Krok za krokem - Jak postavit domácí dětské hřiště

Cvičení dětí a jejich zdravý pohyb na dětských hřištích je nutností a naše nejmenší prostě baví. Veřejná dětská hřiště ale bohužel nejsou vždy bezpečná. To je dobrý důvod pořídit si na zahradě vlastní domácí dětské hřiště.

Ke správnému rozvoji našich dětí patří bezesporu pohyb a cvičení s pomůckami na čerstvém vzduchu. Je ale zapotřebí velmi pečlivě volit druh cviků a míru zátěže, aby nedošlo k ohrožení zdraví dítěte. Správný druh pohybu přináší právě dětská hřiště, která navíc našim dětem přináší spousty zábavy. Stejně pečliví ale musíme být i při výběru dětského hřiště, které budeme navštěvovat. Všechna dnešní moderní dětská hřiště musejí splňovat předpisy a normy, které nařizuje Evropská unie. Přesto na veřejných hřištích hrozí dětem určité nebezpečí v podobě injekčních stříkaček po narkomanech, nebo zvířecích výkalů. Proto si v dnešním článku přiblížíme způsob, jak si pořídit bezpečné domácí dětské hřiště.

Děti a zdravý pohyb na hřišti

Cvičení a pohyb dětí na dětských hřištích je velmi důležitý, a to nejen pro správný tělesný rozvoj. Také pro zdravý duševní vývoj dítěte je hra na čerstvém vzduchu naprosto nenahraditelnou činností. Hra se pozitivně projeví nejen ve vývoji dětské psychiky, ale posiluje také emocionální rozvoj a komunikaci dítěte s jeho okolím. Při společné hře s rodiči si dítě buduje vzájemný vztah a prohlubuje se jeho sociální cítění. Dětské hřiště je ideálním místem, kde si spolu rodiče a děti mohou hrát.

Domácí dětské hřiště

Pokud se chystáme s dítětem vyrazit na dětské hřiště, je potřeba také myslet na bezpečné prostředí. Na veřejných dětských hřištích hrozí dětem vždy určité nebezpečí, a to v podobě pohozených injekčních stříkaček, nebo výkalů, která zde zanechávají psi nebo kočky. Ideálním řešením je výstavba domácího dětského hřiště. Není nic jednoduššího, než dětem na zahradě pořídit několik prolézaček a vybudovat tak své vlastní dětské hřiště. A jak takové domácí dětské hřiště postavit? Vše záleží na velikosti Vaší zahrady a tomu, jak velké chcete dětské hřiště mít. Než se do stavby dětského hřiště pustíte, přečtěte si následující návod, jenž popisuje přípravu a stavbu v několika krocích.

Cena za dětské hřiště

Než začnete domácí dětské hřiště plánovat, zamyslete se nad tím, jak své domácí hřiště vybavíte, a nad částkou, kterou jste ochotni do stavby investovat. Zamyslete se nad tím, kolik atrakcí chcete svému dítěti postavit. Uvědomte si, že Vaše děti porostou, a časem se změní jejich potřeby a představy o hracím prostoru a vybavení. Při výběru nevybírejte nejlevnější plastové výrobky a raději počítejte s cenou za kvalitní materiály od renomovaných výrobců.

Výběr místa pro domácí dětské hřiště

Při výběru místa, kde si budou Vaše děti na domácím dětském hřišti hrát, je potřeba myslet v první řadě na bezpečnost. Je důležité, aby domácí dětské hřiště nebylo umístěno v blízkosti silnice, Vašeho bazénu nebo jiné vodní plochy. Děti budou rozdováděné a zřejmě nebude ve Vašich silách tomuto nebezpečí zabránit, proto je nutné veškerá rizika předem vyloučit. Výběru místa pro domácí dětské hřiště můžete provádět i z estetického hlediska, kdy by měl být zachován přirozený ráz prostředí Vaší zahrady. Můžete využít členitosti terénu zahrady během následné instalace klouzačky. Dětská klouzačka musí nutně stát u kopečku a tím si ušetříte námahu s navážením materiálu. Domácí dětské hřiště můžete umístit pod stromy. V letních dnech oceníte, že stín ochrání Vaše děti před slunečními paprsky.

Domácí dětské hřiště na malém prostoru

V případě, že máte pouze malou zahrádku, předzahrádku, zkrátka jste omezeni prostorem, moc toho zřejmě nevymyslíte. Pro takovouto situaci jsou pro Vás ideální přenosné plastové skluzavky. Výhodou této atrakce je velmi nízká hmotnost a mobilita. Skluzavku můžete na zimu schovat před sněhem a mrazem.

Jak vybírat vybavení dětského hřiště

Při plánování vybavení Vašeho dětského hřiště, které určí rozpočet, nevybírejte ty nejlevnější atrakce. Nejlevnější prolézačky, houpačky a další vybavení, které pochází z Asie nebo má nejasný původ, bude vyrobeno z laciných materiálů, které nevydrží moc dlouho. Mnohem výhodnější je připlatit si, a zakoupit solidní výrobky od prověřených firem, které dbají na kvalitu svých produktů. V žádném případě také nekupujte výrobky, které nemají atestaci kvality. Bezpečnost dětí je přece vždy na prvním místě!

Doporučené vybavení dětského hřiště

Před realizací stavby dětského hřiště je třeba si uvědomit, že Vaše domácí hřiště budou navštěvovat i kamarádi Vašeho dítěte v různém věku, a že také Vaše dítě stále roste. Vaše dětské hřiště tedy vybavte tak, aby si na něm mohli hrát všichni, bez ohledu na jejich rozdílný věk. Co by nemělo na domácím dětském hřišti chybět? Nejmenší děti Vám budou vděčni za pískoviště, pružinové houpačky a malý dětský domeček. Předškolní děti milují prolézačky, houpačky či kreslicí tabuli. Odrostlejší děti pak potřebují alespoň menší hrací plochu nebo basketbalový koš. Nejoblíbenější jsou samozřejmě dětské skluzavky, které ocení  různé věkové skupiny dětí. Dalším vhodným vybavením domácího dětského hřiště jsou houpačky, různé žebříky, případně lezecká stěna.

Kvalitní ukotvení

Základem pro kvalitní a bezpečné uchycení dětských atrakcí je jeho kvalitní ukotvení. Často ani nemusíte připravovat betonový podklad. V současné době se používá systému zemních vrutů, které přinášejí mnoho výhod a efektivnější práci. Výhodou použití zemních vrutů je rychlost montáže, zachování okolní trávy, takže ani nemusíte uklízet žádné zbytky betonu nebo zeminy. Pomocí zemních vrutů zajistíte základ a ukotvení bez kopání a betonáže, vruty jednoduše zašroubujete, vybudujete tedy základy během několika minut. Ty jsou** ihned zatížitelné** bez nutnosti další údržby.

Stavba dětského hřiště svépomocí

Na trhu existuje mnoho staveb a vybavení pro stavbu dětských hřišť. Některá domácí dětská hřiště jsou určena rodičům, kteří chtějí dětem vytvořit příjemné prostředí a bezpečné podmínky k pobytu na čerstvém vzduchu za nízkou cenu. Taková domácí dětská hřiště si obvykle šikovní rodiče postaví z dodaného materiálu sami. Jednotlivé části jsou předem nařezané, navrtané, vybavené úplným spojovacím materiálem a částečně smontované. Jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, kde je provedena hloubková impregnace. K montáži dětského domácího hřiště Vám pak stačí pouze základní nářadí - trubkový klíč, šroubovák a kladívko. Počet dětí, které si mohou na jedné sestavě domácího dětského hřiště hrát, je zpravidla limitován hranicí 3 dětí a celkovou hmotností 350 kg.

Údržba dětského hřiště

Dětského domácí hřiště tedy již máme postaveno a zbývá nám zmínit se o jeho údržbě. U plastových prvků se doporučuje pouze voda, případně běžný saponát, v ideálním případě vysokotlaké čistící zařízení. Naopak pokud máte vybavení hřiště ze dřeva, je nutné jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý výrobek ze dřeva stárne a opotřebovává se. Péči o dřevěné atrakce je v podstatě shodná s péčí o zahradní dřevěný nábytek. Před zimou a na jaře je dobré tyto výrobky důkladně očistit a naimpregnovat.

Bezpečné domácí dětské hřiště

Vysoká bezpečnost domácích dětských hřišť musí být dodržena v každém případě, a jasně o tom hovoří evropské normy ČSN EN 1176 a ČSN EN 1177. V těch jsou stanoveny všeobecné podmínky, které stanovují technické bezpečnostní požadavky dětských hřišť na jejich provoz. Požadavky zohledňují rizikové faktory, s nimiž je třeba při zařizování hřišť počítat. K většině úrazů u dětí dochází u zařízeních, které nesplňují bezpečnostní normy. Proto vybírejte výrobce, pro které jsou normy závazné. Pouze vybavení domácích dětských hřišť, které splňuje předepsané normy, je bezpečné, spolehlivé a zdravotně nezávadné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6165 (zahradnimagazin.cz#9859)


Přidat komentář