Realizace zahrad - Střední Čechy

Realizace zahrad je složitou záležitostí, která vyžaduje jak znalosti tak dostatek praxe. Při realizaci zahrady bychom měli vědět, co od své zahrady požadujeme a k jakému účelu ji budeme vlastně využívat. Nevíte si rady se zahradou? Oslovte odborníka.

Nedílnou součástí každého domu je také jeho okolí a z velké části hlavně zahrada. Zahrada by měla plynule navazovat na dům, což nejčastěji řešíme přechodem z domu za pomocí francouzských oken na terasu a dále do zahrady.

Realizace zahrad Střední Čechy

Každý z nás, kdo již realizaci zahrady zažil, jistě ví, že se nejedná o jednoduchou věc. Jde hlavně o to, aby zahrada jaksi doplňovala dům a tak musí být vše provedeno dokonale. Chceme-li mít zahradu opravdu dokonalou, měli bychom při její realizaci zohlednit všechny osoby, které v ní budou trávit svůj čas. Ještě před tím, než se do realizace pustíme je zapotřebí si nechat vypracovat projekt, který nám vyhotoví zahradní architekt, který nám v případě potřeby pomůže také s realizací.

Součásti zahrady Střední Čechy

Každý z nás dává přednost něčemu jinému. Někomu se líbí ovocné stromky, jiný dává přednost stromkům jehličnatým apod. Dále pak do zahrad patří okrasné keře, rostliny a květiny atd. Všeobecně platí, že jsou zahrady vždy rozděleny na několik zón. Těmito zónami jsou předzahrádka, kterou vidíme ihned, když přicházíme k domu, druhá v řadě je plocha, na které sušíme prádlo. Další na řadě je terasa, jejíž součástí může být rovněž pergola. Je-li zahrada brána opravdu vážně, nesmí v ní chybět ani odpočívadlo, jehož součástí je lavička, jezírko, posezení s ohništěm a pergolou. Stará-li se o zahradu vášnivá zahradnice, může zde umístit také bylinkovou zahrádku apod. Obývají-li zahradu také děti, měly by zde mít svůj koutek na hraní, kde by byly v bezpečí, mohly si zde pohrát atd.

Terasy Střední Čechy

Mezi nejoblíbenější části zahrady patří terasy, které tvoří přechod mezi domem a zahradou. Terasy jsou místem, kde se dá klidně odpočívat a také posedět s přáteli či poobědvat s rodinou. Součástí terasy jsou různé markýzy a slunečníky a pergoly, které nás chrání před sluncem. Vybavením teras je rovněž zahradní nábytek, který může být vyroben jak ze dřeva, tak ratanu nebo oceli. Záleží na každém z nás, jaký má vkus.

Chodníčky a schody Střední Čechy

Součástí každé zahrady jsou také různé chodníčky, cestičky a schody. Aby všechny zapadly do okolí, realizují se zejména z přírodního materiálu jako je žula, dřevo, zámková dlažba atd. Nejčastěji jsou chodníčky a schody v zahradách tvořeny pomocí zámkové dlažby, která je velmi kompaktní a působí dokonale. Ve velké míře je zámková dlažba zvolena zejména proto, že ji lze velmi snadno rozebrat, což je velmi praktické vzhledem k tomu, že se příroda neustále mění a také my máme rádi, když lze v zahradě občas něco inovovat.

Bazény Střední Čechy

Máte-li zahradu větších rozměrů, neměl by na ní chybět bazén, který jistě přijde v horkých letních dnech vhod. Výběr bazénu by měl být přizpůsoben jak velikosti zahrady, tak jejímu designu. Bazén tak může mít podobu hranatou, kulatou, oválnou či atypickou. Jisté je, že se při výběru bazénu dosti zapotíte. Je potřeba jej vybírat jak podle místa, ve kterém jej budeme využívat, tak podle počtu osob, které se v něm budou koupat, a v neposlední řadě vybíráme bazén také podle ceny, která je pro mnohé z nás nejdůležitějším aspektem. Při nákupu bazénu zjistíme, že si lze vybrat z několika druhů materiálů. Nejoblíbenějším druhem bazénů jsou pro svou nízkou cenu bazény gumové, jejichž součástí jsou schůdky a také čistící technika, což je řadí mezi ostatní kvalitní bazény. Navíc jsou po vyfouknutí skladné a nezabírají tudíž spoustu místa, jako bazény z jiných materiálů.

Jezírka Střední Čechy

Nádherným relaxačním doplňkem do zahrad jsou okrasná jezírka, ve kterých mohou být vodní rostliny nebo rybičky či jiní vodní živočichové. K tomu, aby mohlo jezírko vůbec v zahradě být je potřeba najít mu přesně takové místo, kde bude klid. Jezírko by tedy mělo být v klidové zóně dané zahrady. Okolí jezírka by mělo být klidné, a proto se jezírka instalují do míst, kde není příliš velký ruch. Výběr zahradního jezírka je potřeba uzpůsobit místu, ve kterém bude umístěno. Můžeme si koupit buďto jezírko hotové neboli nádrž a také jezírko foliové. Hotová jezírka jsou vhodná do zahrad s malými rozměry. Máme-li oproti tomu zahradu velikou, můžeme si dovolit jezírko foliové, které není limitováno prostorem. Jejich realizace je poněkud náročnější, ale zato lze v nich chovat rybičky a také vodní rostliny. Zahradní jezírka lze velmi dobře doplnit tvarovanými prvky, díky kterým můžeme instalovat vodotrysk, vybudovat potůčky nebo třeba vyrobit malý vodopád.

Koutek pro děti Střední Čechy

Máte-li děti, měl by kousek zahrady patřit také jim. A proto, že je zahrada oázou klidu a pohody, neměly by její funkci příliš narušovat umělé materiály, ale měli bychom vybírat materiály přírodní, jako je nejčastěji dřevo. Pravdou však je, že pískoviště z umělé hmoty, které se dá docela dobře zakrýt, také není špatné. V dětském koutku by neměly chybět dřevěné prolézačky, houpačky či pískoviště. Vhodné je také popřemýšlet o to, jak bude v dětském koutku řešeno podloží, které je nejčastěji travnaté. Dětský koutek bychom měli řešit s ohledem na věk dětí, které v něm budou trávit svůj volný čas. Menší děti ocení klouzačky a prolézačky. Co se týče houpaček, tak ty lze pořídit v úpravě závěsné nebo pružinové. Větší děti dají přednost zahradním trampolínám, které jsou ideálním prostředkem na odreagování a vydání nadbytečné energie.

Zavlažování zahrad Střední Čechy

Každá zahrada vyžaduje také péči a chceme-li si péči o zahradu usnadnit, nemělo by zde chybět zavlažování. Zavlažovací technika jde svým vývojem neustále kupředu a tak ji lze snadno načasovat. Některé druhy zavlažovací techniky můžeme také zapojit do inteligentní elektroinstalace, která bude dodržovat, aby byla zahrada opravdu zavlažována pravidelně a dostatečně. Ti z nás, kteří mají starost o zahradu rádi a baví je pravidelně zahradu zalévat hadicí, se bez zavlažovací techniky docela dobře obejdou. Je to přeci krása zalévat zahradu za teplého počasí a vnímat tak vůni všeho, co na ní roste.

Zahrady od profesionálů či svépomocí?

Nejkrásnější zahrada je ta, která vzniká od srdce. Člověk, který ji navrhuje a poté realizuje, musí mít k přírodě vztah. Není to pouze o tom, nakreslit plánek, do kterého se zakreslí rostliny, keře, stromy či jezírka apod. Vše, co je v zahradě musí mít své místo a jednotlivé části zahrady na sebe musí navazovat. A tak není vždy poznat, zda danou zahradu navrhoval profesionál nebo vznikla na základě nápadů jejich obyvatel. Dle mého názoru lze realizovat zahradu svépomocí a velmi dobře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6144 (zahradnimagazin.cz#9842)


Přidat komentář