Údržba zahrady

Práce na zahradě vyžaduje hodně času a trpělivosti. Budeme-li se o ni dobře starat, odmění se nám kvetoucími stromy, keři, polokeři a květinami. Také ovoce a zelenina, sklizená ze zahrádky chutná úplně jinak než kupovaná.

Údržba zahrady je nejsnadnější v zimě. Nemusíme dělat téměř nic. Z tepla domova můžeme pozorovat padající sníh, jak vytváří na  stromech a keřích sněhobílé čepice. Pokud však sněhu napadne víc než je zdrávo, musíme hlavně z jehličnanů a tújí tyto čepice shazovat, aby se pod jejich tíhou nepolámaly větve. Jinak využijme tohoto poklidu k načerpání sil, protože od jara do podzimu se, obrazně řečeno, na zahradě nezastavíme.

Jaro na zahradě

Na jaře, jakmile dáme zimě poslední sbohem, obhlédneme škody napáchané např. lesní zvěří. Bydlíme- li v blízkosti lesa mohou nám srny nebo zajíci okusovat mladé stromky, pokud jsme je s příchodem podzimu neobalili  ochranným pletivem. Postižená místa můžeme zkusit ošetřit štěpařským voskem, jestliže ovšem stromek není okousaný kolem dokola, tomu už bohužel nepomůžeme. Jestliže jsme se, rovněž na podzim, nepostarali o popraskané ovocné stromy, mohli bychom si tímto napáchat velké škody. Po nezbytném ošetření se vrhneme na prořezávání stromů.

Stříhání stromů

U stříhání stromů tvarujeme hlavně korunu tak, aby měla hodně světla, protože světlo a vzduch mají hlavní vliv na velikost a chuť plodů.  Vlastníme- li drtič větví, ostříhané větve zpracujeme v mulčovací kůru, kterou ihned zužitkujeme všude tam, kde se chceme zbavit nežádoucího, stále rostoucího plevele.Pokud drtič větví nemáme, větvičky svážeme do otýpek a necháme vyschnout. V létě nám poslouží pro rozdělání ohně při grilování, v zimě pomocí nich rozpálíme krb nebo kotel na tuhá paliva.

Péče o trávník

Tráva po zimě vypadá nevzhledně a k tomu, aby se krásně zazelenala, potřebuje provzdušnit. Bez pomoci techniky toho docílíme** hráběmi**, s její pomocí- vertikutací. Vertikutace se doporučuje provádět dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

Než začneme se samotnou vertikutací, měli bychom jednou nebo dvakrát použít sekačku na trávu. Hráběmi sice se značným úsilím odstraníme suchou odumřelou trávu, listí a zbytky posekané trávy, ale vertikutátorem, kromě tohoto, dosáhneme i prokypření půdy, aby mohla tráva lépe přijímat vodu, živiny a vzduch, což potřebuje k tomu, aby byla hustější a krásně zelená.

Od jara až do podzimu upravujeme trávu sekačkou. Pokud máme malou plochu na udržování zeleně, můžeme používat sekačky elektrické, na větší plochy jsou lepší sekačky motorové nebo travní traktor. Dle povrchu a používání travnaté plochy, se velikost sestřihu zeleně liší. Jinak se udržuje travnaté fotbalové hřiště, jinak hřiště golfové a při sečení zahrady záleží na majiteli, jaká velikost porostu mu vyhovuje.

Zeleninové a květinové záhony

Jestliže chceme na zahradě pěstovat zeleninu a květiny, musíme si na podzim nebo začátkem jara vymezit prostor, který pro výsadbu připravíme rytím a tvořením záhonů. Za předpokladu, že jsme půdu zryli na podzim, na jaře ji jenom přeryjeme a uděláme záhony.

Podle počasí, většinou koncem března a začátkem dubna, sadíme kořenovou zeleninu, tedy mrkev a petržel, a také hrách a cibuli. Mrkev a petržel sejeme ze semínek, cibuli z cibulek. Ke kořenové zelenině patří i celer. Ten sadíme z předpěstovaných sazenic v květnu.

V dubnu a květnu sadíme hlávkový salát, květák, ředkvičky, dále pak v květnu okurky, brambory, cukety, tykve, rajčata  a papriku.

Kromě zeleniny můžeme zasadit i bylinky jako např. libeček lékařský,majoránku, mátu peprnou, meduňku lékařskou, bazalku pravou, dobromysl obecnou neboli oregáno, tymián obecný, rozmarýn lékařský či šalvěj lékařskou a jiné. Jejich výsadba je vhodná koncem dubna a po celý květen.

Květiny začínáme sázet, jak už název napovídá, v květnu, pokračujeme v červnu a pokud máme na zahradě ještě dost místa, a zrovna jsme někde uviděli nádhernou květinu a musíme ji mít stůj, co stůj, sadíme i v červenci.

Uveďme si některé z nich. Tak tedy, i květiny sázíme ze semen nebo z cibulek a hlíz.

Mezi cibulovité a hlíznaté řadíme: narcisy a krokusy, které nám oznamují příchod jara, dále potom tulipány, kosatce, hyacinty, ocúny, kany a lilie. Přepestré zbarvení těchto kytiček nám zkrášluje zahradu od časného jara až do pozdního podzimu. Patří k nim také květiny, sázené ze semínek, např. astry, cínie, nádhernou letní rostlinou je slunečnice, dále potom pivoňky, frézie, gerbery a samozřejmě královna květin- růže. Veškeré květiny mají spoustu odrůd a jsou zbarveny od jasně žluté, přes oranžovou, modrou, fialovou, červenou až po krvavě rudou. Všechny barvy mají různé odstíny, které se ani nedají popsat. Musí se vidět.

Jestliže už pro květiny nemáme místo, můžeme jimi osázet truhlíky, květináče, vědra a jiné vhodné nádoby. Sem umisťujeme pelargónie, muškáty, fuchsie, petúnie, lobelky a jiné. Chceme- li dosáhnout veselých a pestrých výsledků, kombinujeme převislé odrůdy s prostou zelení a s vzpřímeně rostoucími rostlinami.

Kromě květin zdobí naši zahradu i kvetoucí keře a popínavé rostliny. Například: různé druhy azalek, rododendronů, polokeře a vysoké keře třezalky, popínavé růže, klematis (plamének) a další.

Letní zahrada

V létě se musíme postarat o vše, co jsme na podzim a na jaře vysazovali. Musíme důkladně zalévat záhony a trávník, který v květnu a červnu  sekáme častěji než na jaře, v červenci a srpnu se řídíme podle počasí. Pokud má být velké vedro a sucho, nastavujeme sekačku o centimetr výše, abychom si nesprávnou velikostí nastavení, trávník nespálili , protože suchá, spálená místa jednak působí nehezky, ale mohli bychom si takto trávník zničit a trvalo by hodně dlouho, než bychom ho dali do pořádku.

Záhony nezapomínáme zbavovat plevele, abychom se dočkali bohaté úrody.

Po sklizni třešní a višní můžeme zkracovat jejich výhonky a větve nevhodně rostoucí do koruny odstranit.

Od července do září sklízíme plody, které jsme nasadili na jaře, jednak k přímé konzumaci nebo k zamrazování či ke sterilizaci.

Podzimní práce na zahradě

S blížícím se podzimem začínáme zahradu připravovat na zazimování. I nadále sekáme trávu, ale už ne tak často a znovu prokypříme půdu vertikutátorem nebo alespoň shrabujeme trávu a listí, které opadává víc a víc.

Začínáme rýt prázdné záhony, aby byla půda připravena na další jarní sezónu. Spolu s rytím půdu přihnojujeme, abychom jí dodali potřebné živiny, stříháme a tvarujeme živý plot. Půdu kolem růží navršíme a růže zakryjeme chvojím, aby nám přes zimu neumrzly, zkontrolujeme ovocné stromy, jestli nepotřebují ochránit před třeskutým mrazem, čehož dosáhneme obalením chvojím,rákosovou rohoží nebo prostě přiložením prkna.

Zahradní techniku (sekačku, vertikutátor, traktor) prohlédneme (případně opravíme sami nebo ji odvezeme do příslušného servisu), vyčistíme a uložíme do zahradního domku nebo do kůlny, prostě tam, kam ji schováváme každý rok, abychom ji s příchodem jara mohli opět používat. Totéž platí i o ostatním zahradním nářadí.

Zahradu máme připravenou, můžeme očekávat první sněhové vločky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6137 (zahradnimagazin.cz#9828)


Přidat komentář