Koupací jezírka - biobazény, okres Frýdek-Místek

Pokud si chcete v horkých letních dnech užívat na své zahradě koupání v křišťálově čisté vodě bez jakékoliv chemické úpravy, nabízí se zde možnost vybudování ekologického koupacího jezírka.

Co je ekologické koupací jezírko

Nechat si vybudovat ekologické koupací jezírko doma na zahradě, se v posledních letech stává stále oblíbenější variantou venkovního koupání. Ekologické zahradní jezírko poskytuje svým majitelům jedinečné zdravé koupání v měkké a chemicky neupravené vodě. Čistota vody v jezírku se udržuje biologickou formou, prostřednictvím vodních rostlin, prospěšných mikroorganismů a použitého substrátu. Takové zahradní jezírko se skládá z tzv. koupací části a regenerační části. Koupací část je poměrně hluboká zóna bez kamenného substrátu a vodních rostlin, která je často vytvořena z betonového korpusu nebo přírodní modelace terénu. Od okolního terénu je izolována hydroizolační folií zpravidla 1,5 mm silnou. Regenerační část je přibližně metr hluboká, má klidnou hladinu, má speciální substrátovou výplň a je osázena vodními a pobřežními rostlinami. Díky regenerační části je vytvářena biologická rovnováha, která udržuje jezírko čisté bez použití chemie. Jednotlivé části jsou odděleny stěnou, aby se zabránilo průniku substrátu do koupací části. Ideální je, když regenerační část jezírka je v poměru 1:1 ke koupací části. Záleží na kategorii jezírka, tedy velikosti jezírka a míře čistící technologie.

Výhody ekologického koupacího jezírka

Máte rádi trendy věci a rádi byste zmodernizovali vaši zahradu? Už vás omrzel klasický zahradní nafukovací bazén, se kterým se setkáváte v každém katalogu a který na vás vykukuje z každé druhé zahrady rodinného domu? Hledáte něco originálního, co se bude na vašem pozemku vyjímat? A co takhle ekologické koupací jezírko zvané biobazén? Ekologická koupací jezírka jsou alternativou koupacích bazénů, bez toho, aniž byste museli používat chemii.** Ekologická jezírka** jsou opatřena samočistícími funkcemi vodních a pobřežních rostlin, proto je koupání v jezírku naprosto zdravotně nezávadné, čisté a zcela přírodní. Mezi hlavní přínosy ekologického jezírka patří jeho jedinečný originální vzhled, který dokáže ozdobit opravdu jakoukoliv zahradu. Jezírko je opatřeno měkkou vodou bez jakýchkoliv chemických přísad, která se automaticky pročišťuje v pobřežních zónách a toto jezírko vyniká efekty tekoucí vody v podobě vodopádů a potůčků. Koupací jezírko spojuje relaxační účinky a zážitek z přírody – to vše u vás doma. Ekologická jezírka nijak nezatěžují přírodu chemickými přísadami, jak je tomu u běžných bazénů a přitom je voda v nich křišťálově čistá. Koupací jezírko dokonale oživí zahradu a pobyt v nich vám pomůže zvýšit obranyschopnost organismu.

Pro koho jsou ekologická koupací jezírka určena?

Tento druh koupání představuje moderní alternativu, jak si dopřát příjemné přírodní koupání v klidu domova. Ekologické koupací jezírko jistě upřednostní každý, kdo má rád koupání v přírodě, pro ty, kteří se rádi prochází lesíkem a pro osvěžení se vykoupou v rybníčku, apod. Jestliže také holdujete přírodnímu koupání, proč si nepořídit koupací jezírko přímo na vaší zahradě? Vždyť co může příjemnějšího než si sednout k jezírku, pozorovat čistou hladinu a mít možnost se osvěžit v krásně čisté vodě, kdykoliv vás napadne?

Jak velké ekologické koupací jezírko zvolit?

Vzhledem k tomu, že se jedná o jezírko koupací, mělo by být dostatečně velké, aby svému názvu skutečně mohlo dostát. Obvykle se koupací jezírka realizují o velikostech alespoň 30 m2, a minimálně na jedné třetině této celkové plochy je nutné vytvořit hloubku minimálně 1,8 až 2 metry. Díky koupacímu ekologickému jezírku můžete spojit radost z koupání a příjemný pocit z přírody v jednom vašem vlastním ekologickém jezírku. Pohled na hladinu jezírka vás jistě zaujme více než pohled na hladinu klasického zahradního bazénu. Jezírko vám nemusí sloužit pouze pro koupání, ale přinese dostatečné obohacení pro celou vaši zahradu ve všech ročních obdobích.

Jak udržet vodu v ekologickém koupacím jezírku nezávadnou?

To rozhodně není nijak složitý úkol. Čisté a nezávadné doby docílíte pohodlně i bez nutnosti použití technických prostředků, vše závisí na dobrém návrhu jezírka a jeho následné realizaci. Vždy mějte na paměti skutečnost, že je nutné vybudovat stejně velkou plochu na plavání i na tu část, která bude osázená rostlinami, které zajistí čištění vody. Zážitek koupání v** zahradním ekologickém jezírko** lze ještě znásobit tak, že vodu v jezírku uvedete do pohybu s pomocí vodopádů, potůčků nebo fontán.

Ekologická koupací jezírka versus zahradní bazén

Ani klasický zahradní bazén není k zahození a dokonce může mít i nějaký výhody oproti zahradnímu jezírku. Výhodou bazénu je, že jej můžete jednoduše přikrýt a ochránit tak vodu před padajícím listím, před hmyzem, posekanou trávou a dalšími nečistotami. Zahradní ekologická koupací jezírka se nevyhřívají jako bazény, a proto může být koupání v nich na jaře nebo na podzim opravdu jen záležitostí pro otužilé jedince. Avšak narozdíl od klasického bazénu je minimálně polovina celkové vodní plochy hluboká pouze do 50 cm v břehových zónách. Takže se zde voda rychleji prohřeje. Před vstupem do koupacího jezírka se doporučuje vždy osprchovat, aby se tak zamezilo znečištění vody chemickými prostředky, kterými zcela jistě jsou různé kosmetické přípravky nebo opalovací krémy. Se vším vás ale seznámí firma, která realizuje zahradní koupací jezírka.

Návrh zahradního jezírka

U návrhu je samozřejmě důležité, jaké jezírko si žádáte zrealizovat na vaší zahradě, pozemku nebo na vámi určeném místě. Nemusí se jednat čistě o koupací jezírko, ale můžete si nechat navrhnout** okrasné jezírko**, které bude zajišťovat funkci vodního prvku ve vaší zahradě, žádaná jsou i jezírka čistě pro pěstování vodních rostlin, jezírko založené pro chov ryb, nebo např. jezírko jako okrasná nádrž na vodu. Nejlepším řešením je umístit jezírko v blízkosti domu nebo např. terasy za domem. Jezírko je lepší umístit v polostínu, aby na jezírko nesvítilo nepřetržitě slunce. Není vhodné umísťovat jezírko v blízkosti listnatých nebo jehličnatých stromů, které opadávají. Máte-li na výběr, kam jezírko umístit, vyvarujte se jeho umístění pod svah, neboť by se mohlo stát v případě velkých dešťů, že dojde k nebezpečnému splachování nečistot z okolního prostředí přímo do jezírka. Co se týká tvaru zahradního jezírka, vaší fantazii se meze nekladou. Záleží na tom, jaký tvar upřednostňujete, jaký se vám líbí a jaký tvar je vhodný do vaší zahrady. Vždy je lepší se na tvaru, velikosti, kategorii jezírka a umístění jezírka dohodnout s projektantem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6155 (zahradnimagazin.cz#10035)


Přidat komentář