Vojtěška setá - alfaalfa

Vojtěška obsahuje velké množství vitamínů B, C, D, E a K, dále minerální látky, jako je draslík, železo, vápník a fosfor. Obsahuje dokonce i málo známý vitamín U, který je obsažen také v zelí.

Jak vypadá vojtěška

Vojtěška setá, latinsky Medicago sativa, má trojčetné listy a modrofialové květy uspořádané do hroznu. Plodem je prohnutý nebo spirálovitě stočený lusk. V horní části je rostlina ochlupená.

Vojtěška setá - původ bylinky

Vojtěška setá pochází z Evropy a Asie, ale dnes zdomácněla i v Americe.

Pěstování vojtěšky seté

Vojtěška se vysévá brzy na jaře do řádků přibližně po 25 centimetrech. K přímé spotřebě slouží semínka vojtěšky, které necháme vyklíčit ve vlhké vatě. Vyklíčenou vojtěšku můžete přidávat do salátů, omáček i polévek. Semínka (naklíčená i nenaklíčená) se prodávají v obchodech, většinou pod názvem Alfaalfa.

Jak naklíčit vojtěšku

Před naklíčením dejte vojtěšku na osm hodin do vlažné vody, ve které nabobtná. Pak ji vložte na připravený tácek s navlhčenou vatou, kterou musíte denně rosit. Tácek umístěte na světlé a teplé místo (cca 20°C). Po týdnu můžete výhonky sklízet odstřiháváním.

Co všechno obsahuje vojtěška

Vojtěška obsahuje velké množství vitamínů B, C, D, E a K, dále minerální látky, jako je draslík, železo, vápník a fosfor. Obsahuje dokonce i málo známý vitamín U, který je obsažen také v zelí. Klíčky vojtěšky obsahují až 40% bílkovin, což je více než obsahuje vejce, mléko či maso. Díky obsahu chlorofylu má také silné detoxikační účinky. Všechny tyto i mnohé další výživné látky příznivě působí na celou řadu zdravotních potíží.

Použití vojtěšky v alternativní medicíně

 • trávicí potíže (nadýmání, nechutenství, žaludeční vředy, překyselení organismu)
 • horečka a hořečnaté stavy
 • onemocnění dnou (snižuje hladinu kyseliny močové)
 • onemocnění cukrovkou (stabilizuje hladinu cukru v krvi)
 • podporuje vstřebávání minerálů, stopových prvků a bílkovin
 • brání růstu strumy (souvisí s článkem o štítné žláze)
 • zpomaluje proces stárnutí
 • posiluje imunitní systém a zvyšuje fyzickou i duševní výkonnost
 • zlepšuje spánek
 • zmírňuje záněty a revmatické bolesti
 • zastavuje krvácení

Upozornění

Léčivé účinky vojtěšky nastupují pomalu, ale jsou velmi intenzivní. Velké množství vitamínů se může v těle hromadit, proto by se neměla užívat déle než 3 měsíce. Pak by měla následovat měsíční přestávka. Bylinka není vhodná pro ty, co užívají léky na srážlivost krve.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6161 (zahradnimagazin.cz#5730)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat