Zahradní potřeby

K údržbě zahrady je nezbytně nutné používat různé zahradní potřeby, protože jen zdravé a krásně rostlé stromy a keře vám přinesou bohatou úrodu. Mnoho zahradních pomocníků vám také ušetří čas.

Zahrada je místo, kde spousta lidí tráví svůj volný čas, a proto ji nesmíme nechat zcela přírodnímu vývoji, jinak by v ní mohl vzniknout zmatek. Silně rostoucí dřeviny se musí ořezat, nesmíme dopustit, aby zahradu zahlušil plevel, listí se musí hrabat. K tomu všemu jsou nezbytní naši zahradní pomocníci.

Zahradní potřeby

Dobré nářadí je základem úspěchu při budování a udržování zahrady. Některé je levnější a některé nám může zatížit naši peněženku mnohem více.

Sekačky na trávu

Sekaček na trávu existuje mnoho druhů. Jaký druh je vhodný právě pro vaši zahradu se dovíte ve specializovaných prodejnách nebo v zahradnických centrech.  Některé specializované obchody nabízejí pravidelný servis, opravy a záruky na váš stroj. Také vám také poradí, jestli potřebujete sekačku elektrickou, benzínovou nebo rovnou traktor na sekání trávy. Při nákupu sekačky vycházejte hlavně z toho, jak velkou máte plochu zahrady a jak často budete trávu sekat. Také je velmi důležité, jestli chcete sekačku s pohonem, která vám ušetří spoustu energie nebo bez pohonu, kde se při sekání více nadřete.

Ruční sekačka

Je to ta nejjednodušší sekačka, která nemá elektrický pohon. Tato sekačka se však hodí pouze na sekání velmi malé plochy trávníku.

Elektrické sekačky

Tam, kde není mnoho stromů, je vhodné používat elektrickou sekačku. Zde je nevýhoda, že sekačka je připojena kabelem a ten musíme mít stále na očích, aby nedošlo k jeho přeseknutí. Zásuvka pro připojení sekačky na elektrickou síť musí být z bezpečnostních důvodů uzemněna. Motory těchto sekaček jsou zajištěny proti přehřátí.  Elektrické sekačky jsou vhodné pro nižší trávu, protože vysoká tráva může sekačku často ucpávat. U elektrických sekaček musíme dbát na to, aby nože byly nabroušené. Jinou další údržbu nepotřebuje. Tyto sekačky se vyznačují také nízkou hlučností.

Benzínové sekačky

Tento druh sekaček ještě dělíme na dvoutaktní a čtyřtaktní.  Sekačky s dvoutaktním motorem mají nevýhodu v tom, že často obtížně startují, ale jejich výhoda je, že dokážou posekat i příkré svahy a při čištění se mohou položit na bok, protože olej je namíchán přímo v palivu. Tyto sekačky jsou vhodné pro silné muže, protože manipulace s nimi je velmi obtížná. Sekačka s čtyřtaktním motorem naopak nemá olej v palivu, a proto ji nemůžeme položit na bok ani nahnout. Má však pohodlnější startování. Olej se do sekačky dává zvlášť a jeho hladinu musíte před každým sekáním zkontrolovat. Sekačky benzínové jsou mnohem hlučnější než sekačky elektrické. Také je musíte mít správně seřízené, aby nedělaly větší hluk, než mají dělat.

Lištová sekačka

Tato sekačka je speciálně určená pro sekání vysoké trávy. Lišty trávu useknou, a proto je možné tuto trávu použít pro sušení a krmení zvířat. Tyto sekačky jsou vhodné pro využití na farmách, kde se sekají velké plochy. Pro malé zahrady je zcela nevhodná.

Vřetenová sekačka

Pokud chcete mít dokonale posekaný trávník, tak tento druh sekaček je pro vás jako dělaný. Trávník musí být dokonale rovný a sekání se musí provádět často, jinak se sekačka bude ucpávat. Můžete k ní použít i sběrač na posekanou trávu a tím si ušetříte čas s hrabáním.

Rotační sekačka

Tato sekačka sice neseká tak dokonale jako sekačka vřetenová, ale je vhodná pro všechny typy trávníků. Tato sekačka patří k nejvíce oblíbeným.

Ruční nářadí

Práci na zahradě nám může usnadnit spousta dalších pomocníků. Patří sem hlavně zahradnické nářadí. Nakupujte však pouze jen to, co opravdu potřebujete a dávejte pozor na kvalitu. Dobré nářadí vám totiž usnadní práci.

Zahradní hrábě

Hrábě je dobré mít ve dvojím provedení. Malé hrábě se hodí pro práci na záhoncích mezi květinami, abyste je nepoškodili. Velké hrábě, které budete potřebovat na hrabání listí, nebo trávy. Když přerušíte práci s hráběmi, vždy je položte zuby dolů. Předejdete tak velmi častým a nepříjemným úrazům.

Rýč

Rýč patří mezi těžké nářadí, musí být velmi dokonale naostřený a musí mít pevnou a silnou násadu. Používá se nejčastěji k hloubení jam, k přerývání půdy nebo vyrývání dřevin, které již nechceme na zahradě mít. Rýč udržujte tak, aby vám nezrezivěl. Práce s ním by pak byla mnohem namáhavější.

Lopata a motyka

Lopata se používá k nabírání sypkého materiálu jako je písek nebo zemina. Motykou okopáváme záhonky. Motyka by měla být vždy naostřená, pak vám půjde práce s ní pěkně od ruky.

Kultivátor

Toto ruční nářadí se používá ke kypření a provzdušnění půdy. Pro někoho je kultivátor zbytečný, ale opak je pravdou. Při zkypřování půdy se napovrch dostanou kořínky plevele, které zaschnou a vám tím ušetří práci s pletím.

Plotové nůžky

Můžete si vybrat nůžky elektrické nebo ruční. U elektrických je opět nebezpečí přeseknutí elektrického kabelu. Nabroušené ruční nůžky vám vykonají stejnou práci jako elektrické. Jejich použití je hlavně u stříhání živých plotů.

Ostatní zahradnické potřeby

Na zahradě se nemůžeme obejít bez zahradních koleček. Nejlepší je používat kolečka zednická. Dá se s nimi převážet zemina, listí, ale i jiné materiály. Pokud pěstujete ovocné stromy, tak budete potřebovat zahradnické nůžky a pilky pro řez. Ovocné stromy je třeba v období vegetačního klidu prořezávat základem dobrého řezu je kvalitní nářadí. Také jsou důležité nůžky na větve. Mají dlouhou násadu a jsou zhotoveny na principu dvojité páky. Práce s nimi je pak jednodušší a nevyžaduje vynaložení velké síly. Pro zalévání záhonků je dobré mít na zahradě zahradní konev. Ty se vyrábí v různých velikostech a jsou kovové nebo plastové. Jestliže nemáte sílu nosit konve s vodou tak si pořiďte zahradní hadici a ta vám ušetří spoustu práce. Trvanlivost hadice vám prodlouží hadicový navíječ, ale i přesto kupte tak dlouhou hadici jakou budete opravdu potřebovat.Mezi zahradnické potřeby také patří lýko, motouzy, podpěrné tyčky a jiné vázací a uchycovací prostředky.

Drtič a štěpkovač zahradního odpadu

V poslední době je tento stroj velmi hodně využívaný. Jestliže pěstujete stromy a keře, pak vám při prořezu vzniká velké množství větví a jiného dřevního odpadu. Spalování tohoto odpadu je už v mnoha městech a obcích zakázáno, a proto je nutné použit drtič větví. Dřevo, které zpracujete v drtiči, pak můžete dále využívat. Jemnou drť použijte do kompostu, hrubší použijte místo mulčovací kůry. Štěpkovač zase dokáže větve rozdrtit na větší kusy, které se dají použít jako palivo do krbových kamen, nebo nasypat na skalky kolem keřů. Rozhodně větve nevyhazujte do popelnice, protože v ní zbytečně zabírají místo.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6136 (zahradnimagazin.cz#9822)


Přidat komentář