Zahradní skalka

Jak si zařídit zahradní skalku? Jaké druhy skalek můžeme mít? Jaké rostliny a doplňky se na skalku hodí? Najděte si chviličku a přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte vše o skalkách.

Pokud máme rodinný** dům se zahrádkou**, nebo jen nějaký pozemek se zahradní chatkou můžeme zde spatřit skalky, které jsou dnes docela populární. Začaly vznikat v první polovině 20. století, kdy zahrádkáře zaujala krása volně rostoucích rostlin. Kdysi se zahrady využívaly k pěstování zeleniny. Dnes je to už na spoustě zahrad jinak. Majitelé domků chtějí mít svou zahrádku vyzdobenou a být na ni pyšni, a proto si pořizují zahradní skalky. V tomto článku bych se jim chtěla věnovat a ukázat jaké druhy skalek existují, jaké druhy kamenů a rostlin se na ni hodí, popřípadě jaké doplňky na ně můžeme použít.

Druhy zahradních skalek

Zahradní skalky můžeme dělit na několik druhů. To nejzákladnější dělení je asi na skalky pro začátečníky a pro pokročilé. Už z názvů vyplívá, do které skalky bychom se měli pustit, pokud nemáme zkušenosti.** Velikost skalky bývá zpravidla ovlivněna schopnostmi zahrádkáře, ale také jeho volným časem.** Dále ji dělíme na několik typů, podle vzhledu skalky.

** **


Pro začátečníky

Než si začneme budovat skalku, měli bychom si uvědomit jak velkou ji chceme mít. Potom už musíme vybrat terén na zahradě. Můžeme vytvořit skalku na rovném povrchu nebo si ji zařídit na části zahrady, kde máme co největší zlom. Pokud máme** zahradu v rovině**, můžeme navést zeminu a terén si uměle vytvořit. Velikost skalky záleží jen na nás. Musíme si, ale uvědomit, že i na malé skalce je mnoho práce.

Pro pokročilé

Na této skalce se můžou vyřádit zkušení zahrádkáři, kteří přesně ví, jaká rostlina je nejlepší a kde se jí bude dařit. Skalka bývá větší, a můžeme na ni zhlédnout mnoho krásných rostlin a doplňků.

Dekorativní skalky

Účelem této skalky je zkrášlování zahrady, na které se nachází. V této skalce se většinou neobjevují vzácné a neobyčejné exempláře. Většina skalek, které vídáme na zahradách patří právě do této skupiny. Do této skalky volíme méně náročné rostliny. Důležité je, aby tyto rostliny naši skalku zdobily po celý rok. Do dekorativní skalky můžeme také umístit malé jezírko s lekníny.

Přírodní skalky

Tyto skalky využíváme na srovnání nerovnosti terénu nebo také na zakrytí nepěkného místa na naší zahradě nebo v okolí zástavby měst apod.. Tyto skalky jsou méně náročné na údržbu. Vzácné druhy do této skalky nesázíme. Tento druh skalky má spíš plnit funkci praktickou než estetickou. Přírodní skalky by měly splynout s místní flórou.

Skalky sběratelů

Tyto skalky jsou velkým oříškem i pro pokročilé zahrádkáře. Splňují spíš funkci praktickou než estetickou. V této skalce můžeme najít mnoho druhů vzácných rostlin. V této skalce bývá hodně druhů, a proto ji musíme rozdělit více kameny. Skalka může budit dojem přeplácanosti. Pravý sběratelé ovšem ocení její krásu a vzácné exempláře, které se na ní vyskytují.

Spárová skalka

Je vhodná pro začátečníky. Její údržba je jednoduchá a nenáročná. Její stavba je už náročnější. Stavíme ji z plochých kamenů, které jsou od sebe kousek zapuštěné v zemi a vytvářejí spáru. Větší polovina kamenu by měla být zapuštěna v zemi, abychom docílili větší stability. Do této skalky používáme rostliny, které rostou pomaleji.

Skalničkové záhony

Skalničkové záhony se hodí na zahradu, kde máme rovinatý terén nebo málo místa. Záhony můžeme prolínat cestičkami tvořenými plochými kameny. Do těchto záhonů se hodí jak skalničky, tak dřeviny menšího vzrůstu nebo okrasné trávy.


Druhy kamenů


Základem celé skalky jsou** kameny**. Na celou skalku bychom měli použít ** jeden druh kamene**, aby skalka vypadala co nejlépe a byla co nejpřirozenější. Můžeme použít kameny, které najdeme v přírodě. Ty vypadají přirozeně. Kameny ve skalce by měly vypadat omšele s přirozeným vzhledem. Nevhodné jsou kameny s pravidelnými tvary. Dále musíme použít menší kameny ve velikosti 1 - 3 cm.

Nejčastěji používané kameny do skalek

Nejčastěji používané kameny jsou:

  • Vápenec (bílá šedavá barva, červenavá, podle příměsí)
  • Žula (šedá barva s modrým odstínem, červená (rapakivi))
  • Andezit (světle až tmavě šedá barva, zelená, šedozelená, červená, hnědá až téměř černá)
  • Pískovec (šedá barva přes žlutou až k červené, někdy může být i vícebarevný)
  • Břidlice (černá až šedá barva)

Rostliny do skalek


Nově vytvořenou skalku osazujeme rostlinami až na jaře. Začínáme v březnu až v dubnu. Do skalek se nejvíce hodí krásně kvetoucí trvalky nízkého trsnatého vzrůstu. Nazýváme je skalničky nebo také alpinky. Prostor vzniklý mezi kameny skalky osazujeme jedním druhem, aby nám vnikly koberečky rostlin. Rostliny vyššího vzrůstu sázíme na** obvod skalky.** Kobercové rostliny s převislým růstem sázíme na okraj skalních nebo terénních sklonů.

Druhy rostlin – trvalky


Trvalky by ve skalce určitě neměly chybět. Skalku nám oživí, a už podle názvu ,,trvalky“ nám vydrží od brzkého jara do prvních mrazíků.

Oblíbené druhy trvalek

  • srdcovka, bohyška, třapatka, vlčí bob, šater, levandule, bergénie, zvonek, čechrava, orlíček, náprstník, dlužicha

Druhy rostlin – skalničky

Skalničky nám naši skalku ozdobí svými barevnými květy. Můžeme si vybrat z velkého množství druhů podle barev, velikosti nebo vůně.

Oblíbené druhy skalniček

  • netřesk, plaménka, štěničník, koniklec, tomikámen, pupalka, zběhovec, kamzičník, rozchodník, hvozdík, libavka, levisie

Druhy rostlin – okrasné trávy

Okrasné trávy se v posledních letech staly velmi žádané. Často je používáme u zahradních jezírek. Na trhu jsou trávy, které nám vydrží celý rok zelené.

Oblíbené druhy okrasných trav

  • pampová tráva, kostřava, dochan, miskantus

Druhy rostlin – dřeviny

Skalka může napodobovat kousek přírody v horách. Proto se dřeviny do skalky skvěle hodí.

Oblíbené druhy dřevin

  • jehličnany (jedle, cypřišek, jalovec, tis)

Doplňky do skalek


Mezi nejznámější doplňky do skalek musíme zařadit oblíbená jezírka nebo vodopády, které se hodí do větších skalek. Údržba jezírka může být pro začátečníky poměrně náročná. Dále nesmíme zapomenout na různé druhy lamp (solární, japonské) nebo keramické figurky.

Cena pořízení skalky


Pořízení skalky není finančně náročné. Pokud bychom nebyli nikterak nároční, tak je dostupná pro nás všechny. Rostliny i kameny si můžeme pořídit v zahrádkářství.

Údržba


Skalka na zahradě může být méně nebo více náročná na** údržbu.** Záleží na druhu skalky, který zvolíme. Skalku bychom si v žádném případě neměli pořizovat pokud nemáme vztah k zahradě a rostlinám na ni. Nestačí si ji jen pořídit a chlubit se její krásou. O skalku musíme pečovat. Trhat plevel, přesazovat rozrostlé rostliny a starat se o její vzhled. Skalka potřebuje náš čas. Věřím, že mnohým z nás dělá pohled na rozkvetlou skalku radost a jsme na ni pyšni. Mít za koníček skalku je v dnešní době chvályhodné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6141 (zahradnimagazin.cz#9835)


Přidat komentář