Jak vyhubit mravence na zahradě?

Pokud se vám doma objevili mravenčí jedinci, nebo už vám dokonce místnosti vedou celé kolonie, putující tam a zpět, neváhejte s likvidací, ať už svépomocí, nebo lépe s přivoláním odborníků. Mravenci vám do domu štěstí rozhodně nepřinesou.

Když na výletě s dětmi někde v lesíku objevíte obrovské mraveniště, určitě ho budete se zájmem dětem ukazovat, a bude vám připadat zajímavé. Jakmile se ale první mravenčí jedinci objeví ve vašem domě, a nebo dokonce až v potravinách, vystartujete okamžitě s plánem likvidace. Mravenci v domě jsou totiž nemalý problém, a s jeho řešením není dobré ani chvíli otálet.

Jak vybírat prostředek

Hubit mravence je možné několika způsoby, ideální je volit ten pravý přesně podle účelu. Za prvé je důležité, o jaký prostor s vám jedná. Máte mravence v bytě či domě, nebo vám naopak ničí krásnou zahradu? A potom, o jaký druh mravence jde? Na klasické mravence pochopitelně fungují jiné zbraně než na drobné, často světlejší, mravence faraony, a s tím je třeba počítat. Pokud jde o provedení, existuje snad všechno možné. Gely, prášek, postřik, sprej i chemické nástrahy. Pokud jste odvážní, můžete zkusit i babské rady, tedy bylinky a koření jako skořice, majoránka, bazalka či máta, nebo dokonce prášek do pečiva. Za účinnost ale nikdo neručí...

Obyčejní mravenci

Z klasicky známých mravenců se nejčastěji setkáváme s menším mravencem domácím, nebo větším mravencem lesním. Podobný, ale mnohonásobně větší mlsoun je pak mravenec zahradní, který není líný si pro něco na zub dojít po omítce i do desátého patra. Ať už takový nebo makový, mravenec vám doma radost neudělá, a tak už když se objeví první jedinci, hledejte řešení. Obecně se doporučuje používat postřiky proti mravencům v domácnosti, a formu poprašku pro venkovní prostory. Postřik sprejem je přitom vhodné použít nejen přímo na místo výskytu mravenců, ale je dobré vytvořit s jeho pomocí i tzv. bariéry, tedy linie, přes které by se mravenci neměli dostat. Zamezíte tak tomu, že si mravenci vytvoří „dálnici“ dva centimetry od té původní, jako by se nechumelilo. Vysledujte kudy chdí, a pokryjte větší plochu. Nějaký čas je přitom dobré dané místo neumývat, tak aby postřik, obvykle nízce toxický a bezzápachový, vydržel co nejdéle. Pokud jde o venkovní prostory, po deštích vždy aplikujte posyp znovu.

Mravenci faraoni

Účinná metoda hubení kolonií mravenců typu faraon je použití speciálních krabiček s obsahem látek, které přímo zasahují do vývoje a růstu hmyzu. Přípravky na bázi těchto látek zabraňují přeměně larvy v dospělý hmyz, případně narušují tvorbu chitinu. Tím je zaručena dlouhodobá likvidace mravenců v daném prostoru. Dělnice totiž návnadu přinášejí královně, která je následně vlivem účinků látek sterilizována. Účinnost je velmi vysoká, projevuje se ale postupně v průběhu dvanácti až čtrnácti týdnů, kdy celá kolonie vymře. Pokud je v dané lokalitě ale kolonií více, je třeba zasáhnout plošně, jinak se mravenci vrátí dříve, než se nadějete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6181 (zahradnimagazin.cz#9851)


Přidat komentář