Zahradní architektura

Pod pojmem zahradní architektura si většinou představujeme navrhování a utváření zahrad zahradním architektem. Ale zahradní architektura to jsou i naše vlastní plány a sny o utvoření naší zahrady.

Jak se tvoří zahrada?

Tak to je práce na celý život. Jistě na začátku je jen jakási neupravená plocha a naše představy, sny a přání. Těm může dát, ale také nemusí, směr a tvar zahradní architekt nebo zahradní návrhář. Někdy se však do utváření zahrady pustíme sami. Pak jdeme ruku v ruce pokus a omyl. Spoustu věcí kolem zahrad, zahradničení a celkově o úpravě a stylech najdete v knihách. Je jich spousta a dá se říci, že odpověď najdete na každou otázku. Co však může pokulhávat, je uvádění přání spolu s poznatky do praxe. Právě proto je vždy důležitý** projekt**. A nemusí být zrovna od architekta. Stačí, když si alespoň hrubou kostru nakreslíme sami. Zde je třeba si uvědomit, že zahradničení není to, co lze mít hned a tady. V zahradě jde vždy o kompromis, který pomáhá udržet rovnováhu mezi naším přáním a tím, co lze opravdu uskutečnit, vypěstovat a dát do provozu. Mezi základní úvahy o zahradě patří výběr zahradního stylu.

Výběr zahradního stylu

Nejpodstatnější otázkou je ta praktická. Tedy, k čemu vlastně má zahrada sloužit. Bude sloužit jako zahrada reprezentativní, k zábavě, rodinnému posezení, k pěstování vybraných druhů rostlin nebo na ní budete cvičit například psy? Většinou však dnešní zahrada neslouží pouze jednomu účelu. A zde je nutný právě onen kompromis. Malé dítě touží po zahradním domku, kde si může nerušeně hrát. To větší zase raději bude dovádět v bazénu nebo hrát ping pong. Rodiče si rádi pozvou přátele na grilovací party a babička s dědou zase rádi odpočívají ve stínu vzrostlého stromu s křížovkou. Kromě toho mohou mít i zálibu v pěstování různých rostlin. Nejlépe je rozdělit citlivě zahradu na jednotlivé pokoje a ty přizpůsobit zálibám členů rodiny. Takovéto zahradě se říká obytná. Je uspořádána jako dům, který má spoustu místností. Přesto i tato zahrada může mít některý z charakteristických stylů, nebo se zde mohou dokonce i jednotlivé styly prolínat.

Základní principy stylů

Styl zahrady by měl vycházet i z okolí. Jen tak může mít zahrada svou celistvost a vnitřní logiku. Plán, který je udělán narychlo je špatný. Každý, kdo chce krásnou zahradu musí pečlivě zvažovat. Pokud chce, aby zahrada zapadla do prostředí, ve kterém se nachází, musí se tomuto prostředí přiblížit. Pokud však chce například v Evropě mezi klasickými zahradami vybudovat zahradu v japonském stylu, měla by být velmi citlivě a kvalitně oddělena od okolí, tak, aby působila jako samostatná jednotka. Jinak vše bude působit nepatřičně. Snad jedinou výjimku tvoří styl Feng Shui. Ten dodává každému místu harmonii a vše se zde prolíná.

Zahrada pro děti

Plány se zahradou často ukončí dětské řádění. Hra s míčem a dalšími hračkami udělá většinou na zahradě více škody než užitku. Zahrada pro děti roste spolu s nimi. Začíná to pískovištěm, pokračuje přes prolézačky, houpačky, zahradní domky, bazén až po zamilované schůzky náctiletých. Zároveň s růstem dětí se mění i zahrada. Stává se spíše zahradou, kde se dobře baví.

Zahrada pro zábavu

Tyto zahrady potřebují především velký trávník či terasu a dostatek míst k posezení. Samozřejmostí je gril a pak bylinky a spousta voňavých květin, které navozují dobrou náladu. Na své si přijdou i rostliny v květináčích. Právě nejaromatičtější rostliny se projevují večer. To má své výhody. Jejich vůně dokáže navodit velice romantickou náladu.

Zahrada pro efekt

Spousta majitelů zahrad si přeje, aby zahrada vypadala stále** upraveně, zajímavě a pokud možno reprezentativně**. Není těžké toto přání plnit. Stačí vybrat kvalitní rostliny, které vypadají dobře po většinu roku. Velmi často se tyto zahrady osazují okrasnými keři, které působí velmi efektně a zároveň s nimi není moc práce. Trávník v těchto zahradách je jen na minimální ploše.

Přírodní zahrada

Této zahradě se říká také zahrada pro pozorovatele. Majitelé těchto zahrad se snaží o co nejpřirozenější vzhled a také o co nejpříznivější podmínky pro život drobných živočichů, které je pak možné sledovat. Klíčem pro uspořádání této zahrady je rozmanitost, která se projevuje také v jednotlivých ročních obdobích.

Zahrada pro pěstování potravy

Tyto zahrady dnes již nejsou až tak aktuální. Vychází to z nabídky trhů. Avšak spousta majitelů zahrad má ráda vlastní ovoce, zeleninu i bylinky. Dnešní zahrady pro pěstování potravy již neslouží pro masivní zavařování, ale prolíná se zde ovoce, zelenina, bylinky s okrasnými květinami, keři a stromy. Vždyť mnoho bylinek působí velmi dobře v trvalkovém záhonu, stejně jako například kadeřávek nebo kapusta. Již se nepěstují celé řady keřů ovoce, ale majitelé zahrad pěstují především ovoce, které mají v oblibě buď oni, nebo členové rodiny. Najdeme tak na zahradě jeden rybíz, maliny, borůvky, rakytník, jahody, rebarboru a vše spolu bude nejen dobře ladit, ale bude to i chutnat.

Zahrada pro pěstování rostlin

Ano v každé zahradě pěstujeme rostliny, ale zde je myšleno na zahrádkáře sběratele, který sbírá zajímavé druhy rostlin a pak je sází na své zahradě. Tito zahradníci stále kupují nové a nové rostliny až jsou nuceni je opět rozdávat. Přesto tyto zahrady mají své kouzlo. Především v uspořádání rostlin, které spolu tvoří až malebné kompozice.

Konvenční zahrady

Tyto zahrady vynikají formováním živých plotů a pak zejména stálezelených keřů jako je tis Taxus a zimostráz Buxus. Právě z těchto keřů se tvoří stříháním různé tvary, sochy a zajímavá ztvárnění. Ačkoli se může zdát, že stříhání stálezelených keřů je náročné a pracné, tak opak je pravdou. Vzrostlý keř se stříhá asi dvakrát do roka. A v zahradním kurzu získá každý zahradník návod jak na stříhání a časem si již najde vlastní styl.

Venkovské zahrady

Tento styl byl populární zejména v padesátých letech minulého století. Je velmi přitažlivý pro svůj vzhled a i pro nenáročnou údržbu. Přesná neuspořádanost a samooplozování patří k životnímu stylu zahrady. Výsadba je zde tak hustá, že plevel nemá šanci na život. Celková údržba se zde provádí asi jedenkrát ročně. Pokud by se na ni zapomnělo, začala by zahrada postrádat své kouzlo a vypadat opuštěně.

Moderní styl

Tyto zahrady charakterizuje jednoduchost čisté linie a strohost soch. Celá zahrada vypadá jako vystřižená podle geometrického plánu. Vegetace je zde masivní a často pečlivě vybraná, co se tvarů týče. Má pečlivě udržované linie a je poměrně střídmá. Velmi často je doplněna moderními sochami nebo různými velmi moderními výtvory.

Feng Shui styl

Jde o styl, který využívá starého čínského umění o rovnováze a harmonii. Je založený na pohybu životní energie Čchi. Zahrada podle učení Feng Shui nemusí být založená v tradičním čínském či japonském stylu či vybavena doplňky z Dálného východu. Důležitější je, aby se zahrada hodila ke svému uživateli, jeho osobnímu vkusu a navozovala klid a pohodu.

Architektura zahrady podle plánu

Představili jsme si některé základní styly zahrad. Při výběru toho, který je vám vlastní se řiďte především svými pocity. Ty vám dají správný směr. Pokud si nebudete vědět rady, můžete vždy vyhledat služby zahradních architektů nebo návrhářů, kteří vám mohou vytvořit plán i v 3D provedení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6148 (zahradnimagazin.cz#9853)


Přidat komentář