abyste je při práci na zahradě nepoškodili. Důležité je také vypracování plánu, kudy kabely povedou pro případné budoucí opravy. Určitě se na tuto práci vyplatí pozvat odborníka.

Zahradní jezírka Brno

Nedílnou součástí zahrad jsou vodní plochy. Voda je totiž pro zahradu nepostradatelná. Zahradních jezírek je opravdu velký výběr a je jen na vás jaké si vyberete. Do menších zahrad jsou určitě nejvhodnější fóliová či plastová jezírka a do zahrad větších si můžete dovolit větší vodní plochu - přírodní koupací biotop nebo bazén. Pamatujte však na to, že údržba všech vodních ploch vyžaduje určitý čas na údržbu.

Při plánování a navrhování zahrady jsou běžná dvě rozdílná hlediska. Někdo požaduje, aby zahrada vypadala pěkně zvenku, a jiný chce mít zahradu krásnou uvnitř. Pokud plánujete výstavbu podél cesty, je pro oko kolemjdoucích vždy potěšením dívat se na krásně rozkvetlé květiny. Pro jiné je zase důležitý pohled do zahrady například z kuchyně nebo obývacího pokoje. Rozvržení výsadby je proto velmi důležité, aby výsledek vaší námahy byl dokonalý.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6176 (zahradnimagazin.cz#9824)


Diskuze a zkušenosti

Jana K. | 09.06.2014 12:08
Re: Navržení a zrealizování zahrady Brno Skvěle odvedená práce, doporučuji.


Přidat komentář