Bylinky

Bylinkovému záhonu byste měli vyčlenit místo na slunném chráněném místě v zahradě. Ideální je propustná kyprá půda. Těžší půdy vylehčete pískem a kompostem. Na co se hodí jednotlivé bylinky?

Historie bylinek je stejně stará jako historie lidstva, protože lidé tyto rostliny používají již od dávných dob. Pro rostliny se vedly války a dobývaly země, a dokonce i dnes se při vyvíjení řady nových léků a chemikálií neobejdeme  bez některých druhů bylinek.

Jak na pěstování bylinek v zahradě?

Mnozí si myslí, že domácí pěstování bylinek** je komplikované a vyžaduje velkou odbornost. Opak je pravdou**. Žádná bylinka nemůže být čerstvější než ta, kterou sami vypěstujeme. Čerstvá bylinka je mnohem chutnější než suchá, neboť má tužší aroma a více vitaminů. Tyto důležité potřeby naší kuchyně jsou nejen užitečné, ale také pěkné a zajímavé, v případě že je pěstujeme na zahradě. Pokud nemáte v úmyslu shromáždit ihned úplnou sbírku bylinek, uspořádanou do klasických symetrických záhonů, bude nejlépe, když začnete s několika bylinkami, o kterých víte, že je budete používat stále, a další přidat později.

Kde nakoupit semena bylinek a jiných roslin?

Chcete-li si nakoupit semena bylinek či jiných rostlinek, zároveň s pěstebním materiálem v pohodlí Vašeho domova? Doporučujeme Vám navštívit a nechat se vést krásou přírody v internetovém obchůdku  Květiny-semena Moniky Novákové, ve kterém jistě naleznete touhu pro pěstování a vytváření si své vlastní zahrádky či výstavby bylinkového kola vedoucí k radosti z vypěstovaného semínka.

Máte-li Vámi nezodpovězené otázky ohledně pěstování a koupi semínek, obraťte se na email info@kvetiny-semena.cz, telefonní kontakt jen v případě **nutnosti.
**

Květiny - semena

Internetový obchůdek Květiny-semena Vám dokáže nejen dodat inspiraci k rozvíjení a zkrášlení Vaší zahrádky, ale především Vám umožňuje vybrat si s různých druhů semen, která postupně při pěstování ve Vás dokáže vyvolat pocit uvolnění a radosti s krásně kvetoucí rostlinky.

"Jmenuji se Monika Nováková a s radostí Vám představuji internetový obchůdek Květiny-semena, který jsem vytvořila v roce 2013 nejen pro vášnivé zahrádkáře věnující se pěstování, ale i pro všechny ostatní, kteří si chtějí vyzdobit svůj dům, byt či zahradu okrasnými rostlinami obohacujícími se o léčivé a zdravé složky, které se v nich skrývají. V mém obchůdku naleznete semínka květin a léčivých rostlin s kouzelnými barevnými odstíny, které Vás pohltí do světa přírodních krás a života flóry."

"Dříve jsem byla obklopená vůněmi nejrůznějších květin a svěžestí rostlinek v květinářství, díky čemuž jsem přišla k inspiraci a myšlenkám pěstovat rozmanité spektrum rostlin v poklidném prostředí svého domova. Rozhodla jsem se podělit o rostlinou krásu s ostatními milovníky přírody vytvořením prostoru na svých webových stránkách. Těší mne, že mohu být lidem inspirací v pěstování bylinek a rostlin prostřednictvím poskytování semen a pěstebního materiálu přinášející tak lidem kvalitní suroviny bez použití chemických látek, které si sami mohou s láskou vypěstovat a mimo jiné všemu živému dodat o trochu více vzduchu."

V případě poradenství týkající se pěstování rostlinek z mého obchůdku, můžete případné dotazy směrovat na email: **info@kvetiny-semena.cz.
**

Těším se na Vás** Monika Nováková**

Zajímá Vás z kolika druhů a barevných odstínu rostlin si lze vybrat? Nahlédněte do internetového obchůdk u ve kterém naleznete různorodé druhy semen v rozdělených kategoriích.

BYLINKY LÉČIVÉ EXOTICKÉ

ADENIA A PLUMERIE AROMATICKÉ CIBULOVITÉ A HLIZNATÉ

LETNIČKY MRAZUVZDORNÉ,LISTNATÉ AGÁVE, YUCCA

*** *TRÁVY OVOCE PALMY**
**

CYKASY PNOUCÍ A LIÁNOVITÉ TRVALKY

JEHLIČNANY MASOŽRAVÉ PAULOWNIA

ZELENINA PĚSTEBNÍ MATERIÁL

Základní kolekce bylinek

Přes všechnu okrasnou hodnotu se byliny pěstujípředevším jako užitkové rostliny.

BAZALKA (Ocimum Basilicum; Lamiaceae - oblíbené koření, typické pro středozemní kuchyně, používané již od starověku. Vodná do salátů, na přípravu ryb.

ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ (Rosmarinus officinalis; Lamiaceae) - k ochucování masitých a pečených pokrmů a jídel středomořské oblasti. Listy se také používají k oplachování vlasů, připravuje se z nich mast k léčbě neuralgie, revmatismu, ekzémů a drobnějších poranění. POZOR! Při nadměrném množství, nebo častém užívání může způsobit otravu!!!

SATUREJKA (Satureja Hortensis; Lamiaceae) - přidává se střídmě do masitých pokrmů a nádivek, s hrachem, fazolemi a zelím, u nichž usnadňuje stravitelnost. A do likérů. Nálevem z listů se léčí žaludeční potíže, poruchy zažívání a ztráta chuti k jídlu. Kvetoucí nať rozložená mezi oděvy odpuzuje moly.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ (Salvia Officinalis; Lamiaceae)- oblíbená jako silné koření do masa, ryb, sýra i dalších pokrmů středomořské oblasti. Šalvějový čaj je vynikající při pocení, nálev se užíval na léčbu depresí, nervového napětí a jaterních poruch. Listy jsou antiseptické, používané do kloktadel při laryngitidě, tonsilitidě a k osvěžení dechu.

SVLAČEC ROLNÍ (Convolvulvus Arvensis; Convolvuaceae) - používá se jako tonikum a k čištění krve, někdy v nálevech při horečkách a zácpě. Květy lze přidávat do salátů.

PAŽITKA POBŘEŽNÍ (Allium Schoenoprasum; Liliaceae)- bylinka ke kulinářským účelům, k ochucení a jako příloha tam, kde je potřeba mírnější aroma cibule. Má vysoký obsah vitaminu C. Odvar z pažitky se někdy rozprašuje, aby se zabránilo plísni angreštové a jablečné strupovitosti. Květy pažitky lze sušené použít jako dekorativní aranžmá sušených bylin.

FENYKL OBECNÝ (Foeniculum Vulgare; Apiaceae) - jedna z devíti anglosaských posvátných bylin. Sušené stonky jsou nezbytnou součástí provensálské kuchyně. Měkké vrcholky se používají k ochucení a jako obloha rybích pokrmů, polévek a pečených jídel. Připravuje se z něj fenyklový čaj k léčbě poruch trávení a koliky (i té novorozenecké).*** *POZOR! Neužívat vysoké dávky, jinak hrozí zažívací obtíže!

MAJORÁNKA ZAH RADNÍ (Origanium Majorana; Lamiaceae)- Používá se jako koření na dochucování polévek, omáček a masitých jídel. Ve staročeské kuchynije nezbytnou přísadou bramborové polévky a bramboráku. Díky svému blahodárnému účinku na trávení se přidává do pokrmů z luštěnin, zelí či jiných tučných jídel. Vyniknout dává především chuti zvěřiny nebo pečeným játrům. Velmi dobře se hodí také do lehkých zeleninových nebo vaječných salátů.

KOPR VONNÝ (Anethum Graveolens; Apiaceae)- používá se jako koření a aroma do nálevů k nakládání. Často se z něj připravuje " koprová voda " ke zmírnění zažívacích potíží a nadýmání. Příležitostně se využívá v kosmetice jako vůně; z listů stonků a semen se destiluje léčivý olej.

LIBEČ EK LÉKAŘSKÝ (Levisticum Officinale; Apiaceae) - listy se dochucují polévky a vařená jídla. Stonky se bělí jako celer, nebo proslazují jako andělika. Kořeny lze loupat a vařit jako zeleninu. Vonné nažky se přidávají do chleba a dalších pečených pokrmů. Drcené kořeny se někdy používvají jako koření. POZOR! Neužívat v příliš velkém množství, hrozí Vám tak zažívací potíže!

VOŇATKA CITRÓNOVÁ, CITRONELA (Cymbopogon Citratus; Poaceae) - listové pupeny a pokrájené stonky se přidávají do orientálních pokrmů a připravuje se z nich čaj při onemocnění jater. Rostlina dává citronelový olej bohatý na vitamin A, který se používá jako tonizující a stimulující antiseptický prostředek a k čištění mastné pokožky. Dále pak jako přísada do kosmetiky a jako olej v aromaterapii.

MÁTA PEPRNÁ (Mentha Piperita; Lamiaceae)- má vysoce hojivé vlastnosti způsobované vysokým obsahem mentolu. Používala se k léčbě poruch trávení. Éterický olej se používá k ochucení cukrovinek, likérů, farmaceutických produktů a k parfemaci kosmetických výrobků.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa Officinalis; Lamiaceae)- bujně rostoucí, téměř nezničitelná bylina se silnou citrónovou vůní. Mladé listy se používají k ochucení čajů, polévek, mléka, hořčice, omáček a přidávaly se i do likérů. Olej extrahovaný z listů se používá v parfumerii. Jako léčivka snižuje krevní tlak, v nálevech k léčbě nachlazení a chřipky. Meduňkový čaj je výborný na zklidnění nervového napětí, při poruchách nespavosti. Listy a stonky se někdy používají k navonění dřevěného nábytku.

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ (Lavandula Angostifolia; Lamiaceae)- k provonění pokojů. Ve formě éterického oleje a nálevu se používalak potlačení kašle a k léčběbolesti hlavy a nervových poruch. Mastička z levandule má antiseptické a povzbudivé účinky. Levandulové aroma se přidává do parfémů, potpourri a k navonění oděvů.

ALOE PRAV Á (Aloe Vera, syn. A. Barbadensis; Liliaceae)- podle pověstí je to jediná dochovaná bylina z "rajské zahrady". Gelovitá šťáva z listů se používá zevně k ošetření ran, popálenin a mastitidy.


TYMIÁN (Thymus Vulgaris; Lamiaceae)- z listů se připravuje tonizující a stimulující čaj užívaný k léčbě zažívacích a dýchacích potíží, zvláště pak při uvolňování hlenu. V kuchyni je nepostradatelný při různých nádivkách, pikantních pokrmech, ryb.

Bylinky pomáhali našim prababičkám, babičkám, maminkám. Obnovme tuto krásnou tradici a vysázejme si na zahrádku své vlastní bylinky. Vždyť s jejich pomocí bude naše jídlo nejen chutné ale i zdravé...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6163 (zahradnimagazin.cz#9837)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat