Popínavé rostliny - samopopínavé rostliny

Popínavé rostliny a podpěry. Samopopínavé rostliny na zahradě. Zimolezy a popínavé rostliny. Správné umístění popínavých rostlin. Výsadba popínavých rostlin na zahradě.Každá popínavá rostlina vyžaduje správné umístění.

Popínavé rostliny a podpěry

Popínavé rostliny, které potřebují podpěru, bývají chráněny zdí a mohou být tvarovány tak, aby podél ní mohly růst. Patří mezi ně stále oblíbenější plaménky neboli Clematis či Clematis montana, případně Clematis alpina nebo Clematis tangutica. Nejrůznější druhy plaménku jsou rozšířeny dnes téměř po celém světě. Jde o velmi rychle rostoucí rostlinu, jejíž pěstování je nenáročné a přitom hýří velkým množstvím nádherných květů. **Všechny plaménky vyžadují členěnou dřevěnou konstrukci s překříženými příčlemi.
**## Popínavé rostliny - samopopínavé rostliny na zahradě

Rostliny se pnou různými způsoby. „Samopopínavky” mají příčepivé kořeny, jimiž se zachytí na povrchu. Tyto rostliny se používají pro pokrytí větších ploch. Velmi dobře se rozrůstají, šplhají do výšky po zdivu, případně po kůře stromů bez jakékoliv další pomoci. K samopopínavým rostlinám patří například břečťan, popínavá hortenzie a brslen.

Zimolezy a popínavé rostliny na zahradě

Další popínavé rostliny se zachycují bočními větévkami nebo vysílají své dlouhé výhony k hostitelským rostlinám. Do této kategorie patří zimolezy a popínavé růže. Zimolezy se hodí na nejrůznější stanoviště. Upínají se ke sloupům, vytvářejí živé ploty, mohou se plazit i po zemi. Jednotlivé druhy zimolezu jsou plně mrazuvzdorné.

Popínavé rostliny a popínavé růže

Popínavé růže existují v mnoha druzích (k nejkrásnějším svého rodu patří např. druhy Kir Royal). Popínavé růže jsou královnami na pergolách. Růže vysazujeme minimálně 15 cm od budovy, kde jim poskytujeme podpěrné konstrukce. Růže je tak dostatečně v horkých letních dnech ochlazována a zároveň chráněna proti plísňovým chorobám. Proti mšicím se můžeme bránit vysázením levandule mezi keře.

Správné umístění popínavých rostlin

Každá popínavá rostlina vyžaduje správné umístění. Nezáleží nejen na požadavcích konkrétní rostliny, ale je nezbytné vzít v úvahu i naše představy o jejím využití. Jestliže chceme využít klimatoregulačních vlastností popínavých rostlin, sázíme opadavé popínavky na jižní stranu budov. Pro severní stranu bychom pak měli zvolit stálezelené rostliny.

Výsadba popínavých rostlin na zahradě

Většina popínavých rostlin koření hluboce, proto musíme vykopat před jejich výsadbou dostatečně hlubokou jámu. Půda by měla být promíchána s kompostem nebo s dobře proleželou chlévskou mrvou. Kořenový bal nejprve navlhčíme, potom umístíme rostlinu šikmo do vykopané jámy. Pak jámu zaházíme zeminou a povrch lehce ušlapeme. Nezapomeneme na dostatečnou zálivku.

Popínavé rostliny, které potřebují podpěru

bývají chráněny zdí a mohou být tvarovány tak, aby podél ní mohly růst. Patří mezi ně stále oblíbenější plaménky neboli Clematis či Clematis montana, případně Clematis alpina nebo Clematis tangutica.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6135 (zahradnimagazin.cz#9678)


Přidat komentář