Kácení rizikových stromů - Uničov a okolí

Strom je jistou symbolikou života. Už jen proto, že je statný a pevný. Stejně takový by totiž měl být život každého jedince. Bohužel to tak vždy není a podobně na tom je i strom na naší zahradě.

Postavit dům, zplodit syna a zasadit strom. To jsou jakési cíle, které si tradičně muži kladou. Z tradice poněkud sešlo, ale fráze zůstala. Dříve na toto dění muži brali větší ohled, a tak se může stát, že máte na zahradě strom, který je stejně starý jako váš dědeček. Jistá symbolika jeho života je zde tudíž doslova zakořeněná a jistě by bylo velice nevhodné a zejména zcela bez úcty tento strom pokácet. Jenže jsou situace, které pokácení stromu přímo vyžadují. Například špatný a nezdravý stav stromu, dále částečné zničení po bouřce a silném větru aj.

Povolení ke kácení stromů

Veškeré stromy, mimo lesy, na území ČR, jsou chráněny zvláštním zákonem, který ve své podstatě praví, že jejich kácení musí nejprve schválit příslušný orgán. Nemusíte se však ihned chytat za hlavu a bědovat, že ta jabloň, kterou jste loni zasadili a která vlivem vnějších příčin zcela uschla, takže jste ji následně odstranili, bude příčinou vašeho stíhání zákonem. Stejně tak, pokud patříte mezi náruživé udavače a mnete si již teď ruce, že si tak můžete smlsnout na svém sousedovi, zabrzděte hned, dokud je čas. Výše uvedený zákon se vztahuje pouze na skutečné stromy, tedy ty, jejichž obvod kmene ve výšce 130 cm od povrchu zemského činí minimálně 80 cm.

Zvláštní situace

Jistě na znění tohoto zákonu vzniknou otázky a zejména debaty, jak je něco takového možné, pakliže do stromu udeří blesk, kmen se zlomí a celý strom se zřítí na vozovku. Než by vzniklo povolení od našich úřadů, určitě by to nebylo bez následků. Toto je však zvláštní situace, a hasiči, jež odklízení takových spadlých stromů provádí, mají plné právo tak učinit a celý strom odstranit i v případě, kdy došlo pouze k poškození části stromu. Stejně tak, pakliže hrozí** spadnutí stromu a může tak ohrozit životy lidí**. To jsou však situace, na které se povolení nevztahují, navíc, pakliže je strom spadený úplně, není na co vydávat povolení.

Žádost o povolení

Kde tedy žádat o povolení ke kácení stromu? Vždy na příslušném obecním či městském úřadě, pod který pozemek se stromem spadá. S povolením většinou nebývá problém, a dle situace bývá vyřízeno do patnácti dnů.

Důvody ke kácení stromů

Zákon o kácení stromů je však ještě zapeklitější, než se na první pohled zdá. Proto, pokud si nejste jisti, zda povolení potřebujete, přece jen na příslušný úřad zajděte. Navíc to po vás bude chtít firma, jež kácení bude provádět. Na skolení statné dřeviny si netroufejte sami, mimo ochranu vlastního zdraví a zdraví osob blízkých tu jde také o správnou manipulaci, aby nedošlo k poškození cizích věcí, ale i vašeho majetku.

Stín a omezování správného fungování domu

Pokud totiž necháváte strom pokácet, většinou vám jistým způsobem vadí. Například stíní, a do místnosti v domě nejde dostatečné světlo a teplo. Plocha je tak studená, vlhká a tmavá. Drží se zde plísně, mikrobi a další. V takových prostorách snad němá nikdo zájem bydlet. Nebo uschlé a odfouklé listí se usazuje v okapech, tím pádem je zanáší, což by nebylo až tak špatné, kdyby je neucpávalo. Co se stane, když okap zanese listí, si snad dokážeme představit, aniž bychom byli jistými stavebními inženýry. A toto je například důvod, kde kácení není nutno úředně povolovat. Jde o ničení soukromého majetku, proto majitel může strom nechat pokácet. A správně je zde uvedeno – nechat pokácet. Nebude tak totiž konat sám. Ještě jednou je to nutné zmínit, aby i ti neotrlejší osoby s vysokým sebevědomím a fyzickou sílou, vše zvážili a na kácení statného stromu si přece jen profesionály zavolali. I když máte doma perfektní, značkovou motorovou pilu, a zatím jste si se vším vždy a všude poradili, nebude od vás slabošské gesto říci odborníkům. A právě naopak, bude to pouze důkaz síly ega, pakliže necháte tuto práci na těch, kteří k ní mají nutné vybavení a zkušenosti.

Po bouřce

Letní horké, slunečné dny časem přinesou řádné letní bouřky a ty jsou někdy až tak silné, že po sobě zanechávají řádné stopy. Pokud zůstaneme u těch běžných projevů, jistě se nejde nějaká ta zlomená větev, někdy až velká část stromu, u vysokých, statných jehličnanů se také často zlomí pouze vrchní špice**. Tady je nutné zvolit techniku dle typu poškození a stavu stromu**. Pokud je například, jak bylo uvedeno, poškozena pouze špice, profesionál odstraní pouze ji. Samozřejmostí je dodržování pracovních postupů a zásad práce.

Špatný stav stromu, napadení škůdcem

Častým důvodem odstranění celého stromu je jeho nenávratné poškození. Pokud se vám nezdá stav dřevin na vaší zahradě, zavolejte odborníka, který určí případné poškození a doporučí následnou péči. Vše je nejvhodnější dělat včas, aby nedošlo k případnému poškození dalších stromů. Pakliže se špatný stav přece je prokáže, je na řadě zavolat odborníky pro odstranění poškozeného stromu. Ti už si pak s odstraněním stromu poradí. Postup se stanoví na základě stavu stromu, také pozemku a okolí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6187 (zahradnimagazin.cz#9938)


Přidat komentář