Nábytek na Vaši terasu

Jestliže máme v úmyslu používat terasu od jara do podzimu, musíme mít jasno čím ji zařídit. Trend posledních let se přiklání zejména k praktičnosti, snadné údržbě, dlouhé životnosti a přiblížení vzhledu zahradního nábytku pokojovému.

Koupě zahradního nábytku je stejně individuální záležitostí jako koupě nábytku interiérového. Kde bude nábytek stát? Do jaké míry má být mobilní? Budeme ho na zimu uskladňovat? Pro kolik osob má sloužit? Při vlastním rozhodování byste měli také zohlednit fakt, že žádný levný venkovní nábytek nemá dlouhou životnost. Dnešní trh nabízí několik základních variant zahradního nábytku. Každému domu však bude slušet jiný materiál a jiná podoba nábytku. K moderní dřevostavbě je vhodný nerezový nebo celodřevěný nábytek, případně jejich, kombinace. Na velkorysé terase vyznavačů novodobého funkcionalismu vyniknou robustní křesla a pohovky z** ratanu, bambusu či hulara**. Majitelé domu obklopeného zahradou v anglickém duchu, zvolí pravděpodobně ocelový nábytek s romantickými motivy a poduškami. Milovníkům minimalismu učaruje subtilní nábytek s nenápadným, přísně geometrickým výpletem.

Rozhodující pravidla pro výběr zahradního nábytku

Pravidla jsou:

 • Síla stolní desky - deska stolu má být minimálně 28mm silná, aby byla pevná a odolná.
 • Polohovatelnost – sedací a hlavně lehací nábytek má být polohovatelný.
 • Trvanlivost a odolnost dřeva proti zdejším povětrnostním vlivům – venkovní vlhkost vadí podstatně více eukalyptovému a smrkovému dřevu než dřevinám z jihovýchodní Asie a polární borovici.
 • Délka záruky – na kvalitní dřevěný nábytek (tropické dřevo či akát) by měl prodejce poskytnout záruku v délce 5 až 7 let. Dvouletá záruka bývá většinou na nábytek z měkkého dřeva.

Doporučení: Přesvědčte se, zda si vybranou nábytkovou sestavu zkompletujete podle své potřeby (počet židlí atd.), zda budete mít možnost dokupovat další kusy například křeslo, lehátko, židli nebo se prodává pouze jako celek. ** **

Typy zahradního nábytku

Typy jsou:

 • Dřevěný zahradní nábytek
 • Kovový zahradní nábytek
 • Plastový zahradní nábytek
 • Ratanový a bambusový zahradní nábytek
 • Pletený plast

Dřevěný zahradní nábytek

Na výrobu nejběžnějšího dřevěného nábytku se používají různé tuzemské dřeviny – smrk, borovice, dub, akát a další. Nábytek z těchto měkkých dřevin však pobytem venku vysychá, třepí se, puká a uvolňují se spoje. Navíc se musí každoročně přebrušovat, lakovat a impregnovat. Špičkový materiál je teak. Je tvrdý, hustý, tvarově stálý - téměř se neroztahuje, nesmršťuje ani nekroutí a vzdoruje vodě i slunci. Kromě teaku se používají i jiná exotická dřeva – meranti, bangkirai, eukalypt či severská borovice. Nábytek z těchto exotických dřevin se musí pravidelně ošetřovat speciálním olejem. Z enviromentálních důvodů sílí v současnosti trend zahradního nábytku z jiných než tropických dřevin.

Tip: křesílka z tvrdých exotických materiálů je vhodné pro komfortnější posezení vybavit poduškami.

Kovový zahradní nábytek

Současný celokovový - hliníkový nebo železný (nerez ocel) nábytek je stylový a vzdušný. Dá se dobře tvarovat, skvěle si rozumí s aktuálními trendy v architektuře a snadno se kombinuje s ostatními materiály a tak v sobě často spojuje vlastní přednosti s výhodami jiných materiálů. V případě kombinace ušlechtilé (nerez)oceli s týkovým dřevem bude kovový zahradní nábytek extrémně odolný a může tak bez obav zdobit terasu po celý rok. Většinu kovového nábytku lze stohovat a díky odlehčené konstrukci snadno přemisťovat.

Protože nábytek v chladném počasí chladí a v horku hřeje, někdy za snesitelnou mez, doplňuje se často na kontaktních plochách s tělem o textilní podušky a jiné izolanty, které však musíme před deštěm a rosou uklidit. Podušky ze zahradních židlí a křesel se ukládají do speciální truhly, kde jsou chráněné před vlhkem i hmyzem.

Tip: kvalitní kovový zahradní nábytek se pozná podle svárů a tuhosti konstrukce. Kvalitní židle by neměla při pádu z výšky 10 až 20 cm rezonovat. U hliníku je rozhodující síla použitého materiálu – měla by být 1,2 až 2 mm.

Způsoby kombinace

Způsoby kombinace jsou:

 • Kov a dřevo –základní konstrukci tvoří** ** lakovaná kostra, která je kombinovaná se dřevem (deska, sedáky, područky, zádové opěrky židlí a křesel). ** **
 • Kov a plast – kovová kostra z eloxovaného nebo lakovaného hliníku je kombinovaná se 100procentně recyklovatelným polyetylenem na lehací (sedací) ploše, který vypadá jako dřevěné lakované lamely. Aby netlačily, sedí (leží) se na polštářích z polyuretanové pěnové pryže potažené plastem. Polštáře jsou chráněné snímatelným textilním potahem.
 • Kov a syntetická textilie – kovová kostra je vyplněna na lehací, sedací a zádové ploše syntetickou textilií (Textilen, Vision-Tex, Batyline) díky níž je posezení i poležení velice příjemné a pohodlné a protože se přizpůsobí tělesným křivkám, dodá židlím a lavicím ergonomický rozměr. Tento často designový nábytek se vyznačuje vysokou odolností a životností. Neškodí mu voda ani UV záření. Je lehký a snadno se přemisťuje – lehátka bývají vybavena velkými kolečky.** **

Plastový zahradní nábytek

Designový zahradní nábytek z kvalitního plastu je, elegantní, odolný vodě, mrazu i UV záření. Nevyrábí se lisováním, ale metodou rotomouldingu (rotačním litím) ekologické polyetylenové pryskyřice do formy. Takto vyrobený nábytek je dutý a bezešvý. Vyrábí se v nerůznějších barvách.

Levný plastový nábytek mnoho nevydrží. Je náchylný k oděrkám, slunce ho rozpaluje, vlivem UV záření se mění odstín barvy, v zimě křehne a snadno se poláme.

Ratanový a bambusový zahradní nábytek

Bambus je charakteristický svým žlutobílým dřevem s typickým fládrováním, které se utváří růstem stébla bohatého na křemík. Díky křemíku dřevina dosahuje tvrdosti srovnatelné s dubem a je využitelná i v exteriéru.

Ratan pochází z liánovité palmy, jejíž dřevo však není na rozdíl od bambusu duté. K výrobě zahradního nábytku se využívá neloupaných stébel, jejichž odstín lze upravit jen mírně lakem.

Ratanový a bambusový nábytek je velmi choulostivý, a proto je vhodný do zastřešených pergol, teras nebo altánů. Obě dřeviny nejčastěji doplňuje sklo (stolky a servírovací stolky) a ergonomicky uzpůsobené polstrování. Nábytek se nejčastěji vyrábí kombinací obou materiálů, kdy bambus tvoří kostru a ratan je použit k výpletu. Na zimu musí být pečlivě uskladněn. I když je stále krásný, nepatří poslední roky venkovní nábytek z ratanu a bambusu k favoritům. Vlivem povětrnostních podmínek totiž ztrácí pružnost a láme se. Při nákupu je důležité zdůraznit, že chcete outdoor ratanový nábytek – jedná se o nábytek vyrobený z neloupaného ratanu, zbaveného svrchní části kůry s ostny.

Pletený plast

Kdo by měl rád pletená křesílka venku na zahradě téměř celý rok, může zvolit imitaci přírodního materiálu − nábytek z polyetylenového či polyesterového vlákna Hularo, Wicker, Mirotex, Kettalux či Wittex. Vlákna byla vyvinutá speciálně pro zahradní nábytek. Obsahují pigment a jsou vyplétána ručně na hliníkové konstrukci.** **

Špičkový nábytek pletený ze syntetických prutů je mimořádně kvalitní, má dlouhou životnost, odolá klimatickým vlivům včetně UV záření, snáší teplotní výkyvy -30° až +60°C je stálobarevný a příjemný na omak. Tento nábytek, který je k nerozeznání od pravého ratanu se velice snadno udržuje. Polyetylenová či polyesterová vlákna jsou totiž hydrofilní – při nechtěném rozlití nápojů tekutina jednoduše odteče.

Posezení na prosluněné terase patří bezesporu k nejoblíbenějším letním aktivitám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6149 (zahradnimagazin.cz#9854)


Přidat komentář